Postavy z Ókiku Furikabutte si chvilku nezahrají

afutanuunŘíjnové číslo měsíčníku Afternoon, jejž publikuje nakladatelství Kódanša, na svých stránkách přineslo informaci týkající se sportovní baseballové mangy Ókiku Furikabutte (v překladu „Velký nadhoz“). Ta se na nějakou dobu odmlčí a nebude v časopise publikována. Přestávka ve vydávání bude trvat až do července příštího roku. Důvodem je mateřská dovolená autorky této mangy – Higuči Asy. Higuči se bude věnovat péči o svého druhého potomka. Totožná situace nastala v prosinci roku 2010, kdy se autorka na téměř rok odmlčela, kvůli péči o své první dítě.

Higuči Asa začala svou nejúspěšnější mangu vydávat v závěru roku 2003 v měsíčníku Afternoon, ve kterém vychází doposud. Volba tématu z prostředí baseballu není náhoda, na střední škole byla členkou baseballového týmu. Ještě před svou prací na manze pracovala Higuči několik let jako pomocná trenérka středoškolského baseballového týmu a sbírala zde informace a inspiraci pro svou následující tvorbu. Rok před zahájením publikace potom intenzivně spolupracovala se střední školou Urawaniši z prefektury Saitama na finální realizaci Ókiku Furikabutte. Příprava se vyplatila, neboť dílo zaznamenalo značný úspěch jak u čtenářů, tak kritiky. V roce 2006 získal titul Cenu Tezuky Osamua, následující rok přidal ještě Cenu nakladatelství Kódanša. V současné době manga čítá sedmadvacet svazků, přičemž nejnovější šel do prodeje letos 22. července.

V roce 2007 se předloha dočkala pětadvacetiepizodní animované adaptace, kterou produkoval Aniplex a animovalo studio A-1 Pictures. Seriál režíroval Mizušima Cutomu. Hlavním scénáristou byl Kuroda Jósuke. Návrhy postav nakreslil Jošida Takahiko, jenž zastal i povinnosti předního režiséra animace. A režii akční animace se postaral Taniguči Džuničiró. Hudební doprovod složil Hamaguči Širó. Anime rovněž zaznamenalo značný úspěch, který se promítl i do prodeje Blu-ray a DVD. V roce 2010 následovalo třináctidílné pokračování, k němuž se vrátila drtivá většina tvůrců první řady.

zdroj:   MoAE