Web s maskoty na pomoc hikikomorim

Ja­pon­ská pre­fek­tu­ra Ka­na­ga­wa ote­vře­la 29. květ­na no­vě webo­vou strán­ku, kte­rá si dá­vá za cíl pod­po­ro­vat ja­pon­ské hi­ki­ko­mo­ri. Web se jme­nu­je Hi­ki Star, de­kla­ru­je, že je tvo­ře­na „hi­ki­ko­mo­ri, od hi­ki­ko­mo­ri a pro hi­ki­ko­mo­ri“, a fi­gu­ru­jí na ní dva mas­ko­ti, Su­zu­ha­ri Hoshi a Koy­u­ru­gi Hoshi. Strán­ku pro­vo­zu­je míst­ní ne­zisko­vá or­ga­ni­sa­ce, kte­rá má hi­ki­ko­mo­ri ve svém vý­kon­ném vý­bo­ru.

Na webu se ob­je­vu­jí osob­ní zá­pis­ky a myš­len­ky, kte­ré hi­ki­ko­mo­ri strán­ce po­sí­la­jí, stej­ně ja­ko roz­ho­vo­ry s bý­va­lý­mi hi­ki­ko­mo­ri, re­cen­ze knih, man­gy a dal­ší­ho. Strán­ka za­zna­me­na­la 1 890 ná­vštěv v prv­ních čtyřech dnech své­ho fun­go­vá­ní.

Po­jem hi­ki­ko­mo­ri při­da­lo do své­ho slov­ní­ku v ro­ce 2010 na­kla­da­tel­ství Ox­ford Uni­ver­si­ty Press de­fi­nu­jíc jej ja­ko „(v Ja­pon­sku) ab­nor­mál­ní vy­hý­bá­ní se so­ci­ál­ní­mu kon­tak­tu, nej­čas­tě­ji u mla­dých je­din­ců muž­ské­ho po­hla­ví“. Pro­blé­mem těch­to li­dí se za­bý­vá ně­ko­lik ani­me sé­rií, nej­vý­raz­ně­ji v Wel­co­me to NHK (Ví­tej­te v NHK), dá­le pak v Sa­yo­na­ra Zetsubou Sen­sei (Sbo­hem, pa­ne uči­te­li Zou­fa­lý) ne­bo Ro­zen Mai­den.

zdroj:   ANN
Hy-phen-a-tion