Recenze prvního svazku Gunsmith Cats

GC01Na české pulty dorazila další nová manga série, opět od nakladatelství Crew. Gusmith Cats od Sonady Keničiho vycházela mezi lety 1990 a 1997 a dočkala se pokračování Gunsmith Cats Burst a spin-offu Riding Bean. Manga byla také zpracována do třídílného OVA. Když zajdete do knihkupectví, naláká vás čerstvě vydaný první svazek svou velmi vzhlednou obálkou, posléze vás ale zaskočí její tloušťka. Vyplatí se kupovat tuto 450stránkovou bichli? Pojďme si rozebrat její obsah.

Irene Rally Vincentová a Minnie May Hopkinsová společně vedou v Chicagu obchod se zbraněmi, ve skutečnosti je ale živí především lovení lidí, na které je vypsaná odměna. Zprvu se zdá, že manga bude mít epizodní charakter. Ve výsledku ale z příběhu nevyleze schéma „co kapitola to nový zločinec“. Události na sebe navazují, záporáci se rádi mstí za ustřelené končetiny a ve výsledku je z toho velice návyková jízda plná automobilových honiček, parádních přestřelek, výbušnin, kaskadérských kousků, sexu a skvělých hlášek. V Gunsmith Cats se vážné události a akce skvěle mísí s kvalitním humorem a výsledek by se dala popsat jako variace na americké buddy cop filmy z 80. a 90. let říznuté trochou japonské atmosféry. Velkým plusem jsou dodané poznámky o zbraních, nábojích, autech a tak dále, které pomáhají lepšímu porozumění tomu, co se zrovna na stránkách děje.

Postavy jsou zapamatovatelné, skvěle napsané a neuvěřitelně cool. Rally Vincentová je neohrožená, hbitá a inteligentní mistryně střelby, která nezakryje fakt, že je maniak do zbraní. Minnie May je trochu mladší, tvrdohlavá a naivní. Rozhodně ale není hloupá. Je vynalézavá, miluje výbušniny a je velmi sexuálně chtivá. Holky se sice často hašteří, jsou ale dobrými kamarádkami, které se skvěle doplňují v akci i v hláškách a občas si třeba i osahají ňadra. S fanservisem to ale není tak hrozné, jak by se mohlo zdát, a do mangy skvěle sedí. V knize také vystupuje spousta nahrávačů a zločinců, všichni jsou ale výborně napsaní a věřte, že si zamilujete všechny postavy a slabý článek mezi nimi budete hledat marně.

Ke kresbě jen krátce, protože jí vlastně není co vytknout. Nečekejte umělecké dílo na úrovni Plačícího draka, Číčy mají kresbu jednoduší, je ale kvalitní, stylová, přehledná a autor umí bravurně podat akci tak, že máte místy pocit, jakoby jste sledovali film.

Crew se tentokrát vytáhlo nejen s výběrem titulu, ale nezklamalo ani po stránce technické. Překlad, jak to u Anny Křivánkové bývá, je skvělý a kniha se příjemně čte. Editace je výborná a bumprásky (jak příhodné slovo pro Gunsmith Cats) prostě nemají chybu. Větší formát stránek je také dobrou volbou. Kresba díky tomu nezasahuje až do hřbetu knihy a není ji tak potřeba tolik otvírat, což by pro vazbu mohlo být při tlouštce knihy fatální.

S koupí Gunsmith Cats určitě nic nezkazíte. Co víc, minimálně podle prvního svazku to vypadá, že patří k tomu nejlepšímu z japonských komiksů, co se u nás v současnosti prodává. Tahle manga má snad všechno, co uspokojí jak mainstreamové, tak i ty náročnější čtenáře. Příznivce fantasy a sci-fi šónenů toto dílko sice možná neláká, pokud ale chtějí vyzkoušet něco jiného, Gunsmith Cats je skvělou volbou. Tak nerozmýšlejte a kupujte, stojí to za to.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Crew.