Recenze osmého svazku Útoku titánů

snk08Vzrůstající kvality série Útok titánů byly průběžně patrné snad ve všech ohledech. Zlepšovala se kresba, děj byl stále záživnější, postavy zajímavější. Vyprávění příběhu jako takové působilo mnohem kvalitněji a snáze čtenáře vtahovalo do událostí těchto malých, černobílých knížeček plných přerostlých monster. Se sedmým svazkem ovšem jakoby se autor zavřel za vysoké zdi a veškeré mé chvály byly ty tam.

Možná proto působí osmý svazek jako snaha autora o opravu nevydařeného vyvrcholení dosavadního děje a servíruje finále číslo dvě. Ženská titánka se vrací  – respektive je vylákána svými nepřáteli, aby napravili svou porážku a znovu se pokusili o její zajetí. Tentokrát má svazek ale mnohem větší ambice, než jen předvést velkolepou rubačku titánů. S odhalením identity titánky se nezahálí a je tak učiněno hned na začátku svazku. Největším šokem je ale odhalení tajemství, které skrývá prastará zeď ochraňující přeživší lidstvo před vyhynutím. Podrobnosti vypisovat nebudu, ale tady se konečně píše něco velkého. Mysteriózno jede na plné obrátky. Svět a historie titánů očividně má co nabídnout a snad se bude i nadále prohlubovat.

Je vlastně poměrně těžké o novém díle něco psát bez vyzrazení příběhu jako takového. Děj je nahuštěný a svazek je přečten jedním dechem. Kresba sice nekope první ani druhou ligu a občas vykouzlí na tváří posměšný úšklebek, ve všem ostatním je ale tentokrát autor ve formě. Souboj s titánkou je konečně zdařilý a nejedná se o pouhé máchání končetinami, ale dojde i na efektní momenty či dedukci a plánování, případně i na efektivní improvizaci. Zrada titánky je navíc doprovázena nepochopením a naruší už tak otřesené emoce hlavních hrdinů. Na druhou stranu i náhled do dětství titánky samotné hraje na city a ukazuje, že nic nebude tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Napraveno, odpuštěno. Co jsem posledně vytkl, již neplatí. Alespoň ne v plném znění. Tentokrát se již pravé finále příběhového arcu povedlo bez zbytečného přehánění a místo toho se nám dostalo poměrně chytrého, napínavého a emočního finále zakončeného mysteriózní tečkou, za kterou by se nemuseli stydět ani mozky stojící například za seriálem Ztraceni. Další svazek budu vyhlížet s nedočkavostí, vypadá to, že se budou dít věci. Navíc se příběh konečně dostal do fáze, kterou doposud stihl zadaptovat anime seriál. Čtenáři, kteří ho viděli, tak příště konečně dostanou víc, než jen pouhou rekapitulaci děje, který již znají.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Crew.