Chystané změny v japonském autorském zákoně

Japonské finanční noviny Nikkei minulou sobotu přišly s informací, že se chystá změna v japonském autorském zákoně, konkrétně prodloužení doby platnosti autorských práv. Současná verze dílo chrání do 50 let po autorově smrti, novela by měla tuto dobu prodloužit na 70 let, což odpovídá stavu v České republice a ve Spojených státech. Tento krok by měl Japonsko přiblížit ke splnění návrhu dohody EPA. Ta upravuje podmínky obchodu mezi Japonskem a Evropskou unií.

Smlouva se kromě zemědělství a obchodu zabývá i duševním vlastnictvím. Podle Evropské komise by měla posílit vzájemnou působnost již zaběhlých systémů autorských zákonů Japonska a EU. Řeší se v ní převážně patenty, ochranné známky a další, samotná ochrana proti porušení autorských zákonů v zábavním průmyslu není příliš v popředí.

Inspiraci pro prodloužení doby platnosti majetkových práv pro autory našla smlouva v regionální dohodě Transpacifického partnerství (TPP), která měla mít původně dvanáct signatářů (Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy). Ta se celkem rozsáhle zabývala duševním vlastnictvím a jednou z povinností členských státu bylo, aby chránily autorská díla po zmiňovaných 70 let od úmrtí autora. Dále zpřísňovala nejrůznější podmínky v oblasti autorských práv a jejich vymáhání. Spojené státy však vycouvaly a zbylých jedenáct zemí včetně Japonska se zavázalo, že implementují pozměněnou smlouvu, z níž byla povinnost prodloužit dobu platnosti odebrána.

Obě smlouvy, jak EPA, tak i nová verze TPP, by pro Japonsko měly začít platit v roce 2019 a zatím to nevypadá, že by pro Českou republiku měla přinést jakékoliv změny.