Japonští mladí: raději smrt než být NEET

Pod­le sta­tis­tik ja­pon­ské po­li­cie se za po­sled­ní 4 roky až zdvoj­ná­so­bil po­čet mla­dých li­dí, kte­ří spácha­li se­be­vraž­du v re­ak­ci na vy­hlíd­ku, že by se moh­li stát NE­E­Ty (Not in Edu­cati­on, Employ­ment or Tra­i­ning – ne­ní stu­dent, pra­cu­jí­cí ani ve vý­cvi­ku). Po­li­cie za­ča­la sbí­rat zá­zna­my o tom, ko­lik mla­dých li­dí spácha­lo se­be­vraž­du kvů­li ne­do­stat­ku pra­cov­ních pří­le­ži­tos­tí, v ro­ce 2007, při­čemž za­zna­me­na­la, že v ro­ce 2011 se opro­ti roku 2007 zvý­šil je­jich po­čet o 250 % na 159.

Po­li­cie zjiš­ťo­va­la mo­ti­vy se­be­vraž­dy roz­ho­vo­ry s po­zůsta­lý­mi a roz­bo­ry do­pi­sů, kte­ré uka­zu­jí na to, že sku­teč­ný po­čet se­be­vra­hů mo­ti­vo­va­ných stra­chem z NE­ET­ství je mož­ná ješ­tě vyš­ší.

Ja­ko hlav­ní pří­či­ny těch­to in­ci­den­tů se uká­za­la být fi­nanč­ní kri­ze, ži­vel­né ka­ta­stro­fy i sil­ný jen. Stu­den­ti, kte­ří do­kon­čí stu­dia, tak če­lí v lep­ším pří­pa­dě níz­kým pla­tům, v hor­ším pak dlou­hé­mu hle­dá­ní prá­ce, kte­rou si ge­ne­ra­ce před ni­mi by­ly schop­ny za­jis­tit už při stu­di­ích. Bě­hem to­ho zís­ká­va­jí mla­dí li­dé sta­tus NE­E­Ta. To je pů­vod­ně brit­ské úřed­ní ozna­če­ní bez ja­ké­ho­ko­liv pří­zna­ku, ale ja­pon­ská mé­dia a spo­leč­nost jej pře­tvo­ři­la na ul­ti­mát­ní uráž­ku a po­ní­že­ní. Li­dé tak­to ozna­če­ní tak če­lí po­hr­dá­ní ze stra­ny ro­di­ny, přá­tel a vlast­ně ce­lé spo­leč­nos­ti. Na­víc fakt, že člo­věk byl NE­E­Tem, mů­že ovliv­nit je­ho šan­ce na­jít si v bu­douc­nu ně­ja­ké uchá­ze­jí­cí za­měst­ná­ní.

Pro Ja­pon­ce se ži­vot dě­lí prak­tic­ky na tři fá­ze: pro­jít peklem střed­ní ško­ly, na­jít si vhod­nou uni­ver­si­tu a pak jít pra­co­vat. Uni­ver­si­ta je pro ně ví­ce­mé­ně od­po­čin­ko­vá fá­ze, ve kte­ré se zo­ta­vu­jí ze střed­ní ško­ly a bě­hem je­jí­hož po­sled­ní­ho roč­ní­ku si hle­da­jí za­měst­ná­ní. Mla­dí li­dé ale po­sled­ní do­bou ne­na­lez­nou sluš­né za­měst­ná­ní ani po ško­le, tak­že se z nich stá­va­jí pod­řad­ní sezónní děl­ní­ci, ne­bo NE­E­Ti, ži­jí­cí v chu­do­bě a po­tu­pě a v pří­pa­dě mužů i osa­mě­ní.

A zá­vě­rem opět po­znám­ka o 2cha­nu. Ne­ní pře­kva­pi­vé, že NE­ET ko­mu­ni­ta na 2cha­nu ne­chá­pe, proč by ně­kdo vo­lil smrt mís­to to­ho, aby se k ní při­po­jil. Ti lé­pe si­tu­o­va­ní však tvr­dí, že dřít v mi­zer­ně pla­ce­ných ne­stá­lých za­měst­ná­ních ce­lý ži­vot je ur­či­tě lep­ší, než se stát NE­E­Tem, kte­rý jen sle­du­je ani­me a trollí na 2cha­nu. (Jak se tam je­jich ko­men­tá­ře, kte­ré čas­to vy­pa­da­jí ja­ko troll, do­sta­ly, po­nech­me stra­nou.)

Smrt je ur­či­tě lep­ší než být NE­ET!

Proč jsou Ja­pon­ci tak po­sed­lí tím, co si o nich ostat­ní mys­lí?

Pro vy­so­ko­ško­lá­ka je asi smrt váž­ně lep­ší než žít ja­ko NE­ET.

Je těž­ké mít to­lik hr­dos­ti.

Za­bít se kvů­li to­mu, že ne­můžu na­jít prá­ci, je ko­ko­ti­na. Vy­kaš­le­te se na va­še vy­mý­vá­ní moz­ků a po­dí­vej­te se do ostat­ních roz­vi­nu­tých ze­mí. Mů­že­te si změ­nit hod­no­to­vý žeb­ří­ček!

Za­cho­va­li si čest a pý­chu lid­ských by­tos­tí. Moud­rý člo­věk za­hna­ný do kou­ta zvo­lí smrt ra­dě­ji než být NE­ET.

NE­E­Ti ne­ma­jí ani od­va­hu ze­mřít!

Hy-phen-a-tion