Manga Nidome no Džinsei o Isekai de je v tichosti zpět

Je tomu pár měsíců, co japonským internetem proletěla zpráva o rasistických tweetech autora novely Nidome no Džinsei o Isekai de, jenž používá přezdívku Mine. Následoval rychlý sled událostí, který eventuálně vyústil ve zrušení chystané anime adaptace a manga s originální light novelou byly pozastaveny na dobu neurčitou. Alespoň manga na sebe ale nenechala čekat dlouho, na konci srpna vyšla bez velkých fanfár první kapitola po přerušení a serializace by měla probíhat jako dříve. O samotné novele zatím nic oznámeno nebylo a anime se pravděpodobně už nikdy neuskuteční. Nikdo nebude chtít riskovat investici do projektu, který byl pošpiněn rasismem.

Jelikož se manga vrací bez jakýchkoliv změn, vypadá to, že distributorům nejvíce vadilo vyjadřování Mina na Twitteru. Rasistický podtext celého příběhu tak není příliš řešen a je pravda, že alespoň v manze autor nikdy vyloženě neuvedl, kde přesně hlavní hrdina bojoval. Jedná se tak v podstatě o stejnou situaci, pro kterou můžeme hledat paralely i na západě, kde se autoři slavnějších děl setkali s kontroverzí kvůli svým starým tweetům. V případě Mina se jednalo o názory z let 2012 až 2015.

Na západě se část tvůrců rozhodla svoje starší tweety a zprávy raději smazat, protože člověk nikdy neví, kdy se na něj bude někdo snažit vytáhnout špínu a překroutit jeho vtipy či poznámky. U Mina není pochyb, že svoje tweety psal nenávistně, a těžko se za ně může nějak omlouvat. Celá současná situace by se však dala brát tak, že se dočkal trestu a nyní se bude moct vrátit ke své práci. Nebylo by příliš dobré, kdybychom na základě starých názorů začali doživotně perzekvovat lidi, kteří jinak žijí spořádaný život.

zdroj:   ANN