Výběr redakce z podzimní sezóny 2019

Jak už po­čet od­vy­sí­la­ných epi­zod z let­ní sezóny na­po­ví­dá, při­chá­zí čas, kdy žezlo pře­vez­me sezóna pod­zim­ní. A že se v ní má­me na co tě­šit! Po­stup­ně se v ná­sle­du­jí­cích týd­nech na ja­pon­ských ob­ra­zov­kách ob­je­ví 45 kla­sic­kých a 5 krat­ších sé­rií, při­čemž z let­ní sezóny ve vy­sí­lá­ní zů­stá­va­jí čty­ři ani­me (Dr. Sto­ne, Vin­land Sa­ga, Enen no šóbótai a En­sem­ble Stars!). Oče­ká­vá­ní ja­pon­ských ota­ku jsme ten­to­krát zís­ka­li ze ser­ve­ru Ani­me! Ani­me!. Pá­té mís­to žeb­říč­ku ob­sa­di­lo ani­me Fa­te/Grand Or­der –Zettai madžú sen­sen Ba­by­lo­nia-, je­hož tvůr­čí tým sli­bu­je vel­kou po­dí­va­nou. Na čtvr­té po­zi­ci se umís­ti­la tře­tí řa­da ani­me z dysto­pic­ké­ho uni­ver­za Psy­cho-Pass. Bron­zo­vou me­dai­li zís­ka­lo po­kra­čo­va­ní ani­me Bo­ku no He­ro Aca­de­mia. Stří­bro pat­ří ani­me Či­ha­ja­fu­ru 3. A nej­o­če­ká­va­něj­ším po­či­nem se v hla­so­vá­ní sta­lo po­kra­čo­vá­ní sé­rie Sword Art On­li­ne: Ali­ci­zati­on s podti­tu­lem War of Un­derworld.

A ny­ní už vám čle­no­vé re­dak­ce před­sta­ví, u če­ho bu­dou na pod­zim pro­kras­ti­no­vat.

Ximara

Hóka­go sai­ko­ro club

visual
Desko­her­ní klub je na pod­zim (mi­ni­mál­ně v tom­to vý­bě­ru) je­di­né „no­vé“ ani­me, kte­ré vy­zkou­ším. Té­ma zní ne­škod­ně a jsem oprav­du zvě­da­vá, ja­ké hry bu­dou dív­ky hrát (a ko­lik jich bu­du znát).
Šo­ku­geki no Sóma: Šin no sa­ra

visual
Před­cho­zí sé­rie skon­či­la upro­střed ku­li­nář­ské bitvy me­zi re­be­ly v če­le se Sómou a Eri­nou a stu­den­ty „no­vé­ho re­ži­mu“ pod ve­de­ním no­vé­ho ře­di­te­le a Eri­ni­na ot­ce v jed­né oso­bě. Po ví­ce jak ro­ce se ko­neč­ně do­zví­me, jak te­nhle sou­boj do­pad­ne… snad.
Sword Art On­li­ne: Ali­ci­zati­on – War of Un­derworld

visual
A aby ne­by­lo ote­vře­ných kon­ců má­lo, v břez­nu si da­lo pře­stáv­ku vše­mi mi­lo­va­né a ne­ná­vi­dě­né SAO. Vrá­tí­me se zpát­ky do svě­ta zva­né­ho Un­derworld, ve kte­rém by­la po­ra­že­na moc­ná Ad­mi­nis­trá­tor­ka, avšak sí­ly z Tem­né­ho úze­mí stá­le čí­ha­jí takřka za ro­hem. Po zá­vě­reč­né bitvě, kte­rá se táh­la ně­ko­lik dí­lů, se Ki­ri­to spo­jí s re­ál­ným svě­tem. Do­kon­ce usly­ší a zdá se, že i uvi­dí, Asu­nu. Co se však v re­ál­ném svě­tě dě­je?
Psy­cho-Pass 3 

visual
Psy­cho-Pass je tak tro­chu mo­je srd­cov­ka. V prů­bě­hu sé­rií dí­ky Cu­ne­mo­ri Aka­ne od­ha­lu­je­me, že Ja­pon­sko ne­ní tak do­ce­la do­ko­na­lá uto­pie, ale vlast­ně spí­še dysto­pie. I v tom­to svě­tě mu­sí fun­go­vat po­li­cie, je však pou­ze pro­dlou­že­nou ru­kou sys­té­mu Si­by­la. A vzni­ka­jí zde sil­né lid­ské pří­běhy. Zdá se, že v no­vé řa­dě uvi­dí­me mno­ho no­vých tvá­ří, s tro­chou štěs­tí snad za­hléd­ne­me ty sta­ré, a co víc, pod­le sou­čas­ných in­for­ma­cí se mů­že­me tě­šit na osm ho­di­no­vých epi­zod!

Kaya

Fa­te/Grand Or­der: Zettai madžú sen­sen Ba­by­lo­nia

visual
Asi těž­ko bych ja­ko fa­nou­šek Fa­te uni­ver­za hle­dal se­ri­ál, na kte­rý se le­tos tě­ším víc než na Fa­te/Grand Or­der: Zettai madžú sen­sen Ba­by­lo­nia. Když jsem zjis­til, že mo­je nej­ob­lí­be­něj­ší ka­pi­to­la mé nej­ob­lí­be­něj­ší hry (Fa­te / Grand Or­der) do­sta­ne ani­me adap­ta­ci, byl jsem bez nad­sáz­ky štěs­tím bez se­be. Po zve­řej­ně­ní ilu­stra­cí, upou­tá­vek a ná­sled­ně i nul­té epi­zo­dy to­ho­to ti­tu­lu mi by­lo jas­né, že si ani­mo­va­nou „Ba­by­lo­nii“ váž­ně po­řád­ně uži­ji. Kro­mě to­ho jsem se od na­še­ho od­bor­ní­ka na ja­pon­skou ani­ma­ci (You­Say) do­zvě­děl, že se na pro­jek­tu po­dí­lí i vel­mi za­jí­ma­ví ani­má­to­ři, tak­že je oprav­du na co se tě­šit.

YouSay

Hon­zuki no ge­ko­kudžó – Ši­šo ni na­ru ta­me ni wa šudan o eran­de ira­re­ma­sen

visual
Pří­jem­ná před­lo­ha o ra­dos­tech a stras­tech (ale spí­še ra­dos­tech, ne­boť kni­hy jsou ra­dost) kni­ho­mol­ky, kte­rá je pře­ne­se­na do svě­ta, kde si s kni­ha­mi pří­liš ne­za­da­jí. Nicmé­ně to správ­né­ho bib­li­o­fi­la ne­za­sta­ví, a tak se za­čí­ná od­ví­jet pří­běh, na je­hož kon­ci bu­de mo­ci za­žít ra­dos­ti psa­né­ho slo­va a fik­ce neje­nom na­še hr­din­ka, ale kdo­ko­li v je­jím no­vém svě­tě. Před­lo­ha au­tor­ky Ka­zuki Mi­ji je fajn čte­ním; roz­hod­ně jed­nou z nej­pří­jem­něj­ších Naró sé­rií. Adap­ta­ce by te­o­re­tic­ky moh­la po­ho­dl­ně zpra­co­vat prv­ní dě­jo­vou část, kte­rá by­la vy­dá­na ve třech svaz­cích. Na sta­ros­ti ji do­stal re­ži­sér Hongó Micu­ru, kte­rý pat­ří k nej­po­vo­la­něj­ším, co se tý­če ne­ná­sil­ných dět­ských pří­bě­hů, je­jichž de­ví­zou jsou zá­bav­né cha­rak­te­ry. Na po­zi­cích ná­vr­há­řů po­stav i před­ních re­ži­sé­rů ani­ma­ce na­jde­me ostří­le­né spo­lu­pra­cov­ní­ky stu­dia Adžia-dó – Kai­ja To­ši­hi­sa a Ja­nagi­da Jo­ši­a­ki, kte­rým ješ­tě po­mů­že Endó Emi­ko. Se­ri­ál nám prav­dě­po­dob­ně ne­na­bíd­ne pří­liš am­bi­ciózní po­dí­va­nou, v tom ne­le­ží je­ho zá­běr. Pří­běh si žá­dá spí­še pev­né zá­kla­dy vy­prá­vě­ní a vhod­né pře­tlu­mo­če­ní kouz­la po­stav do vý­sled­né­ho ob­ra­zu, což jsou aspek­ty, v nichž Hongóovi vě­řím.
Fa­te/Grand Or­der –Zettai madžú sen­sen Ba­by­lo­nia-

visual
Se­ri­á­lo­vá adap­ta­ce Fa­te/Grand Or­der je be­ze­spo­ru jed­ním z nejam­bi­ciózněj­ších te­le­viz­ních pro­jek­tů le­toš­ní­ho roku. Pří­tom­nost Fu­ku­ši­my Jú­i­či­ho, jed­no­ho z nej­lep­ších ani­mač­ních pro­du­cen­tů v prů­mys­lu, za­jis­ti­la pro­jek­tu ty nej­lep­ší ča­so­vé pod­mín­ky i bo­ha­té lid­ské zdro­je; před­ně pro­to, že pro Fu­ku­ši­mu je to už od loňska pri­o­rit­ní pro­jekt. Na ne­zvykle pev­ných zá­kla­dech se se­šla zna­me­ni­tá sku­pi­na tvůr­ců, kte­rá vy­bu­do­va­la dí­lo hod­né na­ší po­zor­nos­ti. Tvůr­čí sku­pi­na sto­jí­cí ve stře­du dě­ní je zjed­no­du­še­ně ře­če­no kom­bi­na­cí poz­děj­ších ge­ne­ra­cí ani­má­to­rů z Ga­i­na­xu, to­ho nej­lep­ší­ho, co na­bí­zí A-1 Pictu­res a no­vé ge­ne­ra­ce mla­dých tvůr­ců do­ko­na­le obe­zná­me­ných s pra­cí v di­gi­tál­ním pro­stře­dí. Re­ži­sé­rem se ten­to­krát stal Akai To­ši­fu­mi, je­muž asis­tu­je Ku­ro­ki Mi­juki. Nej­vět­ší po­zor­nost na se­be str­há­vá jme­no­vá­ní Kóno Me­gu­mi a Óši­my Tóji na post re­ži­sé­rů akč­ní slož­ky. Rád bych já­sal nad čis­tým vy­ob­ra­ze­ním Óši­mo­vy ani­mač­ní sty­lis­ti­ky, nicmé­ně jsem se bo­hu­žel do­zvě­děl, že v rám­ci to­ho­to pro­jek­tu bu­de je­ho vlast­ní styl spí­še po­tla­čen v zájmu ko­he­rent­ní pre­zen­ta­ce pro­jek­tu. To však ne­zna­me­ná, že nás v je­ho i Kóni­ně po­dá­ní ne­če­ka­jí ol­b­římí akč­ní sek­ven­ce, z je­jichž roz­sa­hu pů­jde hla­va ko­lem. K re­a­li­za­ci bu­dou mít skvě­lý ani­mač­ní ar­ze­nál, v je­hož če­le bu­de stát Ka­wa­ka­mi Jú­su­ke, akč­ní spe­ci­a­lis­ta, kte­rý ve svých scé­nách čas­to ex­pe­ri­men­tu­je s vy­tvá­ře­ním a in­te­gra­cí CG slo­žek. Ne­boť ne­má ce­nu zmiňovat bez­po­čet zdat­ných ani­má­to­rů, kte­ré v se­ri­á­lu mů­že­me če­kat, vy­já­d­řím ke kon­ci je­nom přá­ní, ať se do­čká­me epi­zo­dy zce­la svě­ře­né do ru­kou On­se­na Na­ka­ji. A kdy­by do­stal pří­le­ži­tost opět i Či­na, ne­zlo­bil bych se…
Mu­gen no džúnin IM­MOR­TAL

visual
Vý­běr re­ži­sé­ra Ha­ma­sa­ki­ho Hi­ro­ši­ho pro adap­ta­ci man­gy Sa­mu­ry Hi­ro­a­ki­ho byl vý­bor­nou vol­bou. Ná­vr­hář po­stav Ogi­so Šin­go je rov­něž sluš­ným ani­má­to­rem, avšak je otáz­kou, ko­lik pro­střed­ků by­lo pro­jek­tu re­ál­ně vě­no­vá­no, což je v pří­pa­dě stu­dia LI­DEN FILMS vždy ta­nec na ten­kém le­dě. Ale­spoň v úvod­ních epi­zo­dách bychom se mě­li do­čkat zna­me­ni­té po­dí­va­né. Z díl­čích vě­cí jsem zvě­dav na ope­ning re­ží­ro­va­ný Oza­kim Taka­ha­ru­em, hu­deb­ní do­pro­vod zpě­vač­ky Iši­ba­ši Ei­ko a rov­něž na hla­so­vé he­rec­tví Cu­dy Ken­džiróa v ro­li Man­dži­ho, kte­ré by dle všech in­dí­cií mě­lo stát za to.
Ho­ši­ai no so­ra

visual
Aka­ne Ka­zuki je člo­věk, je­hož pro­jek­ty No­ein: Mó hi­to­ri no ki­mi e a Tecu­wan Bi­r­dy DE­CO­DE sku­teč­ně po­su­nu­ly prů­my­sl ně­kam dál, před­ně v šir­ším za­po­je­ní no­vé ge­ne­ra­ce ani­má­to­rů, pro kte­ré zna­me­na­la No­ein prv­ní vět­ší pro­jekt. V DE­CO­DE pak v če­le s Rjóči­mem do­sta­li ne­bý­va­lou tvůr­čí vol­nost. Ho­ši­ai no so­ra před­sta­vu­je dal­ší Aka­ne­ho ori­gi­nál­ní po­čin, v je­hož stře­du bu­dou ten­to­krát do­spí­va­jí­cí chlap­ci pro­ží­va­jí­cí všech­ny aspek­ty mlá­dí, ať už je to sou­tě­ži­vost, ka­ma­rád­ství, ri­va­li­tu, ale ta­ké váž­něj­ší té­ma­ta, jak na­po­vě­děl sa­mot­ný zá­věr před­pre­mi­é­ry prv­ní epi­zo­dy, ne­boť i ob­lo­ha po­se­tá hvězda­mi mů­že být za­ha­le­na mrač­ny. Nicmé­ně nejde pou­ze o Aka­ne­ho, co či­ní pro­jekt lá­ka­vým. Ve­li­ce mě tě­ší, že se ná­vrhů po­stav i po­zi­ce před­ní­ho re­ži­sé­ra ani­ma­ce ujal Taka­ha­ši Jú­i­či, v je­hož vý­tvar­ném sty­lu nelze po­přít sil­ný vliv Uki­ho Acu­ji, kte­rý na Taka­ha­ši­ho za­pů­so­bil v do­bě, kdy spo­leč­ně pra­co­va­li na se­ri­á­lu Cu­ri­ta­ma. Ve­d­le něj se mů­že­me tě­šit i na ani­ma­ci Ta­ke­ši­ty Mi­ki, kte­rá již po­má­ha­la vy­tvá­řet vi­zu­ál­ní kon­cept se­ri­á­lu. Že by nás mě­la če­kat not­ná por­ce umír­ně­né­ho, ale pří­jem­ně ži­vé­ho po­hy­bu jak ve vy­ob­ra­ze­ní te­ni­su, tak ve všed­nos­ti ži­vo­ta po­stav, nám na­po­ví­da­jí pří­jem­né ča­so­vé pro­střed­ky a do­po­sud hlad­ce pro­bí­ha­jí­cí pro­duk­ce. Prv­ní epi­zo­da by­la ho­to­va při­bliž­ně pět mě­sí­ců před pre­mi­é­rou se­ri­á­lu.
Su­per Ši­ro

visual
Ju­a­sa Ma­sa­a­ki se po le­tech vra­cí k sé­rii, kte­rá jej ja­ko tvůr­ce vy­cho­va­la – Crayon Šin-čan. V hlav­ní ro­li však ten­to­krát ne­bu­dou ani Šin-čan, ani Ju­a­sa, ný­brž pes Ši­ro a ja­ko re­ži­sér Ši­mo­ja­ma To­mo­hi­sa. Ten po­pr­vé při­čichl k re­žii v ne­dáv­ném DE­VIL­MAN cry­ba­by, v němž jsme se do­čka­li je­ho sólo­vé epi­zo­dy za­hr­nu­jí­cí ob­ra­zo­vý scé­nář, re­žii i ani­ma­ci sa­mot­nou. Od za­lo­že­ní stu­dia Science SA­RU by­lo otáz­kou, zda­li pů­jde o pro­stře­dí čis­tě pro Ju­a­so­vy pro­jek­ty, ne­bo do­sta­nou-li pří­le­ži­tos­ti i dal­ší (Choi Eun-Ye­ong mě­la dle mé­ho do­stat vlast­ní pro­jekt už dáv­no…). A ny­ní se zdá, že dru­há mož­nost je ta správ­ná. Sic je Ju­a­sa stá­le v po­zi­ci kre­a­tiv­ní­ho do­zo­ru, do ja­ké mí­ry bu­de pro­jekt kon­t­ro­lo­vat, se uká­že až v prů­bě­hu se­ri­á­lu. My se mů­že­me tě­šit na ztřeš­tě­ná dob­ro­druž­ství psí­ho do­má­cí­ho maz­líč­ka, kte­rý ve­de dru­hý ži­vot ja­ko su­per­hr­di­na, na je­hož bed­rech čas­to le­ží osud ce­lé­ho svě­ta. A po­kud nás pře­kva­pí pří­tom­nost vzru­šu­jí­cích ani­mač­ních sek­ven­cí ne ne­po­dob­ných těm, kte­ré Ju­a­sa vy­tvá­řel v de­va­de­sá­tých le­tech v hlav­ním se­ri­á­lu a je­ho fil­mo­vých dob­ro­druž­stvích, zlo­bit se roz­hod­ně ne­bu­du.

Shinobu

Hon­zuki no ge­ko­kudžó – Ši­šo ni na­ru ta­me ni wa šudan o eran­de ira­re­ma­sen

visual
Zá­kla­dem znač­né čás­ti ise­kai ani­me bý­vá boj o pře­ži­tí, spe­ci­ál­ní schop­nos­ti hlav­ní po­sta­vy, zá­chra­na svě­ta a po­dob­né „vel­ké“ vě­ci. Ta­dy se ale po­dí­vá­me na pro­blémy, kte­rým mu­sí če­lit mla­dá že­na, kni­ho­mol­ka, pře­ne­se­ná do svě­ta, kde jsou pro ni kni­hy téměř ne­do­sa­ži­tel­né a na­víc je­jí fy­zic­ká kon­di­ce ne­ní z nej­lep­ších. Ne­če­kej­te te­dy žád­nou akč­ní po­dí­va­nou, ale na­o­pak po­měr­ně klid­ně ply­nou­cí pří­běh s množ­stvím ná­pa­dů a ob­je­vů při ces­tě za tvor­bou knih. Před­lo­hou ani­me jsou dě­jo­vě do­sti ob­sáh­lé no­ve­ly, a po­kud au­to­ři sé­rii ne­u­spě­cha­jí a da­jí po­sta­vám do­sta­tek pro­sto­ru k roz­vo­ji, moh­lo by se jed­nat o od­de­cho­vou a vel­mi za­jí­ma­vou zá­le­ži­tost.
Hóka­go sai­ko­ro club

visual
Pro mě ja­kož­to fa­nouš­ka des­ko­vých her je to­to ani­me téměř po­vin­nou zá­le­ži­tos­tí. Za­čá­tek man­gy vy­pa­dal vel­mi za­jí­ma­vě a jsem zvě­da­vý, jak se po­ve­de pře­ne­se­ní do te­le­viz­ní ver­ze. A zda bu­dou „des­kov­ky“ v tom­to po­dá­ní vů­bec za­jí­ma­vé. Kaž­do­pád­ně ale vě­řím, že ten­to kou­sek mů­že mít po­ten­ci­ál, zvláš­tě pak v Čes­ké re­pub­li­ce, ve kte­ré jsou mo­der­ní des­ko­vé hry hod­ně roz­ší­ře­né a stá­le na vze­stu­pu.

zdroj:   ANN
Hy-phen-a-tion