Recenze úvodu manga série Čarodějova nevěsta

Crew nadále vydává nové epizody již prodávaných mang, taktéž ovšem nepolevuje v představování nových světů a příběhů z myslí japonských autorů. Několik knih má za sebou už také série, kterou jsme u nás ještě nestihli rozebrat. Jedná se o fantasy mangu Čarodějova nevěsta, z jejíchž prvních dvou svazků vám dnes přineseme svoje dojmy.

Jak už název může napovídat, jedná se o mangu mířenou především na pubertální děvčata. Rozhodně ale dokáže zaujmout i vrstevníky opačného pohlaví. Vtáhne vás do potemnělého fantasy světa plného magie, nadpřirozených bytostí a tajuplných individuí. Goticky laděné prostředí může již od prvních stran působit dost vágně a jako něco, co už jste měli možnost vidět v nespočtu jiných, starších děl. Dokáže ale překvapit a přijít i s něčím, co přitáhne pozornost. Ponecháme-li mimo třeba takové draky a nebezpečné víly, za zmínku určitě stojí papíroví ptáci, kočičí válečníci či nebezpečná magie pramenící z tragické lásky. Centrem příběhu je již z obálky pozornost přitahující čaroděj s hlavou ve tvaru zvířecí lebky – Elias.

Elias je současně také tím nejvýraznějším a nejzajímavějším prvkem mangy. Jeho vzezření působí strašidelně a odtažitě. Ze začátku si jen těžko představíte, že byste si mohli oblíbit někoho, kdo je v příběhu na první pohled jen na parádu. Nicméně kromě toho, že pod maskou rozhodně skrývá nejedno tajemství a skříň má plnou kostlivců, se jedná i o poměrně propracovanou postavu. Je elegantní, inteligentní, působí pasivně, ale současně je sebestředný, je z něj cítit tajemno, hrůza a pocit nadřazenosti. S ostatními muži už to bohužel tak růžové není, jelikož se ve zkratce jedná jen o hodné hezouny, případně o pohledné darebáky s nosem nahoru.

Ženské postavy na tom bohužel nejsou o nic lépe. Většinou se jedná o ženy, které jsou schopnější, moudřejší a namyšlenější než muži a mají potřebu dávat jim to dostatečně najevo. O to víc v kontrastu s nimi vyčnívá protagonistka série Čise, u které šla autorka přesně opačným směrem a vyloženě tím ubližuje narativu. Čise je extrémně pasivní dívka, která nic neví, je snadno zmanipulovatelná, není schopna se sama rozhodovat nebo něco podniknout na vlastní pěst. Autorka sice použila starý, ale ověřený vypravěčský postup, kdy nový svět sledujeme očima postavy, která o něm ví tolik, co my, ale činí tak skrze postavu, která tento svět jen pasivně přijímá a není schopna se mu postavit na odpor. Nejedná se vůbec o aktivní a silnou postavu. Místo toho, aby Čise ovlivňovala příběh a svět kolem sebe, svět ovlivňuje ji, sama nic nezpůsobuje a věci se jí prostě jednoduše dějí.

A to vede také k asi největší výtce, která v mé hlavě bila na poplach po celou dobu čtení. Čise byla jakožto otrok Eliasem odkoupena na aukci. Svůj osud bez jakéhokoliv odporu přijala, Eliase vzala za svého pána a ani nijak zvlášť neprotestovala proti jeho přání pojmout ji za svou choť či plánu využít její životní magickou energii. Naopak Čise jakožto koupené zboží svěřila svůj život a vůli do Eliasových rukou, a co víc, sama k němu začala pociťovat náklonnost a možná i hlubší city. Dokonce i scéna, ve které Elias z Čise násilně strhá oblečení v přípravě na koupel a poté ji celou nahou umyje vlastníma rukama, je prezentována tak, že je to vlastně pro dívčino dobro a Elias je jen společensky neohrabaný. Čise je ve výsledku dokonce vděčná za to, že může relaxovat ve vaně. Autorka se navíc snaží ve své podstatně závažnou a depresivní scénu, ve které jde vlastně o znásilnění, podat komicky. Bez ohledu na to, co za zajímavé příběhy může tento magický svět nabídnout, tato podivná, nenásilně nenápadná a po delší úvaze snad až zvrácená adorace otrokářství či držení moci nad ženou mi zabraňuje v otevření dalšího svazku.

Čarodějova nevěsta na první pohled nevypadá jako špatná manga. Má poměrně pěkné pozlátko v podobě sice nikterak originální, ale příjemné standardní kresby. Pochmurný magický svět očividně má co nabídnout a s trochou snahy by snad autorka časem přece jen mohla staromódním a někdy až plytkým postavám vdechnout trochu uvěřitelnější nádech. Co se ovšem nepovedlo uchopit správně, je hlavní postava a vztah s jejím majitelem. Vyznění tohoto vztahu a jeho případné dopady autorka zrovna dvakrát nedomyslela. Pokud jste rodič, který přemýšlí, že tuto mangu nadělí svému puberťákovi pod stromeček, rozhodně vám doporučuji si to důkladně promyslet. Pokud tedy nechcete, aby vaše dcera četla o mladé dívce, kterou v tradičním duchu otrokářství do svého vlastnictví odkoupí podstatně starší muž, který je k ní velmi hodný a kterého si oblíbila a nemá problém se mu odevzdat. Z jejich vztahu mi jde mráz po zádech.