Bojkot TAF a nová úprava vyhlášky o zdravém vývoji mládeže

Kdo tro­chu sle­do­val afé­ru ko­lem prv­ní­ho ná­vr­hu na úpra­vu To­kij­ské měst­ské vy­hláš­ky o zdra­vém vý­vo­ji mlá­de­že, nej­spí­še si už vši­ml, že byl ne­dáv­no po­dán no­vý, lehce upra­ve­ný ná­vrh a To­ki­j­ští rad­ní prá­vě hu­dru­jí, jest­li úpra­vu schvá­lit ne­bo ne. (Kdo ne­sle­do­val, tak pod člán­kem je struč­ná re­ka­pi­tu­la­ce.) Je­li­kož by je­jí schvá­le­ní by­la so­lid­ní pod­pá­sov­ka pro ce­lý man­ga prů­my­sl a pou­hé pro­tes­ty sto­vek man­ga au­to­rů už zřej­mě ne­sta­čí, vlo­ži­li se do vě­ci i sa­mot­ní vy­da­va­te­lé. Nejdří­ve Ka­do­ka­wa sho­ten, vy­da­va­tel­ství ze sku­pi­ny Ka­do­ka­wa group, kte­rá v sou­čas­nos­ti přes růz­né dal­ší spo­leč­nos­ti „vlast­ní“ zřej­mě vět­ši­nu vy­dá­va­ných ani­me a man­gy, ohlá­si­lo, že bu­de boj­ko­to­vat příští To­kij­ský me­zi­ná­rod­ní ve­letrh ani­me (To­kyo in­ter­nati­o­nal ani­me fair, TAF) ja­ko pro­test pro­ti ne­šťast­né sna­ze pro­tla­čit tu­to ne­do­myš­le­nou úpra­vu vy­hláš­ky. TAF je or­ga­ni­zo­ván ko­mi­sí, ve kte­ré se­dí i zá­stup­ci z To­kij­ské rad­ni­ce a před­se­dá jí do­kon­ce pří­mo Shin­ta­ro Ishi­ha­ra, kte­rý má onen kon­tro­verz­ní ná­vrh na svě­do­mí. Dnes se k ně­mu při­da­ly dal­ší vel­ké spo­leč­nos­ti, na­pří­klad Shu­e­isha, Sho­ga­kukan, Ko­dan­sha, Aki­ta sho­ten, Ha­ku­sen­sha a dal­ší. Všech­ny jsou „vel­ká zví­řa­ta“ na po­li man­gy a po­kud se i oni už roz­hod­li tak­to sil­ně do vě­ci vlo­žit, mu­sí snad už kaž­dé­mu být jas­né, že ta­dy man­ze za­čí­ná po­řád­ně téct do bot.

To­kij­ský sta­ros­ta a zá­ro­veň au­tor to­ho­to ná­vr­hu, Shin­ta­ro Ishi­ha­ra, pů­vod­ně spi­so­va­tel, kte­rý se pro­sla­vil v 50. le­tech svý­mi ob­scé­ní­mi kni­ha­mi, kte­ré mi­mo ji­né ob­sa­ho­va­ly i scé­ny se­xu me­zi ne­zle­ti­lý­mi, vskut­ku muž mno­ha ta­len­tů, se dnes na tis­ko­vé kon­fe­ren­ci krát­ce k pro­blé­mu vy­já­d­řil. Na otáz­ku no­vi­ná­ře, co si mys­lí o boj­ko­tu ze stra­ny Ka­do­ka­wa sho­ten, od­po­vě­děl se su­ve­rén­ní aro­gan­cí hod­nou ja­pon­ské­ho po­li­ti­ka „Mě je to fuk, co si dě­la­jí. Ať se klid­ně ne­ú­čast­ní, co je mi po tom. Na ná­vr­hu (na úpra­vu vy­hláš­ky) to nic ne­změ­ní.“ Shin­ta­ro Ishi­ha­ra se už dří­ve ne­chal sly­šet, že pro­sa­ze­ní vy­hláš­ky je pro něj pri­o­ri­tou a udě­lá všech­no pro to, aby pro­šla.


Ná­sle­du­je struč­ná re­ka­pi­tu­la­ce dě­ní ko­lem ná­vr­hu s ko­men­tá­ři o co se vlast­ně jed­ná. Ce­lý pro­blém je dost vel­ký a znač­ně kom­pli­ko­va­ný, tak­že ber­te pro­sím na vě­do­mí, že vy­svět­le­ní ta­dy je jen po­vrch­ní.

Pů­vod­ní ná­vrh se z ni­če­ho nic ob­je­vil 24. úno­ra a za­čát­kem břez­na už mě­lo být roz­ho­do­vá­no o je­ho schvá­le­ní. Už jen onen dras­tic­ky krát­ký čas, ve kte­rém by si snad ni­kdo ne­vši­ml, co to vlast­ně pro­šlo, na­zna­čo­val, že ta­dy ně­co smr­dí. A ta­ky že smr­dě­lo. Me­zi au­to­ry man­gy a sa­mo­zřej­mě i na in­ter­ne­tu se vzed­mu­la vl­na od­po­ru, kte­rá za­jis­ti­la ne­ná­pad­né­mu ná­vr­hu dost (jis­tě to­lik ne­chtě­né) po­pu­la­ri­ty na to, aby by­lo je­ho čte­ní o mě­síc od­lo­že­no. Me­zi­tím se stih­lo zjis­tit, o co že ta­dy vlast­ně jde.

Ná­vrh měl po­změ­nit sou­čas­nou vy­hláš­ku měs­ta To­kia o ochra­ně zdra­vé­ho vý­vo­je mlá­de­že. No­vý ná­vrh by ob­sa­ho­val po­jem „ne­e­xis­tu­jí­cí ne­zle­ti­lý“, kte­rý byl de­fi­no­ván ja­ko „po­sta­va, kte­rá zní, vy­pa­dá ne­bo ji­nak vzbu­zu­je do­jem ne­zle­ti­los­ti“ a mě­lo pod­le něj být „re­gu­lo­vá­no“ vše, od man­gy přes ani­me až po kni­hy, kde se ten­to chudák ne­e­xis­tu­jí­cí ne­zle­ti­lec ob­je­vu­je vy­ob­ra­zen při se­xu­ál­ních hrát­kách. Dá­le měl být ome­zen pří­stup ne­zle­ti­lých k ero­tic­ké­mu ob­sa­hu, na­pří­klad fil­tro­vá­ním in­ter­ne­tu a ně­ko­lik dal­ších ná­vrhů po­dob­ně stu­pid­ní­ho cha­rak­te­ru. Ty­to ná­vrhy sa­my o so­bě by ale ne­by­ly ta­ko­vý pro­blém. Kde byl za­ko­pán ten nej­smradla­věj­ší pes, by­la prá­vě ona vágnost de­fi­ni­cí. Co přes­ně je zač ten ne­e­xis­tu­jí­cí ne­zle­ti­lý? Jak ur­čí­te věk kres­le­né po­sta­vy? A hlav­ně kdo a pod­le ja­kých pra­vi­del to bu­de ur­čo­vat? Ja­kým způ­so­bem se má ta­ko­vý­to ob­sah re­gu­lo­vat? Bu­de se smět pro­dá­vat jen star­ším 18 let (na což už je ji­ná, pod­stat­ně přes­něj­ší a už del­ší do­bu dob­ře fun­gu­jí­cí vy­hláš­ka, tak­že ta­to no­ve­la ji­né vy­hláš­ky by by­la zby­teč­ná), ne­bo se pros­tě bu­dou dá­vat po­ku­ty všem, kte­ří se ne­bu­dou tvr­dě cen­zu­ro­vat sa­mi a ně­kde ně­kdo z magis­trá­tu roz­hod­ne, že je­jich man­ga po­sta­va je ne­zle­ti­lá?

Ja­ko iko­nic­ký dů­vod, proč vů­bec ně­co ta­ko­vé­ho na­vr­ho­vat, by­la uvá­dě­na ně­ja­ká sku­pin­ka „sta­rost­li­vých ma­tek“, kte­ré jed­no­ho dne se zdě­še­ním a hrů­zou v očích na­lez­ly v po­li­cích míst­ní­ho knih­ku­pec­tví ve­d­le kní­žek pro své ma­lé ca­par­ty ta­ky ně­co os­třej­ší­ho a po­té, co se na­vzá­jem vzkří­si­ly z mdlob, šly si stě­žo­vat na magis­trát. Po­mi­ne­me-li, že je to to­tál­ní ho­va­di­na (18+ vě­ci se mu­sí v Ja­pon­sku pod­le zá­ko­na pro­dá­vat v od­dě­le­ných pro­sto­rech od ostat­ní­ho ma­te­ri­á­lu už ně­ja­ký ten pá­tek) a zce­la jas­ně ně­čí smyš­le­ná sto­ry, už vů­bec jen fakt, že ně­kdo ta­ko­vý­to srd­ce­ryv­ný pří­běh vy­mys­lel nám na­po­ví­dá, že ta­dy ně­co ne­hra­je. Troš­ku to pře­žeňme ta­ky v jed­nom smyš­le­ném pří­bě­hu:

Na ome­ze­ní pro­de­je lech­ti­vé­ho ma­te­ri­á­lu už má­me zá­kon – ne­smí se pro­dá­vat li­dem mlad­ším 18-ti let. Pro­ti dět­ské por­no­gra­fii už ta­ky má­me zá­kon, do­kon­ce dost přís­ný. Hmm, ale boj pro­ti dět­ské­mu por­nu je teď v módě, chtěl bych zcen­zu­ro­vat i man­gu. Úpl­ně nej­lé­pe tak, abych si sám mohl roz­ho­do­vat o tom, co je v po­řád­ku a co ne, abych měl co nej­vět­ší pří­jmy z vý­pal­né­ho. No jas­ně, udě­lám ně­ja­ký zá­kon pro­ti lo­li man­ze! Ale sa­kryš, na upla­ce­ní ce­lé­ho par­la­men­tu ne­mám dost pe­něz, tam mi pšen­ka ne­pokve­te. Co s tím? Kou­kám, dr­ti­vá vět­ši­na ani­me a man­ga spo­leč­nos­tí síd­lí v To­kiu. Kdy­by se je­nom ně­jak ši­kov­ně změ­ni­la měst­ská vy­hláš­ka, by­lo by to sko­ro stej­né, ja­ko zá­kon. Pro­blém vy­ře­šen! *troll­fa­ce*

Ná­vrh byl na­štěs­tí po sil­ných pro­tes­tech man­ga au­to­rů, hlav­ně s od­ka­zem na ne­šťast­nou for­mu­la­ci zně­ní ná­vr­hu a ome­ze­ní svo­bo­dy slo­va, od­mít­nut. Vel­ký po­díl na tom mě­la De­mo­kra­tic­ká stra­na ja­pon­ska. By­lo to na To­kij­ské rad­ni­ci po­pr­vé od roku 1988, co ne­pro­šel ná­vrh vy­hláš­ky, kte­rý po­dal sám sta­ros­ta.

Chví­li by­lo ti­cho po pě­ši­ně. Na sta­ros­tu Ishi­ha­ru se me­zi­tím pro­va­li­lo pár ku­riózních in­for­ma­cí, na­pří­klad, že sám psal ob­scén­ní kni­hy, kte­ré by do­kon­ce pod­le je­ho vlast­ní­ho ná­vr­hu vy­hláš­ky by­ly za­ká­za­né. Ishi­ha­ra opě­to­val pal­bu sil­ný­mi slo­vy o po­kles­lé mo­rál­ce, nut­nos­ti bo­jo­vat pro­ti ho­mose­xu­á­lům a vy­hro­žo­vá­ním, že změ­nu vy­hláš­ky stej­ně pro­sa­dí, stůj co stůj.

Ne­mlu­vil jen tak do vě­t­ru. Ne­dáv­no totiž při­šel s ná­vrhem na změ­nu zno­vu a ten­to­krát vy­zbro­jen ješ­tě vět­ší­ma pr­ko­ti­na­ma, než dří­ve. Ale pro jis­to­tu, aby se o no­vém ná­vr­hu ne­dej bo­že snad ně­kdo ne­za­čal ba­vit, roz­hod­lo se, že bu­de zve­řej­něn až 22. lis­to­pa­du a jed­nat se o něm bu­de za­čát­kem pro­sin­ce. Dob­rý tah. Stej­ně teď už ale o no­vé ver­zi ně­co ví­me. Z no­vé­ho ná­vr­hu vy­pa­dl onen slav­ný „ne­e­xis­tu­jí­cí ne­zle­ti­lý“. Mís­to upřes­ně­ní a zkon­kre­ti­zo­vá­ní, o kte­ré au­to­ři man­gy a spo­leč­nos­ti, kte­ré je sdru­žu­jí, usi­lo­va­li, se ale ná­vrh ješ­tě ví­ce roz­mohl a za­ml­žil. No­vě za­vá­dí ter­mín „škod­li­vé pu­b­li­ka­ce“, pod kte­ré se ve­jde zřej­mě co­ko­liv, co se ně­ko­mu na rad­ni­ci ne­bu­de ho­dit do krá­mu. Ne­ví­me za­tím nic přes­ně, ale zřej­mě pod tu­to ka­te­go­rii spad­nou nejen vy­ob­ra­ze­ní se­xu, ale vše, co by ně­jak moh­lo od­po­ro­vat „dob­rým mra­vům“ ne­bo ji­nak moh­lo ohro­zit ne­vin­né dět­ské du­šič­ky, ke kte­rým by se ten­to ma­te­ri­ál stej­ně dí­ky ji­né, už plat­né vy­hláš­ce, žád­nou le­gál­ní ces­tou ne­do­stal.

De­mo­kra­tic­ká stra­na ja­pon­ska, kte­rá se dří­ve pro­ti ná­vr­hu jed­no­hlas­ně po­sta­vi­la, je teď ne­jed­not­ná a če­lí svým vlast­ním vnitř­ním pro­blé­mům. Sta­ros­ta Ishi­ha­ra na­víc má na rad­ni­ci vel­kou pod­po­ru. Po­kud se ně­co ne­sta­ne, tak je už sko­ro jis­té, že no­vá, ješ­tě vág­něj­ší a (nejen pro man­gu) ne­bez­peč­něj­ší no­ve­la, kte­rá umož­ní blí­že ne­spe­ci­fi­ko­va­né­mu ně­ko­mu, blí­že ne­spe­ci­fi­ko­va­ným (ro­zu­měj ja­kým­ko­liv) způ­so­bem mlu­vit do to­ho, co a jak se smí vy­dá­vat, ten­to­krát pro­jde.

tl;dr re­ka­pi­tu­la­ce:

  • jeden návrh na změnu nevyšel, máme zde další
  • nový návrh je ještě vágnější než původní
  • přestože jde jen o městskou vyhlášku, měla by dopad na téměř celý manga a anime průmysl
  • nejedná se zdaleka jen o cenzuru tvrdého porna nebo nějakých úchylností
  • většinu obsahu návrhu již obstarávají jiné, konkrétnější vyhlášky. Je jasné, že tento návrh nevznikal proto, že by byl potřeba, ale že je šit někomu na zakázku
  • radní se za každou cenu snaží ututlat znění vyhlášky a zabránit veřejné diskuzi
  • nový návrh téměř jistě projde, co se stane potom, to nikdo zatím netuší
  • proti návrhu se snaží protestovat různá sdružení autorů, pořádají se veřejné diskuze s autory a znalci na internetu, do protestu se nyní zapojily i vydavatelské společnosti
  • za návrhem stojí starosta Ishihara a japonská organizace PTA (Sdružení rodičů a učitelů, v podstatě otravná neziskovka, která kecá do všeho)
Hy-phen-a-tion