Recenze svazků jedna až tři mangy Naruto

naruto01Naruto. Tento chlapec z pera mangaky Kišimota Masašiho dobyl svět a díky nakladatelství Crew to se svými nindža technikami dotáhl i na český trh. Je ovšem jeho popularita zasloužená, nebo se jedná o další z řady výplachů, který svou prostoduchostí zvládá ukojit touhu po dobrodružství pubertální cílovky?

První svazek především seznamuje s postavami a atraktivním fantasy světem nindžů, kteří ovládají až magické bojové techniky. Potkáváme mladistvého nindžu Naruta, ublíženého sirotčího grázlíka, kterého až na pár dobrých duší nikdo nemá rád, k tomu ještě pár dalších, charakterově plytkých postav, a  sledujeme je nejprve v epizodněji stavěných kapitolách, přičemž se poté snaží jakožto studenti nindža akademie složit svou závěrečnou zkoušku. Je to napěchované pubertálním humorem, který může buďto pobavit, nebo vám navodit pocit trapnosti, ale autor se nebojí ani zabrousit do temnějších příběhů a díky odlišné japonské mentalitě se nebrání ani lehké erotice či graficky znázorněnému násilí (stále se ovšem jedná o mangu pro mládež, polétávající orgány tudíž nečekejte). Celkově úvod působí fajn, příjemně, ale vyloženě o pecku se nejedná. Dílo ovšem skýtá potenciál, a byla by proto rozhodně škoda skončit vyzkoušením první knihy.

Další dvě knihy už totiž přeci jen nabízejí něco víc. Naruto se svými parťáky Sasukem a Sakurou vyrážejí se svým mistrem Kakašim na svou první nindžovskou misi. Jedná se o prostou ochranu muže před lupiči při jeho cestě domů, která se pro nindža nováčky ukáže být přece jen nebezpečnější, než se na první pohled mohlo zdát. Na scénu se dostávají poměrně hrozivě vypadající záporáci v podobě mafiánů a nájemných zabijáků, jenž disponují smrtícími zbraněmi a zabijáckými výrazy. Zoufalé situace na sebe nenechají dlouho čekat. Co si také mají počít děti, které sotva udrží v ruce kunai, s nebezpečnými protivníky, když je ani jejich mistr není schopný ochránit? Nájemní zabijáci Zabuza a Haku nejenže dokáží zavařit zkušenému Kakašimu, ale nebojí se podat si ani jeho mladé učedníky.

Zabuza a Haku jsou nejenže velmi silní nepřátelé, ale také se mezi nimi rýsuje zajímavý příběh a možná se nachytáte u toho, že jim začnete nevědomky fandit. Hlavní hrdinové ovšem nezahálí a vaše sympatie si získají záhy zpátky. Kakaši je dost flegmatický a na první pohled i dost nezodpovědný muž, jedná se ale o velkou vůdčí osobnost a jeho žáci jsou pro něj vším. Nejedná se sice o otcovskou figuru, v tom mu brání jeho lenošivá povaha, ale je dostatečně moudrý a dal by se považovat za jakýsi bratrský vzor. K Sakuře toho není moc co říci, je to prostě pubertální holka, která myslí jen na kluky, v akci je prakticky nepoužitelná a slouží spíše jakožto komická složka, což jí ovšem celkem jde. Sasuke zastává pozici Narutova cool rivala a s ohledem na své zkušenosti se jedná o schopného a obětavého nindžu. Prozatím sice není dostatečně prokreslen, ale již teď je z něj cítit největší potenciál. A Naruto… to je prostě Naruto, typický šónen hrdina. Věčně energický chlapec, který chce být ostatními milován, být tím nejlepším a nejsilnějším a zároveň u toho ze sebe dělá naprostého trotla, u kterého je s podivem, že se ještě nezabil v kuchyni při přípravě vlastní snídaně.

Kresba není nějak zvlášť výrazná, ale svou jednoduchostí, špičatostí a ostrostí hran působí poměrně sympaticky. Autor sice ještě má co zlepšovat, jeho kresba je ještě „nevymazlená“, ale ona syrovost ještě úplně nevykresleného autora nese určitý půvab a rozhodně to nevypadá zle. Problémová bývá jen akce, ta se totiž nemůže vždy chlubit přehledností.

Naruto je sázka na jistotu. Je to totiž přesně to, co teenageři v dnešní době vyhledávají. A to i přesto, že komiks vznikl v daleké zemi vycházejícího slunce, v níž představa o komiksu pro mládež vypadá úplně jinak. Přiměřené dávky erotiky a chybějící končetiny se možná nebudou zamlouvat každému rodiči, ale to je jejich dětem stejně ukradené. Je to zábavné. Je to vtipné, je to akční, je to emotivní. A je to plné nindžů a nadpřirozených soubojů. Co víc si přát? Odrostlejší a náročnější čtenáře nabádám k opatrnosti, sednout jim to jednoduše nemusí. Ale jinak směle do čtení. Jenom ještě jedno drobné upozornění. Série čítá sedmdesát knih. Stejně jako akné vás tak bude provázet celým dospíváním.