Proč číst mangu Zaslíbená Země Nezemě

Zaslíbená Země Nezemě, v originále Jakusoku no Neverland, je manga, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. A to už jen proto, že vychází v češtině od nakladatelství Crew a zanedlouho bude na trhu čtvrtý svazek.

Upozornění: Recenze obsahuje spoilery z první kapitoly mangy!

Příběh Neverlandu nás přivádí do láskyplného prostředí sirotčince Gracefield house, v němž se o děti stará mamá Isabella. Děti pilně studují, hrají si a každý den usínají s plnými bříšky a s pocitem, že jsou milovaní svou mamá a svými sourozenci. Čas od času sice některé z dětí sirotčinec opustí, ale jen pro to, že je adoptováno do nové milující rodiny. Alespoň to je představa, ve které děti žijí. Tedy až do chvíle, kdy zjistí, že jsou pouze chovná zvěř na porážku. Přesně tak, sirotčinec totiž ve skutečnosti slouží démonům, kteří nutí lidi vychovávat malé děti jako potravu.

Tuto šokující zápletku se dozvídáme skrze ústřední duo postav, Emmu a Normana, které zjistí, že jejich mladší sestřička nebyla poslána k novým rodičům, nýbrž ji čekala smrt a stala se potravou záhadných záporáků. Před Emmou a Normanem tak stojí nadlidský úkol utéct ze sirotčince a vzít s sebou všechny své sourozence. Patří mezi ně mnohdy i velmi malé děti a žádné z nich vůbec nic netuší. Děti ze sirotčince Gracefield house ovšem nejsou ledajaké. Jsou velice inteligentní a Emma, Norman a třetí protagonista, Ray, jsou vůbec těmi nejchytřejšími ze všech. Proti dětem ovšem stojí jejich mamá Isabella, která i ty nejchytřejší děti inteligenčně převyšuje.

A tím se dostáváme k první obrovské devíze Zaslíbené Země. Od dob Death Note tu nebyla manga s tak strhující hrou myslí, jaká se v Zaslíbené Zemi rozehraje. Stejně jako jsme sledovali myšlenkové souboje Lighta a L, zde sledujeme souboje dětí proti jejich věznitelům. A jelikož i samotní protagonisté často sledují odlišné cíle, myšlenkové souboje probíhají i mezi nimi. Žádná z postav si nemůže být jistá, že jiná postava neprokoukla její jednání, což do příběhu přináší notnou dávku napětí. Nikdy si tak nebudete jistí, co vás na následujících stránkách čeká. V jednu chvíli postavy slaví dílčí úspěch, aby na dalším panelu klečeli bezradně na kolenou.

Dalším důvodem, proč Zaslíbenou Zemi číst, je kresba, o kterou se postarala talentovaná kreslířka Posuka Demizu. Díky ní dostávají stěny sirotčince chladný a stísněný nádech připomínající vězení, což podtrhuje hutnou atmosféru příběhu. Demizu také brilantně vykresluje výrazy obličejů, záporáci tak dostávají až démonický nádech a v obličejích protagonistů se zase často zrcadlí hněv, zoufalství a především strach. Kresba je jedním z důvodů, proč příběh často dostává až hororový nádech.

Poklonu je třeba složit i scénáristovi, kterým je Kaiu Širai. Jeho postavy chytře boří stereotypy klasických šónen archetypů. Například v Narutovi, kterého všichni dobře známe, je středem příběhu trio hrdinů Naruto, Sakura a Sasuke. V Neverlandu máme trojici Emma, Norman a Ray. Tentokrát se ovšem příběh soustředí především na ženskou protagonistku, která, na rozdíl od Sakury a dalších hrdinek šónenů, nezůstává pozadu a je v centru příběhu. Sakura vždy Narutovi a Sasukemu koukala na záda a zpovzdálí tiše sledovala, jak se tito dva talentovaní hrdinové předháněli. Emma tuto zaběhlou konvenci boří: ona je hlavní hybatelka děje a zároveň je tou osobou, která svou laskavostí a empatií často Normana a Raye přivede na správnou cestu. S nadsázkou by se dalo říct, že je to jako bychom sledovali příběh z pohledu Sakury, která se nedrží zpátky, ale je silnou ženskou hrdinkou, jejíž jednání má zásadní dopad na příběh, a která si stále zachovává esenciální ženské vlastnosti. Stává se tak vskutku netradiční hrdinkou šónenu, která do tohoto žánru přináší nový svěží vítr. Ale ani Norman a Ray nejsou pozadu a jsou výraznými tahouny děje. Oba jsou geniálními stratégy, bez kterých by děti neměly šanci. Ray, zprvu tichý pozorovatel, brzy ukáže, že má svá vlastní temná tajemství a že jeho cíle jsou mnohdy odlišené od těch Normanových. Normanův úsudek je často ovlivněn Emmou, ke které chová city. Ale i přes lásku k Emmě není hlupák a jeho geniální dedukce jsou pro hrdiny nedocenitelné. Ray a Norman tedy reprezentují jakési charakterové protipóly, je ovšem otázka, jak se tyto dvě silné postavy do budoucna vyvinou. Poslední důležitou postavou příběhu je mamá Isabella, která se zprvu jeví jako milující adoptivní matka, ale brzy se mění v bezcitný stroj na vykonávání příkazů svých nadřízených. Fyzicky i intelektem převyšuje svoje děti, a logicky je tak největší hrozbou, kterou je nutné překonat. Ale je vůbec možné přelstít někoho chytřejšího? Někoho, kdo vás vychoval a ví o každé vaší slabině, touze a dokonce myšlence?

Posledním velkým lákadlem Neverlandu je postupné odhalování fikčního světa. Z počátku totiž nevíme téměř nic. Nevíme nic o poloze sirotčince, o době, ve které se příběh odehrává, ani co se děje za hranicí sirotčince. Jediné, co víme od počátku, je, že venku figurují jakési nadpřirozené entity, které pojídají malé děti, ale kdo jsou a jestli existuje nějaká lidská civilizace, musí hrdinové postupně skládat ze střípků.

Zaslíbená Země Nezemě je rozhodně jednou z nejlepších mang aktuálně vycházejících v japonském týdeníku Šónen Jump. Je proto skvělé, že si tuto mangu můžeme vychutnat i v českém vydání od nakladatelství Crew. Zaujala-li vás recenze, neváhejte je podpořit, do konce roku by mělo vyjít pět svazků. Posuka Demizu navíc kreslí úchvatné obálky, na které je radost pohledět. No uznejte sami. Pokud jste fandové chytrých a pohlcujících japonských příběhů, s touhle mangou rozhodně neuděláte chybu. Jedině když budeme mangy kupovat a projevíme tím o ně zájem, začne se jich k nám do Česka dostávat více. Nemluvě o skvělých, a hlavně aktuálních titulech, jakým Zaslíbená Země Nezemě bezesporu je.

Recenze vznikla ve spolupráci s youtubovým kanálem Asiageek. Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Crew.