Recenze třetího svazku Gunsmith Cats

gs3Již v předchozích recenzích se tu pěla na Gunsmith Cats jen samá chvála snad ve všech směrech. První svazek byla jízda, druhý zase bomba. Jak si v této sérii plné aut, výbušnin a přestřelek stojí v porovnání s předchozími svazky ten třetí?

Jak už obálka napovídá, tentokrát dostal dost prostoru kurýr Riding Bean, kolem kterého se točí celá první polovina svazku. A jelikož je tentokrát najat k dodání keroninu, nebezpečné drogy z minulého svazku, který naší oblíbené obchodnici se zbraněmi pěkně pomotal hlavu, nemůže to Rally Vincentová nechat jen tak. Bean byl doposud v manze šetřen vždy pro ten správný moment, byl onou pomyslnou třešničkou na dortu, ale tentokrát se kolem něj točí celý arc a my se mu tak dostali pod kůži, poznali ho více jako člověka a především jsme byli svědky mamutí porce jeho božkosti a drsňáctví.

Druhá polovina svazku se může zdát jen jakýmsi výplňovým příběhem. Rally a Minne May se připletly do případu rodiny slavného mága, který se po zatčení vykoupil kaucí, unesl svou dceru a zmizel. Nic ovšem není tak, jak se to na první pohled může zdát. Sice se jedná pouze „jen“ o další případ, který naše hrdinky řeší, jenže celý tento příběh slouží spíše jako vyprávěcí prostředek k odtajnění několika detailů z Rallyiny minulosti. Sledovat její vztah k otci a zjišťovat, kde se vzala její záliba ve zbraních a proč se vlastně původně stala lovkyní lidí, je vítaným a velmi zajímavým osvěžením. Rally si tak u vás dozajista připočte další body sympatií k dobru. Těžko pohledat tak sympatickou postavu a autor odvádí úžasnou práci při jejím vykreslování jako slovem, tak tužkou. Její vzhled, pohyby, výrazy a reakce na vážné i vtipné situace jsou jednoduše skvostem a nejednou dojme a pobaví.

Po grafické stránce se opět jedná o pecku. I přes poměrně jednoduchý styl kresby, který je ovšem velmi sympatický, lze s klidem prohlásit, že Sonoda Keniči je velmi talentovaným kreslířem. Akce je i přes svou složitost nádherně přehledná, odvyprávěna dostatečným, avšak ne přehnaným množstvím okének. A to se netýká pouze automobilových honiček, ale i tělesných kreací, nad kterým kolikrát i přestává rozum stát. Až zvukomalebně je pak i vyobrazen například smyk auta, pocítění nárazu kulky do těla či bolest při pádu těžkého předmětu na nohu.

Má snad nový svazek Gunsmith Cats nějaké nedostatky? Samozřejmě. Oproti svazku minulému tentokrát chybí pořádný zloduch. Samozřejmě se bez záporáků příběh neobešel, ale po ikonické a hrozivé Goldie se jedná o slabý a snadno zapomenutelný odvar. Vše ostatní je ovšem snad až dokonalé. Plno humorných momentů i parádní akce, nejedna zběsilá honička, jedna přestřelka za druhou, a dokonce se hraje i na city. Prozatím si svou pověst legendární mangy Gunsmith Cats zaslouží. Jak jsem zmínil na začátku recenze, první svazek byl jízda, druhý svazek bomba a třetí je trefa do černého oblíbenou CZ-75. Poslední svazek vyjde již v září a pevně věřím, že Gunsmith Cats tento skvěle rozjetý závod vítězně dojedou až do konce.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Crew.