Redakční výběr z letní sezóny 2018

Již za pár hodin se na japonských televizích objeví první díly anime sérií z letní sezóny. Celkově si můžete vybírat z více než 40 klasických sérií, a k tomu samozřejmě nějaké kraťasy a filmy. Na co se těší japonští otaku? Tuto otázku si za nás jako vždy položila stránka Charapedia, která vydává podobné ankety pravidelně. Hlasování se opět účastnilo na 10 000 uživatelů, z nichž asi 60 % bylo žen. Nikoho asi nepřekvapí první dvě místa, které zabraly série Šingeki no Kjodžin a Gintama. Obě anime mají za sebou už řadu epizod a jak je vidět, jsou v Japonsku neustále velice populární. Až na desátém místě se umístil Overlord, na něhož nejsou lidé tak natěšení asi i z důvodu, že měl pouze půlroční pauzu. Z nových děl pak nejvíce táhne akční thriller Banana Fish, který bude adaptovat už více než deset let starou mangu, která se odehrává v New Yorku. Japonci se také chtějí dozvědět něco o lidském těle, jelikož hodně vysoko se umístila i adaptace mangy Hataraku Saibó, jež se zabývá funkcí lidských buněk.

A jako obvykle vám přinášíme přehled sérií, na které se těší členové naší redakce. Nechte se inspirovat a užívejte si volné letní dny!

You Say
Jama no Susume Third Season

visual
Trvalo to sice několik let, ale přece se dočkáme třetí série anime Jama no Susume adaptujícího stejnojmennou mangu. Co více, tvůrčí tým předešlých sérií hlásí návrat. Režii má tedy opět v rukou Jamamoto Júsuke, zatímco návrhy postav znovu nakreslil Macuo Júsuke, jenž se stal rovněž i předním režisérem animace. Snad jedinou smutnější zprávou je, že tentokrát nás čeká pouze třináct epizod. Avšak na druhou stranu, seriál se animoval hodně dopředu a na závěrečné epizodě se pracovalo již začátkem června. V době premiéry pak budou nejspíše veškeré práce hotovy a nám nezbude nic jiného, nežli se opět uculovat nad roztomilými postavami a animačním uměním zúčastněných.
Šódžo Kageki Revue Starlight

visual
Multimediální projekt, který začal jako krátké muzikální představení, se vedle hudební produkce a zpracování do mangy představí rovněž jako animovaný seriál. Režii producenti svěřili Furukawovi Tomohirovi, zkušenému animátorovi. K ruce mu bude pomocný režisér Koide Takuši, který patří k mladým a schopným animátorům studia Kinema Citrus, kde se projekt animuje. Návrhy postav nakreslil Saita Hirojuki, další ze schopných animátorů, který našel domov pod střechou Kinema Citrus. Vizuálním tahákem bude i účast studia Pablo na výpravě seriálu. O režii výpravy se postará zakladatel a ředitel studia Akijama Kentaró společně s jedním z malířů, Fukudó Kendžim. I po hudební stránce je nač se těšit, neb doprovod skládal Fudžisawa Jošiaki, s nímž spolupracoval i Kató Tacuja. Poněkud nejistým se však jeví hlavní scénárista Higuči Tacuto, v jehož portfoliu najdeme spíše seriály, o jejichž kvalitách by se dalo diskutovat. Uvidíme, jak to dopadne. V každém případě by měl projekt vedle zábavné premisy nabídnout slušnou vizuální i audio stránku.
Tenró Sirius the Jaeger

visual
Akční mistr Andó Masahiro se vrací s novým projektem! Andó platí za přeborníka v oblasti poutavých, náročných, avšak přehledných bojových akčních sekvencí. V seriálu, kde proti sobě stojí dvě znesvářené strany, by o takové scény neměla být nouze. S akční složkou mu ještě pomůže další z mistrů v oboru – animátor Sató Masahiro. Dalšími lákadly pro diváky mohou být původní návrhy postav Nišimury Kinu. Ingredience pro skvělý pokrm jsou na místě, zbývá doufat, že je realita televizní produkce nespálí na popel. O úvodní epizody nemusíme mít strach, avšak bylo by velice příjemné, kdyby si seriál udržel vyšší laťku až do svého závěru.
BANANA FISH

visual
BANANA FISH se pyšní fantastickou předlohou Jošidy Akimi. Na první pohled se adaptace dostala do velice povolaných rukou. Odchovanka studia KyoAni/Do Ucumi Hiroko na pozici režisérky, schopný scénárista Seko Hiroši a skvělá návrhářka postav Hajaši Akemi. Prvním smutným faktem však je, že Hajaši se na projektu nebude podílet dlouhodobě jako přední režisérka animace. Můžeme čekat, že nějak přispěla do první epizody, ať už jako animátorka, případně jako epizodní režisérka animace, avšak její přítomnost z projektu jistě brzy vymizí. I její návrhy jsou zde mírně pokřiveny vizí režisérky, a nenesou tak všechny její obvyklé rysy. Ovšem zpět k dobrým zprávám. Vedoucím výpravy se stal Mizutani Tošiharu, a pozadí tak budou v rukou jeho studia Moonflower, které patří k jedněm z nejlepších v průmyslu. Nyní opět k realitě. Právě u tohoto projektu jsou obavy o vizuální konzistenci poměrně na místě. První epizody budou jistě vypadat k světu, ovšem kdoví, jak brzy se začne produkce a její členové zadýchávat natolik, že to nevyhnutelně poznáme. Výhodou budiž, že animační studio MAPPA může soustředit síly právě na tento projekt, neboť ostatní jsou víceméně očekávány až v příštím roce. Už jenom kvůli síle předlohy a potenciálu členů tvůrčího týmu však stojí za to si seriál zapsat.
Planet With

visual
Nyní k várce opatrnějších očekávání. Námět i scénář projektu vychází z pera mangaky Mizukami Satošiho, který na seriálu spolupracuje se studiem J.C.STAFF. Návrhy postav má na svědomí Iwakura Kazunori, jemuž asistuje Furuki Mai. Režie se ujal Suzuki Jóhei, stálý spolupracovník studia. Okumura Jasuhiro je vedoucím výpravy, což bude i zde znamenat přítomnost kreslířů ze studia Moonflower, ovšem nejspíš si práci rozdělí s dalšími společnostmi, neboť BANANA FISH by měl být jejich prioritní projekt. Čekat opulentní vizuální zpracování nelze, už jenom vzhledem k situaci studia J.C.STAFF, které pravidelně produkuje příliš mnoho sérií najednou, avšak ze seriálu by se mohlo vyklubat příjemné překvapení.
Sacuriku no Tenši

visual
U J.C.STAFF přesto ještě zůstaneme. Upoutávky na Sacuriku no Tenši ukázaly několik krátkých, ovšem skvělých střihů s velice působivou animací. Očekávat od seriálu, že bude plný pohybu, by bylo pošetilé, nicméně alespoň čas od času bychom se pěkného střihu dočkat mohli. Režie se ujal Suzuki Kentaró, stálý spolupracovník studia. Velice líbivé návrhy postav nakreslila Macumoto Miki, odchovanka studia, pro kterou jde o první zkušenost na tomto postu. Rovnou se ujala i pozice přední režisérky animace.
Shinobu
Jama no Susume: Third Season

visual
O fanouškovské základně anime Jama no Susume, vzhledem k tomu, že se dočkalo už třetí řady, asi není třeba pochybovat. Klasický model „roztomilé holky dělají roztomilé věci“, v tomto případě chodí po horách, nám přinese nové (i známé) hlavní hrdinky a můžeme se těšit na jejich další dobrodružství. Bude zajímavé sledovat, jestli se anime sveze na vlně popularity zimní série Juru Camp, které je k Jama no Susume tematicky velmi podobné.
Hanebado!

visual
I přesto, že nejsem velký fanoušek sportovních anime, těším se v letošní sezóně hned na dvě. Prvním z nich je Hanebado!. Jednak proto, že mám rád raketové sporty, badminton nevyjímaje a dále pak kvůli skvěle vypadající animaci upoutávek. Příběh vypadá spíše klasicky, což ale při dobrém zpracování může pořád znamenat pořádnou dávku adrenalinu, napětí a euforie.
Harukana Receive

visual
Slunce, moře, písčitá pláž… I když u nás „velkou louži“ nemáme, jsou pro většinu z nás nejspíš tři jmenované věci synonymem léta. A jen těžko budeme hledat typičtější plážový sport, než je beach volejbal. K tomu ještě připočítejme obrovskou popularitu anime Haikjú!! a fakt, že je Harukana Receive zaměřeno na ženský volejbal a dostaneme nadějnou kombinaci sportovního, lehce provokativního anime. Navíc to vypadá, že si autoři dali záležet a mechanika i pohyby postav vypadají velmi realisticky, takže by série mohla být zajímavá i po sportovní stránce.
Hataraku Saibó

visual
Stručný přehled děje mě příliš nezaujal. Když jsem si ale pustil upoutávku, okamžitě se mi vybavil jeden starší animovaný seriál „Byl jednou jeden… život“, což je pro mě kultovní záležitost (vzhledem k tomu, že se na produkci podílelo i japonské studio Eiken, bylo to svým způsobem moje první anime). Už jen toto je pro mě dostatečný důvod, abych byl na Hataraku Saibó patřičně natěšený. Dobrou vizitkou je i úspěšná manga, která mu byla předlohou. Snad nás tedy anime nezklame.
Ximara
Free! Dive to the Future

visual
Letní sezóna mi tentokrát přijde poměrně slabá. Zaujalo mě jenom pár serií, ale do mého „musím vidět“ se dostala pouze další řada Free!. Vypadá to, že se hrdinové posunuli v životě dál, ale stále rádi vzpomínají na svá středoškolská léta. Těším se, co nového tato řada přinese. A jak se projeví změna režiséra.