Na co se těšíme v letní sezóně 2019?

Posledních pár dní nám jasně naznačuje, že léto je tady v plné parádě. Kromě horkých dní, prázdnin a dovolených to znamená také začátek nové anime sezóny v japonských televizích. Než představíme, na co se těší naši redaktoři, podívejme se na očekávání japonských otaku. Server Charapedia udělal průzkum mezi 10 000 fanoušků, přičemž 54,7 % z nich byli muži a 45,3 % ženy. Zároveň 62,8 % dotazovaných tvořili účastníci do třiceti let a 37,2 % nad třicet. Páté místo obsadilo hudební anime Given. Na čtvrtém se umístilo pokračování populárního anime Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatte iru daróka: Familia Myth. Bronzovou příčku získalo Toaru kagaku no Accelerator. Stříbrné místo vybojovalo anime ze známého Fate/Zero univerza, Lord El-Melloi II-sei no džikenbo: Rail Zeppelin Grace Note. Zlatou pozicí a nejočekávanějším anime podle ankety je pokračování Karakai džózu no Takagi-san.

A nyní již přehled toho, co v létě plánují sledovat naši redaktoři. Napište nám do komentářů, na co se těšíte vy!

Kaya

Dumbbell nan kilo moteru?

visual
Navzdory tomu, že nejsem úplný fanda kulturistiky a bodybuildingu, se na anime Dumbbell Nan Kilo Moteru? opravdu těším. Už od prvního zveřejněného vizuálu mě zaujalo svou kresbou a první plnohodnotná upoutávka mě přesvědčila o tom, že se na seriál bude nejen pěkně koukat, ale mohla by to být i zábava. Vzhledem k mé zálibě v japonských hlasech a hlasových hercích jsem také velmi zvědav na debut hlasové herečky Fairouz Ai, která v tomto titulu zaujala hlavní roli.
Lord El-Melloi II-sei no džikenbo: Rail Zeppelin Grace Note

visual
Po letošním Animefestu, kde jsem měl možnost zahlédnout povedený cosplay Lorda El-Melloie II., se jako správný fanoušek Fate univerza nemůžu netěšit na anime Lord El-Melloi II-sei no džikenbo: Rail Zeppelin Grace Note. Tento spin-off seriálu Fate/Zero, jenž se točí kolem dospělého Wavera Velveta, který je nyní znám jako Lord El-Melloi II. (nástupce Kaynetha El-Melloie Archibalda), a jeho mladičké učnice Gray, která v obličeji nápadně připomíná známou Saber, by mohl potěšit nejen všechny fanoušky značky FATE, ale i příznivce detektivního žánru zaměřeného na řešení nejrůznější magických záhad.

YouSay

Enen no šóbótai

visual
Požárníci se jako seriál nyní ocitli v situaci, kterou v okamžiku prvotního oznámení čekal jenom málokdo. Adaptace se původně měla na televizních obrazovkách objevit již na jaře, nicméně došlo k odkladu, který projektu samotnému nepochybně jenom prospěl. Druhým aspektem, částečně pramenícím ze solidních časových prostředků produkce, je přítomnost skvělých tvůrců, jež slibuje znamenitou podívanou, minimálně v úvodní štaci. Na hlavních postech nalezneme dlouhodobé odchovance i časté spolupracovníky studia SHAFT, které v posledních letech v několika vlnách ztratilo hromadu nadaných tvůrců. Mezi ty v případě tohoto projektu patří režisér Jase Júki, návrhář postav a přední režisér animace Morioka Hidejuki, kterému pomáhá Kozakai Jošio. Macuura Cutomu a Ókadži Hirojuki, další z těch, co studio opustili, budou na seriálu sloužit jako hlavní animátoři. K nim se připojil i akční a efektový specialista Miwa Kazuhiro. Neboť budou efekty přední devízou seriálu o hasičích, může nás opět jenom těšit přístup tvůrčího týmu, který si, jak plně dokazují upoutávky, zavolal na pomoc spoustu animátorů, pro něž jsou efekty denním chlebem. Na poli osobních spekulací bychom se vedle Miwy, jehož přítomnost a setrvání u projektu je potvrzeno, mohli dočkat alespoň drobných příspěvků Jošinariho Kóa a Tanaky Hironoriho. Teoreticky by nemuselo být úplně nečekané, ani kdyby se objevil Abe Geničiró, ale to už je jiný příběh… a v překvapeních je také skryta určitá krása.
Granbelm

visual
Režisér Watanabe Masaharu se v průběhu let ukázal jako slušný akční animátor. Než se však pustí do pokračování Re:Zero, budeme se moci podívat na originální počin, do nějž byl zapleten. Nejzajímavějším aspektem projektu je animační produkce svěřená studiu Nexus, které na svém kontě prozatím nemá mnoho titulů, avšak většina z nich se vyznačuje velice slušným časovým managementem a příjemným produkčním náskokem. Neveřejné informace prozatím naznačují, že ani v případě Granbelmu by tomu nemělo býti jinak. Již v první epizodě se nám má dostat slušné ruční mecha akce, zatímco druhá nabídne více charakterových momentů. Úvodní díl přinese animaci Išidy Kany, Kitahary Daičiho a především akčního specialisty Nakanišiho Kazuji, který se zasloužil o většinu transformačních sekvencí ve Vivid Strike! V openingu se naopak blýskne mecha odborník Ócuka Ken. Je tedy nač se těšit.
Araburu kisecu no otome-domo jo.

visual
Manga z hlavy Okady Mari, pro jejíž adaptaci přepsala scénář sama autorka. Čekejme spoustu slz i komedie agresivně mířené na vlastní postavy a jejich pubertálně bouřlivé emoce, nikoliv však přehnaně ničitelské. Ač mi Okadina vypravěčská stylistika a záměrná emoční vypjatost často není zcela po chuti, v rámci předlohy je příjemně provázaná s komediální stránkou a vytváří tím poměrně nerušivý celek. U adaptace mě těší přítomnost Andóa Masahiroa, který zde sice nebude ve svém živlu, nicméně i přesto jde o zkušeného režiséra, který v případě tohoto seriálu své povinnosti sdílí s Cukadou Takuróem.
Vinland Saga

visual
Animovaná adaptace Ságy o Vinlandu je výsledkem kompromisu. A ve skutečnosti ne jednoho, nýbrž mnoha. Na jednu stranu se sice projektu dostalo více časových prostředků, než tomu bývá u Studia WIT zvykem, očekávat dílo nějak výrazně překračující hranice adekvátnosti by nicméně pro diváky mohlo být citelným zklamáním. „Pouze“ adekvátní adaptace fikčního díla, jenž je mi tak blízké, mne mrzí, avšak vše má svá pro a proti. Režisér Jabuta Šúhei si zřejmě je vědom limitů, s nimiž pracuje, a namísto silného, ale brzy pohasínajícího plamene zvolil střídmý přístup k produkci ve snaze zajistit konzistentnější a hladší průběh po dobu trvání pokud možno celého seriálu (sic i v tomto případě bude realita poněkud jiná). Tu a tam se nám nepochybně dostane zajímavější akční sekvence či vypointovaného okamžiku, ale jako celek doporučuji očekávat funkční podívanou využívající své prostředky ve střídmé míře. Zajímavé bude sledovat, jak se Seko Hiroši popral se scénářem, neboť seriál by měl upravit posloupnost vyprávění tak, aby se příběh odvíjel chronologicky. A na úplném začátku by nás měla přivítat scéna, kterou jsme v předloze neviděli. Mimo přetvoření milovaného příběhu v jiné médium a produkční stránky věci jsem zvědav i na hudební doprovod Jamady Jutakaa.

Ximara

Dr. STONE

visual
Anime adaptace mangy Dr. Stone mě zaujala především svým námětem (mám ráda postapo) a ani trailery nevypadají špatně. Nástin příběhu zní jako klasický šónen: Zrovna, když se Taidžu odváží vyznat lásku dívce svého srdce, Juzurize, zasáhne zemi oslepující záblesk světla a všichni lidé zkamení. Po několika tisících let se opět probudí do světa, který je plně v moci přírody. Se svým kamarádem Senkuem se vydává prozkoumat svět s cílem obnovit lidskou civilizaci pomocí vědy a zachránit Juzurihu.
Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatte Iru daróka FAMILIA MYTH II

visual
Pokračování anime o prohledávání kobek, šikovnosti slabého hrdiny a jeho přátel a prsaté bohyni. Je třeba dodávat víc?

Shinobu

Sónan desuka?

visual
V anime je jedním z běžných základních schémat CGDCT (roztomilé dívky dělají roztomilé věci) a u Sónan desu ka? tomu není jinak. I když tady je to trochu rozporuplné… Hlavními hrdinkami jsou sice čtyři středoškolačky a podle ukázek se rozhodně jedná o komedii, ale zároveň půjde o boj o přežití na pustém ostrově. V souhrnu to tedy vypadá na další poměrně ujeté anime, které by ale mohlo mít zajímavý potenciál. Mimo jiné i proto, že autor mangy techniky přežití zná a sám si je jako lovec vyzkoušel v praxi.
Uči no ko no tame naraba, ore wa mošikašitara maó mo taoseru kamo širenai.

visual
V tomto případě je podkladovým materiálem light novela a jedná se o klasické fantasy s magií, nestvůrami a dobrodruhy. Hlavním motivem je ale značně neobvykle dobrodruh, který se stará o svou malou „dceru“, jež je původem ďábel a především je neskutečně roztomilá. Pokud jste otec a máte doma dceru, pro kterou byste udělali první a poslední, budete asi tomuto anime rozumět. Pokud jste někdo jiný, dost možná si jen poklepete na čelo a půjdete dál. A nebo to vezmete jako oddechovou a nenáročnou záležitost, u které můžete příjemně relaxovat.
Arifureta šokugjó de sekai saikjó

visual
Dalším kouskem, na který se těším, je typické isekai. Pokud navíc přiznám, že se jedná o harém a silně OP (abnormálně silného) hrdinu, asi tím dost diváků odradím. Jako čtenář předlohových light novel si ale troufnu začátek série označit za velmi povedený, a pokud se první tři nebo čtyři díly novel (podle ukázek jich právě tolik do této série autoři vtěsnali) povedlo dobře zpracovat, mohlo by se jednat o zajímavý anime přírůstek do tohoto žánru.
Cop Craft

visual
Poslední anime v mém výběru je zatím docela nenápadný Cop Craft. Pro mě osobně je zajímavý hlavně autor předlohových light novel Gató Šodži, který napsal Amagi Brilliant Park a především Full Metal Panic! Navíc se mi po přečtení shrnutí děje a zhlédnutí ukázky vybavila vzpomínka na osmdesátkovou klasiku Lebkouni. Pro ty, kteří Lebkouny (bohužel) neviděli… Před patnácti lety se objevila hyperprostorová brána, která zemi spojila s „fantasy“ světem. Děj se odehrává ve městě San Teresa, kde společně žijí dva miliony imigrantů z obou světů, a hlavními hrdiny jsou pozemský detektiv Matoba Kei a rytířka z jiného světa Tirana. Ti mají společný cíl, kterým je potírání zločinu v tomto nově vzniklém městě.

Wolfii + Dorry

Sónan desuka?

visual
Zajímavý koncept survival anime až na dřeň. Bude zajímavé sledovat, kam až se autoři odváží a jak moc si Grek bude stěžovat, že scény nejsou realistické.
Dumbbell nan kilo moteru?

visual
Mírné obavy, že bude zpracování víc ečči než manga (která je tak akorát ečči), ale přesto doufáme ve slušné zpracování. Navíc to bude legrace, jak se jim tam budou boulit svaly! Pro Dorry jasný favorit.
Džošikósei no mudazukai

visual
Pro nás v tuto chvíli paradoxně nejzajímavějším prvkem je to, zda bude veškeré CG postav vypadat tak dobře jako v ukázce. Co se děje týká, asi se nedá čekat moc, jde o další z řady školních komedií. Pokud alespoň z půli dorovná laťku Danši kókósei no ničidžó, pak půjde o celkem slušné dílo.
Araburu kisecu no otome-domo jo.

visual
Další zpracování kvalitní mangy, na které se těšíme jako středně velké děti. Kvalitní kresba, snad kvalitní scénář, vše, co si může fanoušek kvalitního anime do sezóny přát. Pro Wolfiiho adept na anime sezóny.
zdroj:   Charapedia