Jarní anime sezóna 2020: výběr redakce

Po čtvrt ro­ce jsme opět zde s na­ším plá­nem na dal­ší sezónu. Ven­ku si­ce hez­ky sví­tí slu­níč­ko, ale v na­ší re­dak­ci přís­ně do­dr­žu­je­me ka­ran­té­nu za za­ta­že­ný­mi zá­věsy, tak­že dneš­ní vý­běr je po­měr­ně roz­sáh­lý. Je­nom dou­fej­me, že pan­de­mie pří­liš ne­za­sáh­ne tvůr­ce a sezóna po­bě­ží bez pře­ru­še­ní a od­klá­dá­ní.

Než se po­dí­vá­me, na co se tě­ší čle­no­vé re­dak­ce, za­stav­me se krát­ce u „těch pra­vých“ ota­ku. Ten­to­krát ja­ko zdroj oče­ká­vá­ní Ja­pon­ců vy­u­ži­je­me an­ke­ty ser­ve­ru Ani­ma­te. Na pá­tém mís­tě se umís­ti­lo ko­me­di­ál­ní ani­me Ka­ku­ši­go­to. Čtvr­té mís­to ob­sa­di­la ko­me­di­ál­ní ro­man­ce se zkrat­kou Ha­me­fu­ra, ce­lý ná­zvem Oto­me Ga­me no ha­mecu Flag ši­ka nai aku­ja­ku re­i­džó ni ten­sei ši­te­ši­mat­ta. Bron­zo­vou po­zi­ci zís­ka­lo tře­tí po­kra­čo­vá­ní ani­me Ore­gai­ru (Ja­ha­ri ore no se­i­šun Lo­ve­Co­me wa ma­či­gat­te iru. Kan. Stří­br­nou po­zi­ci mů­že­te na­lézt i v na­šem vý­bě­ru, je to (cel­kem ne­pře­kva­pi­vě) po­kra­čo­vá­ní ani­me s Alen­kou, Sword Art On­li­ne: Ali­ci­zati­on – War of Un­derworld (2020). Na prv­ním mís­tě je ta­ké po­kra­čo­vá­ní, kte­ré mů­že­te osla­vit tře­ba ta­neč­kem s Či­kou: Ka­gu­ja-sa­ma wa ko­ku­ra­se­tai?: Tensai-ta­či no re­nai zunósen.

Ní­že už slí­be­ný vý­běr z tě­še­ní na­ší re­dak­ce.

Shinobu

Hon­zuki no ge­ko­kudžó: Ši­šo ni na­ru ta­me ni wa šudan o eran­de ira­re­ma­sen (2020)Stu­dio: Adžia-dó

visual
Kni­ho­mol­ka je pro mě v nad­chá­ze­jí­cí sezóně po­měr­ně jas­ná vol­ba. Kniž­ní před­lo­ha si kva­li­tu sta­bil­ně dr­ží a prv­ní sé­rie by­la pod­le mě zpra­co­va­ná v rám­ci mož­nos­tí hod­ně dob­ře, tak­že ne­zbý­vá než dou­fat v po­kra­čo­vá­ní na­sto­le­né­ho tren­du. Kro­mě to­ho jsem zvě­da­vý na no­vé po­sta­vy a no­vé roz­ši­řo­vá­ní fik­tiv­ní­ho svě­ta, ve kte­rém na­še ma­lá-vel­ká hr­din­ka ži­je.
Oto­me Ga­me no ha­mecu Flag ši­ka nai aku­ja­ku re­i­džó ni ten­sei ši­te­ši­mat­ta…Stu­dio: Sil­ver Link

visual
Ni­kdy jsem oto­me hru ne­hrál, nejsem skal­ní fa­nou­šek haré­mů ani ne­o­do­la­tel­ných hr­di­nů a hr­di­nek, ale na to­hle ani­me se tě­ším. Sho­dou okol­nos­tí jsem če­tl i prv­ní díl li­ght no­vel, kte­ré jsou té­to sé­rii před­lo­hou, a i když jsem ne­po­kra­čo­val, jed­na­lo se o po­měr­ně zá­bav­nou a od­de­cho­vou zá­le­ži­tost. Ně­kte­ré si­tu­a­ce a za­bed­ně­nost hlav­ní hr­din­ky se si­ce ob­čas do­stá­va­jí tro­chu na hra­nu, ale ur­či­tě ne do úrov­ně trap­né­ho pře­há­ně­ní ja­ko v ně­kte­rých ji­ných haré­mov­kách. Roz­hod­ně te­dy ne­če­kej­te nic odu­šev­ně­lé­ho ani kom­pli­ko­va­ný děj, ale i pod­le uká­zek se bu­de jed­nat pře­de­vším a hlav­ně o ko­me­dii oko­ře­ně­nou tro­chou ro­man­ti­ky.
Ap­pa­re ra­n­man!Stu­dio: P.​A.​Works

visual
To­to ste­am­pun­ko­vé ani­me si­ce ne­má bůhví­jak ori­gi­nál­ní zá­plet­ku (ší­le­ný zá­vod, do kte­ré­ho se pouš­tí zou­fal­ci, bláz­ni a aro­gant­ní hr­di­no­vé), ale to ješ­tě ne­zna­me­ná, že se ne­mů­že­me do­čkat za­jí­ma­vé­ho zpra­co­vá­ní. Ani­ma­ce pod­le uká­zek vy­pa­dá vel­mi pří­jem­ně, kous­ky od stu­dia P.​A.​Works mě jen má­lo­kdy zkla­mou a na­víc mi to­to ani­me při­po­mí­ná je­den z mých nej­ob­lí­be­něj­ších dět­ských se­ri­á­lů Ani­me 80 ni­či­kan se­kai iš­šú, kte­rý se u nás vj­sí­lal pod ná­zvem Willj Fog na ces­tě ko­lem svě­ta.

Matteas

Gal to kjórjúStu­dio: Spa­ce Ne­ko Com­pa­ny, Ka­mi­ka­ze Dou­ga

visual
Jed­no­ho ve­če­ra se lehce opi­lá gja­ru vrá­ti­la do­mů a při­ved­la si s se­bou di­no­sau­ra. Když se dal­ší den vrá­tí z prá­ce, udě­lá si k jídlu in­stant­ní rá­men a di­no­sau­ro­vi dá kon­zer­vu pro koč­ky, kte­rou pro něj kou­pi­la. Di­no­sau­ro­vi se to ne­lí­bí a do­ža­du­je se rá­me­nu. Gja­ru se po­ku­sí na­jít na in­ter­ne­tu, jest­li di­no­sau­ři mů­žou jíst rá­men, ale ni­kde ta­ko­vou in­for­ma­ci, ku­po­di­vu, ne­na­jde. Řek­ne si te­dy, že by to snad ne­měl být pro­blém, dá di­no­sau­ro­vi rá­men a ten do se­be za­čne jí­del­ní­mi hůl­ka­mi há­zet nudle. Tak za­čí­ná no­vá ka­pi­to­la ži­vo­ta té­to gja­ru, kte­rá zís­ka­la no­vé­ho a tro­chu ne­tra­dič­ní­ho spo­lubyd­lí­cí­ho. Ani­me je adap­ta­cí stej­no­jmen­né sli­ce of li­fe man­gy, kte­rá sle­du­je všed­ní ži­vot mla­dé Ja­pon­ky, kte­rá pra­cu­je v sa­mo­ob­slu­ze, a je­jí­ho di­no­sau­ří­ho spo­lubyd­lí­cí­ho. Osla­vu­jí spo­leč­ně na­ro­ze­ni­ny, sle­du­jí spo­leč­ně fil­my, na­vští­ví Ná­rod­ní vě­dec­ké mu­ze­um, kde vi­dí fo­sí­lie di­no­sau­rů, a ba­ví se i s dal­ší­mi ka­ma­rá­dy. Man­ga má po­ně­kud jed­no­duš­ší kresbu, če­muž od­po­ví­dá i jed­no­duš­ší ani­ma­ce, ale k to­mu­to od­de­cho­vé­mu té­ma­tu se pod­le mě ho­dí.
Ja­ha­ri ore no se­i­šun Lo­ve­Co­me wa ma­či­gat­te­i­ru. KanStu­dio: fe­el.

visual
Tře­tí a ta­ké zá­vě­reč­ná řa­da po­pu­lár­ní­ho ani­me s li­ght no­ve­lo­vou před­lo­hou, Ore­gai­ru. Kdo vi­děl prv­ní dvě řa­dy a bě­hem po­sled­ních pě­ti let, kte­ré uply­nu­ly od vy­sí­la­ní dru­hé řa­dy, ne­pře­stal kou­kat na ani­me, zce­la jis­tě si ne­ne­chá to­to za­vr­še­ní ujít. Tře­tí řa­du, stej­ně ja­ko tu dru­hou, při­pra­vu­je stu­dio fe­el.
Ka­gu­ja-sa­ma wa ko­ku­ra­se­tai?: Tensai-ta­či no re­nai zunósen Stu­dio: A-1 Pictu­res

visual
Po­kra­čo­vá­ní skvě­lé­ho ani­me, kte­ré je adap­ta­cí skvě­lé man­gy vy­chá­ze­jí­cí v ča­so­pi­se Young Jump, jež je mo­men­tál­ně na 21. mís­tě v hod­no­ce­ní všech mang a li­ght no­vel na ser­ve­ru MyA­ni­me­List. Hlav­ní po­sta­vy, dce­ra líd­ra jed­no­ho ze čtyř hlav­ních za­i­ba­cu kon­glo­me­rá­tů v Ja­pon­sku a vi­ce­pre­zi­dent­ka stu­dent­ské ra­dy na střed­ní ško­le Šúčiin ga­ku­en, Ši­no­mi­ja Ka­gu­ja, a syn zkra­cho­va­lé­ho pod­ni­ka­te­le, pre­zi­dent stu­dent­ské ra­dy, Ši­ro­ga­ne Mi­juki, k so­bě cho­va­jí vzá­jem­nou ná­klon­nost, ale je­jich hr­dost jim ne­do­vo­lu­je vy­já­d­řit své ci­ty a oba če­ka­jí na to­ho dru­hé­ho, aby „pro­hrál“ a vy­znal svo­ji lás­ku. Ka­gu­ja a Ši­ro­ga­ne jsou vel­mi in­te­li­gent­ní a oba vždy oku­pu­jí prv­ní dvě příč­ky při vy­hlá­še­ní vý­sled­ků tes­tů všech stu­den­tů z roč­ní­ku. Své in­te­li­gen­ce se sna­ží vy­u­žít k to­mu, aby vy­zrá­li na to­ho dru­hé­ho a růz­ný­mi in­tri­ka­mi ho do­hna­li k vy­zná­ní lás­ky.

Kaya

Šin Sa­ku­ra tai­sen the Ani­mati­onStu­dio: San­zi­gen

visual
V té­to se­zo­ně se ví­ce­mé­ně tě­ším jen na dva ti­tu­ly. Hlav­ním dů­vo­dem je asi fakt, že nej­vět­ší­mi tr­há­ky jar­ní se­zo­ny jsou po­kra­čo­vá­ní Ka­gu­ja-sa­ma, Ore­gai­ru a Šo­ku­geki, jenž stá­le če­ka­jí v mém se­zna­mu „chci vi­dět“. Prv­ním ti­tu­lem, na kte­rý se tě­ším, je Šin Sa­ku­ra tai­sen the Ani­mati­on. Hlav­ním dů­vo­dem bu­de asi chva­lo­zpěv na­še­ho re­dak­to­ra You­Sa­ye, jenž pů­vod­ní le­gen­dár­ní hru s ná­zvem Sa­ku­ra tai­sen v ori­gi­ná­le do­hrál. Kro­mě to­ho si Šin Sa­ku­ra tai­sen plá­nu­ji za­hrát i na Pla­yStati­o­nu, na kte­rý by pro „neja­pon­sky mlu­ví­cí“ měl vy­jít na kon­ci to­ho­to dub­na.
Sword Art On­li­ne: Ali­ci­zati­on – War of Un­derworld (2020)Stu­dio: A-1 Pictu­res

visual
Dru­hým ti­tu­lem je po­kra­čo­vá­ní no­vé­ho SAO. „Ha­ters gon­na ha­te“, ale oprav­du se na něj dost tě­ším. Vše­o­bec­ně se mi pří­bě­ho­vá část s Ali­cí hod­ně za­lí­bi­la a pří­chod sta­ro­no­vých po­stav (z nichž jed­na je jed­nou z mých nej­ob­lí­be­něj­ších ani­me po­stav vů­bec) v po­sled­ních epi­zo­dách mo­ji ná­klon­nost k to­mu ti­tu­lu ješ­tě umoc­nil. Po­sled­ní epi­zo­da před­cho­zí sé­rie na­víc skon­či­la kla­sic­kým cli­f­fhan­ge­rem, tak­že je oprav­du na co se tě­šit!

YouSay

Na­mi jo kii­te­ku­reStu­dio: Sunri­se

visual
Ko­da Mi­na­re se po sé­rii pe­ri­pe­tií za­hr­nu­jí­cí roz­chod s pří­te­lem, spous­tu al­ko­ho­lu a pro­gra­mo­vé­ho ře­di­te­le míst­ní ra­di­o­vé sta­ni­ce ocit­ne ve stu­diu s tím, že za ně­ko­lik vte­řin za­čí­ná je­jí ži­vý vstup. A na­še hr­din­ka zjis­tí, že jí to vlast­ně do­ce­la jde. Na­stal čas, aby se oby­čej­ný ži­vot ob­rá­til vzhů­ru no­ha­ma skr­ze půl­noč­ní vy­sí­lá­ní v rá­diu. Tak tro­chu ko­me­die, tak tro­chu dra­ma, jed­nou na­ho­ře a jed­nou za­se do­le. Sa­mu­ra Hi­ro­a­ki ve své man­ze před­sta­vu­je řád­ku po­stav, kte­ré se oci­ta­jí v mo­men­tech čis­té ab­sur­di­ty, ale zá­ro­veň mu­sí če­lit sku­teč­ným ži­vot­ním pro­blé­mům. Ač­ko­liv pro­jekt ja­ko ce­lek ne­do­ká­že na­bíd­nout ani­mač­ní pře­hlíd­ku hvězd, v izo­lo­va­né oka­mži­ky do­ká­že za­brat. Tě­šit nás mo­hou pří­jem­né in­ter­pre­ta­ce pů­vod­ních kre­seb, kte­ré v ná­vrhy po­stav pře­tvo­řil Jo­ko­ta Ta­ku­mi.
Yes­ter­day o utat­teStu­dio: Dóga kóbó

visual
Přes pat­náct let se­ri­a­li­zo­va­ná man­ga (a vskut­ku mag­num opus) kres­líř­ky Tóme Kei před­sta­vu­je re­pre­zan­ta­ci ži­vo­ta sa­mot­né­ho. Mla­dý pro­ta­go­nis­ta tá­pe a ne­tu­ší, kam dál, co si na­jít za cíl, ja­ký dát by­tí smy­sl. Za­tím­co bez­myš­len­ko­vě bri­gád­ni­čí, čas se po­ma­lu, ale jis­tě po­hy­bu­je kupře­du a ži­vot utí­ká me­zi prs­ty. Si­tu­a­ci mů­že změ­nit se­tká­ní se zá­had­nou dív­kou jmé­nem No­na­ka Ha­ru. Ne­bo ta­ky ne­mu­sí. Ži­vot je ži­vot a my sa­mi je­nom stříp­ky svě­ta. Po­ma­lý roz­voj vzta­hů, pro­stře­dí, kaž­do­den­ních ri­tu­á­lů, cha­rak­ter­ní růst, ale i re­gre­se a opa­ko­vá­ní chyb cha­rak­te­ri­zu­je před­lo­hu, kte­rá ni­kam ne­spě­chá. Je­jí adap­ta­ce se ujal Fudži­wa­ra Jo­ši­juki, kte­rý slou­ží nejen ja­ko re­ži­sér, ale rov­něž ja­ko hlav­ní scé­náris­ta. Jde o sku­teč­ně per­fekt­ní vol­bu, zvá­ží­me-li, jak do­ká­že Fudži­ra­wa pra­co­vat s mno­ha­vrs­t­vý­mi lid­ský­mi vzta­hy po­stav ome­ze­ných kru­hů, což jsme moh­li vi­dět v pl­né sí­le v NEW GA­ME!, kde do­chá­zí k vy­tvá­ře­ní i roz­vo­ji kon­krét­ních me­zi­lid­ských va­zeb jak na úrov­ni pra­cov­ní, tak na té osob­ní. I v Yes­ter­day bu­de Fudži­wa­ra ja­ko do­ma. Ná­vrhy po­stav na­kres­lil Ta­ni­gu­či Džuni­čiró, jenž s Jo­ši­ka­wou Mi­ki sdí­lí po­zi­ci před­ní­ho re­ži­sé­ra ani­ma­ce. Po­kud Ta­ni­gu­či­ho ně­co cha­rak­te­ri­zu­je, pak je to vše­stran­nost, ať už ho­vo­ří­me o je­ho ná­vr­zích, či ani­ma­ci sa­mot­né. Ta­ni­gu­či do­ká­že s leh­kos­tí so­bě vlast­ní pře­chá­zet od ro­bust­ních ná­vrhů vy­u­ží­va­jí­cích sil­né, os­t­ré lin­ky přes jem­né, měk­ké, hře­ji­vé tva­ry až po hra­vé de­for­ma­ce. Jak uka­zu­jí do­po­sud zve­řej­ně­né ma­te­ri­á­ly, do Yes­ter­day je vlo­že­no veš­ke­ré úsi­lí všech zú­čast­ně­ných. Oče­ká­vá­ní na­po­má­há i to, že pro­duk­ce je pří­jem­ně na­před a mi­mo dva­náct epi­zod te­le­viz­ní­ho vy­sí­lá­ní na­bíd­ne i šest ve­d­lej­ších epi­zod zve­řej­ně­ných přes stre­a­mo­va­cí služ­by.
Gleip­nirStu­dio: Pi­ne Jam

visual
Adap­ta­ci po­ně­kud vy­zý­va­vě ne­pří­čet­né před­lo­hy kres­lí­ře Ta­ke­dy Su­na pro mě či­ní ne­o­do­la­tel­ně při­taž­li­vou pří­tom­nost skvě­lých tvůr­ců v če­le s fan­tas­tic­kým ani­má­to­rem Ima­o­kou No­ri­jukim, jenž se ujal po­vin­nos­tí před­ní­ho re­ži­sé­ra ani­ma­ce. Ale po­po­řa­dě, Ki­ši­da Taka­hi­ro pla­tí již dvě de­se­ti­le­tí za jed­no­ho z nej­žá­da­něj­ších spe­ci­a­lis­tů na po­zi­ci ná­vr­há­ře po­stav, a to z dob­ré­ho dů­vo­du – je­ho cit pro sty­li­zo­va­né, ale na po­hled ve­li­ce pří­jem­né po­sta­vy je ne­po­pi­ra­tel­ný. Rov­něž i to, že je­ho lin­ky jsou si­ce os­t­ré a dě­si­vě pre­ciz­ní, nicmé­ně ja­ko ce­lek ob­vykle po­ne­chá­va­jí do­sta­tek vol­nos­ti pro in­ter­pre­ta­ci ani­má­to­ry sa­mot­ný­mi. A neji­nak je to­mu i zde. S vy­tvo­ře­ným pev­ným zá­kla­dem se ani­mač­ní re­žie mo­hou ujmout můj již zmí­ně­ný ob­lí­be­nec Imao­ka No­ri­juki (zva­ný eel) a Ma­ki Takao. Ma­ki je sám zku­še­ný ani­má­tor i ná­vr­hář po­stav, nicmé­ně tím, kdo má ve­li­ce ra­zant­ním způ­so­bem vliv na vi­zu­ál­ní po­do­bu se­ri­á­lu ja­ko ta­ko­vé­ho, je Imao­ka, jak lze ostat­ně snad­no po­sou­dit již z pro­pa­gač­ních ma­te­ri­á­lů. Ži­vé po­hy­by po­stav, non­ša­lant­ní pózy za­chy­cu­jí­cí kaž­do­den­ní při­ro­ze­nost, zá­hy­by na oša­ce­ní vy­tvá­ře­jí­cí sku­teč­ný cha­rak­ter lát­ky a pře­de­vším vů­le se v ty správ­né oka­mži­ky vy­ma­nit z oko­vů ná­vrhů po­stav a vy­tvo­řit mo­men­ty s vlast­ní vi­zu­ál­ní iden­ti­tou. Ne­zů­sta­ne-li pou­ze u ani­mač­ní re­žie, ale na­bíd­ne-li pro­jekt i Ima­o­ko­vu ani­ma­ci, pak se zlo­bit ne­bu­du. I bez je­ho pří­mé­ho při­či­ně­ní se však mů­že­me tě­šit na zá­stup je­ho skvě­lých zná­mých, kte­ří do­ká­ží na­bíd­nout vlast­ní vý­ra­zo­vé pro­střed­ky – Fu­ru­ha­ši Sa­to­ši, rap­pa­ru, či­na, Mo­a­ang, Irei Eri, Ma­ring, mož­ná se ob­je­ví i Ha­ma­gu­či Aki­ra. A ať se pro­pad­nu, ne­do­čká­me-li se v ně­kte­ré z epi­zod Ta­na­ky Hi­ro­no­ri­ho. Co mů­že být pro ce­lý pro­jekt stu­de­nou spr­chou, je fakt, že pro­duk­ce sa­mot­ná ne­má až ta­ko­vý nad­běh, ja­ký by si ani­má­to­ři jis­tě přá­li. Na­ko­lik po­cí­tí­me ne­do­sta­tek ča­su v prů­bě­hu se­ri­á­lu, je otáz­kou, nicmé­ně bu­de-li do­dr­že­na tra­di­ce stu­dia Pi­ne Jam, pak oprav­du hod­ně. Ne­zbý­vá než pro všech­ny tvůr­ce dou­fat v to nej­lep­ší.
BNAStu­dio: TRI­G­GER

visual
Ani­má­tor a re­ži­sér Jo­ši­na­ri Jó měl v pří­pa­dě se­ri­á­lo­vé ver­ze Litt­le Witch Aca­de­mia po­ně­kud pech s na­ča­so­vá­ním, kte­ré je­ho pro­jek­tu upře­lo ty nej­vět­ší sí­ly, kte­ré lze ve stu­diu TRI­G­GER na­jít. Je­ho dáv­ný bra­tr ve zbro­ji Imai­ši Hi­ro­juki měl zrov­na pl­né ru­ce prá­ce se za­dr­há­va­jí­cí se před­pro­duk­cí PRO­MA­RE, ani­má­tor­ský ve­li­kán su­šio zrov­na tak, Ame­mi­ja Aki­ra a Saka­mo­to Ma­sa­ru by­li na­o­pak za­ne­prázd­nění před­pro­duk­cí se­ri­á­lu SSSS.GRI­D­MAN. Všich­ni tak moh­li Jo­ši­na­ri­mu po­mo­ci je­nom v ome­ze­né mí­ře. To se však v pří­pa­dě BNA změ­ni­lo – stu­dio ne­má v blíz­ké bu­douc­nos­ti žád­ný dal­ší pro­jekt a ob­zvláš­tě Imai­ši se su­ši­em jsou Jo­ši­na­ri­mu ve­li­ce za­vá­zá­ni za ani­ma­ci dechbe­rou­cí­ho fi­ná­le PRO­MA­RE. Jak před ně­ko­li­ka mě­sí­ci zmí­nil sám re­ži­sér: „Ten­to­krát je mám v úmys­lu vy­u­žít na­pl­no.“ Prv­ní in­dí­cií je fakt, že Imai­ši slou­ží ja­ko re­ži­sér akč­ní slož­ky v ce­lém se­ri­á­lu (což za­hr­nu­je ob­ra­zo­vý scé­nář akč­ních čás­ti a rov­něž do­hled nad je­jich ani­ma­cí sa­mot­nou). Mi­mo­to se se su­ši­em spo­leč­ně po­sta­ra­li o jed­nu z epi­zod. Ostří­le­ní kme­ti však nejsou je­di­ní, na kte­ré se mů­že­me tě­šit. Osob­ně se ne­mo­hu do­čkat hoj­né pří­tom­nos­ti Ika­ra­ši­ho Kaie a je­ho věr­né­ho svě­řen­ce Kan­noa Iči­goa, Ka­ne­ka Júty a Su­gi­mo­ta Mi­che­la. A co za ne­mož­né efek­ty opět do­ká­že na­a­ni­mo­vat Sató To­ši­juki, kte­ré­mu se v tom­to obo­ru vy­rov­ná pou­ze Jóův star­ší bra­tr Kó? Je nač se tě­šit, mi­mo ji­né i na hu­deb­ní do­pro­vod od ma­ba­nua.
Fugó-ke­i­dži Ba­lan­ce: UN­LI­MI­TEDStu­dio: Clo­verWorks

visual
Re­ži­sér Itó To­mo­hi­ko se po ně­ko­li­ka fil­mo­vých pro­jek­tech vra­cí do te­le­viz­ní sfé­ry s de­tek­tiv­ní sé­rií, v níž se to­čí pe­ní­ze jed­na ra­dost, ale­spoň v po­dá­ní hlav­ní po­sta­vy. K jed­né z Itóových před­nos­tí pat­ří schop­nost na­jít ta­len­to­va­né tvůr­ce a do­přát jim mož­nost za­zá­řit, jak již do­ká­zal ně­ko­li­krát v mi­nu­los­ti. Ve vzdu­chu mů­že­me cí­tit na­pě­tí, zda­li se mu opět po­da­ří uvést no­vé a na­děj­né. A při­tom tře­ba na­jít pro­stor pro dal­ší roz­voj již za­ve­de­ných tvůr­ců. Na­pří­klad dal­ší epi­zo­da re­ží­ro­va­ná Ši­ka­mou Taka­hi­ro­em? Ne­chat Itóa Ki­mi­no­ri­ho ani­mač­ně re­ží­ro­vat ně­ko­lik epi­zod? A snad do­přát Iši­ha­mo­vi Ma­sa­ši­mu mož­nost re­ží­ro­vat dal­ší fan­tas­tic­kou ti­tul­ko­vou sek­ven­ci? Na­dě­jí je mno­ho; uvi­dí­me, na re­a­li­za­ci kte­rých se do­sta­ne a kte­ré zů­sta­nou ne­vy­sly­še­ny. Pro­jekt vel­kou si­lou pod­pí­ra­jí ná­vrhy po­stav a ani­mač­ní re­žie Sa­sa­ki­ho Ke­i­goa, člo­vě­ka, kte­rý byl ob­da­řen umem vy­tvá­řet ve­li­ce lí­bi­vé ná­vrhy, kte­ré však nejsou pro ani­má­to­ry pří­liš ná­roč­né a po­ne­chá­va­jí spous­tu pro­sto­ru pro hrát­ky. Jsem rov­něž zvě­dav na hu­deb­ní do­pro­vod Kan­noa Jú­goa, kte­rý pla­tí za vý­bor­né­ho skla­da­te­le, jenž se však čas­to ne­chá­vá unést ústřed­ním mo­ti­vem svých děl, je­hož va­ri­a­ce až v pří­liš­né mí­ře pro­stu­pu­jí ce­lým soun­d­trac­kem, a ten tak pů­so­bí de­ri­va­tiv­ně. Že se i od to­ho­to pří­stu­pu do­ká­že opros­tit, však do­ka­zu­je na­pří­klad roz­ver­ně roz­ma­ni­tý hu­deb­ní do­pro­vod k G no Re­con­gu­is­ta, kte­rý pat­ří ke Kan­no­vě nej­lep­ším pra­cem. Snad se mu po­ve­de i v pří­pa­dě to­ho­to dí­la.

Wolfii + Dorry

Ka­ku­ši­go­toStu­dio: Adžia-dó

visual
O au­to­ro­vi ne úpl­ně cud­né man­gy a o je­ho ma­lé dce­ři. Adap­ta­ce man­gy, kte­rá má po­ten­ci­ál být oprav­du dobrou, ale ta­ké ne­smír­ně hloupou. PV nás na­plňuje op­ti­mis­mem, zpra­co­vá­ní po­stav je na dob­ré úrov­ni a da­ří se mas­ko­vat CG. Již na prv­ní po­hled si ta­ké nelze ne­všim­nout, že au­tor před­lo­hy je au­to­rem Sa­jo­na­ra zecubó sen­sei.
BNAStu­dio: TRI­G­GER

visual
BNA je ani­me o Mi­či­ru, kte­rá se ná­h­le pro­mě­ní v hu­ma­no­id­ní­ho ta­nuki­ho. Ná­sled­ně se vy­dá­vá do Ani­ma Ci­ty, aby zjis­ti­la, proč k je­jí pro­mě­ně do­šlo. Za BNA sto­jí stu­dio TRI­G­GER, Jo­ši­na­ri Jó (Litt­le Witch Aca­de­mia) a Na­ka­ši­ma Ka­zuki (Kill La Kill či Ten­gen Top­pa Gurren La­gann) a ani­me sa­mot­né vy­jde i na Net­fli­xu. Dá se oče­ká­vat stan­dard­ně skvě­lé vi­zu­ál­ní zpra­co­vá­ní, otaz­ník sto­jí nad scé­ná­řem. Jis­tě to bu­de jed­no z akč­něj­ších ani­me sezóny, u to­ho se mů­že­me na TRI­G­GER spo­leh­nout.
Gal to kjórjúStu­dio: Spa­ce Ne­ko Com­pa­ny, Ka­mi­ka­ze Dou­ga

visual
O gja­ru a je­jím spo­lubyd­lí­cím, mod­rém di­no­sau­ro­vi. Spí­še leh­čí ani­me bez dě­je či ně­ja­kých dra­ma­tic­kých ob­lou­ků, za­jí­ma­vé je pře­de­vším je­ho po­par­to­vé zpra­co­vá­ní a do­pl­ně­ní pů­le­ných epi­zod stop mo­ti­on ani­ma­cí stej­né dél­ky.
Hóka­go te­ibó niš­šiStu­dio: Dóga Kóbó

visual
Oby­čej­né sli­ce of li­fe o ry­bář­ském škol­ním klu­bu. Te­dy cu­te gi­rls do­ing cu­te things, od­po­čin­ko­vé ani­me s bláz­ni­vý­mi po­sta­va­mi. A tře­ba se i do­zví­me ně­co ví­ce o ně­ja­kých ja­pon­ských ry­bách.
Ko­mat­ta džii-sanStu­dio: Kachi­do­ki Stu­dio

visual
Mi­nu­tov­ky bez PV, tak­že uvi­dí­me, jak to bu­de vy­pa­dat (a zda ně­kdo pře­lo­ží). Ale ani­me s touhle pre­mi­sou se pros­tě mu­sí vi­dět. Dě­dou­šek, kte­rý úspěš­ně oslňuje ba­bič­ky tech­ni­ka­mi dva­ce­ti­le­té­ho „ike­me­na“.
Bessa­cu Olym­pia Kyk­losStu­dio: ??

visual
Po­kud zná­te Ther­mae Ro­mae, ví­te, do če­ho jde­te. Umě­lec De­me­t­ri­os je ne­chtě­ně pře­ne­sen z an­tic­ké­ho Řec­ka do To­kia roku de­va­te­náct set še­de­sát čty­ři. V To­kiu se po­řá­dá let­ní Olym­pi­á­da a nejen ta jis­tě De­me­t­ri­o­vi po­skyt­ne mno­hé zá­bav­né kon­fron­ta­ce s mo­der­ní do­bou. Stej­ně ja­ko u Ther­mae Ro­mae pů­jde o bláz­ni­vou a umě­lec­ky za­jí­ma­vě zpra­co­va­nou zá­le­ži­tost.

Ximara

Ar­teStu­dio: Se­ven Ar­cs

visual
Ani­me Ar­te na mo­ti­vy stej­no­jmen­né man­gy nás pře­ne­se do re­ne­sanč­ní do­by šest­nác­té­ho sto­le­tí. Hlav­ní hr­din­ka tou­ží po tom stá­ti se ma­líř­kou, ale to v da­né do­bě ne­ní prá­ce pro dív­ku a už vů­bec ne pro dív­ku ze vzne­še­né ro­di­ny. Di­vá­ci mo­hou oče­ká­vat his­to­ric­ké ma­líř­ské sli­ce of li­fe.
Ta­ma­jo­miStu­dio: A-CAT

visual
Ta­ky vás štve, že ani ve spor­tov­ních ani­me ne­ma­jí děv­ča­ta „nor­mál­ní“ křiv­ky, je­nom vosí pas, vel­ká prsa a ten­ké no­hy? Vy­pa­dá to, že u base­ballo­vé­ho ani­me Ta­ma­jo­mi to­mu bu­de ji­nak. Už na pro­pa­gač­ním ob­ráz­ku na prv­ní po­hled za­ujmou v ani­me ne­ví­da­ně vy­pra­co­va­ná steh­na hr­di­nek. Pří­běh vy­prá­ví o nad­ha­zo­vač­ce Ta­ke­dě Jo­mi, kte­rá se roz­hod­la, že pus­tí base­ball k le­du – ne­mů­že totiž po­u­ží­vat svůj „ma­gic­ký nad­hoz“, pro­to­že ostat­ní hráč­ky nejsou na je­jí úrov­ni a ne­do­ká­ží ho zpra­co­vat. Na vyš­ší střed­ní však po­tká svou ka­ma­rád­ku z dět­ství, se kte­rou dří­ve hrá­va­la base­ball a kte­rá by­la je­jí „ma­gic­ký nad­hoz“ schop­ná chy­tit… Co bu­de dál?
Šo­ku­geki no Sóma: Gó no sa­raStu­dio: J.​C.​Staff

visual
V jar­ní sezóně nás če­ká ta­ké dal­ší po­kra­čo­vá­ní Sómo­vých ku­li­nář­ských bi­tev, kte­ré si ne­můžu ne­chat ujít. Je­nom si nejsem jis­tá, co vlast­ně má teď po vel­ké bitvě při­jít…
Ka­gu­ja-sa­ma wa ko­ku­ra­se­tai?: Tensai-ta­či no re­nai zunósenStu­dio: A-1 Pictu­res

visual
Stej­ně ja­ko Mat­te­as se tě­ším i na po­kra­čo­vá­ní ani­me o sou­bo­ji dvou na­da­ných stu­den­tů, kte­ří se sna­ží pře­chyt­ra­čit to­ho dru­hé­ho kvů­li vy­zná­ní lás­ky. Ka­gu­ja-sa­ma wa Ko­ku­ra­se­tai? je pří­jem­né, od­dycho­vé (a chyt­ré) epi­zod­ní ani­me.
Sword Art On­li­ne: Ali­ci­zati­on – War of Un­derworld (2020)Stu­dio: A-1 Pictu­res

visual
Za ty roky už se asi můžu po­va­žo­vat za věr­né­ho fa­nouš­ka SAO, i když to ne­ra­da při­zná­vám (po­sled­ním pří­růst­kem do mé „SAO po­sed­los­ti“ je mo­bil­ní hra SAO: Ali­ci­zati­on Ri­sing Ste­el). Mu­sím říct, že zpra­co­vá­ní pří­bě­ho­vé čás­ti Ali­ci­zati­on se mi cel­kem lí­bí dě­jo­vě i ani­mač­ně. Jsem na nad­chá­ze­jí­cí sé­rii zvě­da­vá, pře­de­vším na ro­zuz­le­ní ce­lé­ho dě­je „in-ga­me“ i „out-ga­me“. A upřím­ně dou­fám, že se vy­hne­me to­mu, že se dra­hý Ki­ri­to pro­be­re v po­sled­ním dí­le řa­dy a všech­ny za­chrá­ní.
zdroj:   Animate
Hy-phen-a-tion