Jaký vliv bude mít Netflix na anime?

Na začátku srpna Netflix oznámil, že se chystá přijít s celou řadou nových originálních anime sérií, a stává se tak novým velkým hráčem na poli anime. Názory na to, jaký dopad to bude mít na celý průmysl, se různí. V rádiovém pořadu Tama Musubi na stanici TBS se o současné situaci rozpovídal kritik a scénárista Mačijama Tomohiro, který napsal scénář k nepříliš populární hrané adaptaci mangy Šingeki no Kjodžin. Podle něj může Netflix pomoci změnit, jakým způsobem se v současnosti anime v Japonsku produkuje.

Není žádným tajemstvím, že se běžní animátoři nemají zase až tak dobře. Mačijama navíc zmínil například režiséra Katabučiho Sunaa, který se pět let vypořádával s velkými finančními problémy při tvorbě filmu Kono Sekai no Katasumi ni. Z jeho pohledu by se tato situace měla změnit právě díky Netflixu, který do anime přitáhne potřebný kapitál, díky čemuž tvůrci získají větší možnosti zdokonalovat své díla. Mačijama poznamenal, že první epizody některých seriálů na Netflixu mají větší rozpočet než japonské filmy.

Co však vidí jako problém, je možné brojení proti financím ze zahraničí, očekává totiž, že se mnohá japonská filmová studia budou snažit Netflix zdiskreditovat. Jako příklad uvedl mezinárodní filmový festival v Cannes, který zakázal účast filmům z Netflixu, protože se nepromítají ve Francii. Mačijama rozhovor ukončil slovy, že byť je anime úžasný artikl populární po celém světě, v poslední době se nedočkalo žádných větších investic a Netflix je tak naděje na lepší zítřky.

Jaký je váš názor na situaci kolem Netflixu? Těšíte se na nové série, nebo se obáváte, že vliv ze zahraničí ovlivní tvář anime? Změní se vůbec něco pro tvůrce, nebo se jedná pouze o zbožné přání?

zdroj:   Goboiano