Reforma autorského zákona v EU je před dokončením

Pa­ma­tu­je­te si na zdě­še­ní na pře­lo­mu roku, kte­ré pro­běh­lo v čes­kou fan­subo­vou scé­nou? Je to­mu už pár mě­sí­ců, co jsme se ba­vi­li o spouš­tě­čích té­to pa­ni­ky. Mi­mo ji­né jsme zmiňova­li i chys­ta­nou re­for­mu au­tor­ské­ho zá­ko­na na pů­dě Ev­rop­ské unie. Ta­to re­for­ma má po ro­ce de­ba­ty na po­řa­du už pou­ze hla­so­vá­ní ve vý­bo­ru pro práv­ní zá­le­ži­tos­ti Ev­rop­ské­ho par­la­men­tu a poz­dě­ji po­tvr­ze­ní sa­mot­ným par­la­men­tem. Je­li­kož jsme čle­ny Ev­rop­ské unie, má­me prá­vo se vy­já­d­řit, zda tu­to re­for­mu pod­po­ru­je­me. Mož­nost, jak tak uči­nit, si ro­ze­be­re­me na kon­ci člán­ku.

Po­kud jste ne­čet­li před­cho­zí člá­nek, pou­ze si v rych­los­ti zre­ka­pi­tu­luj­me, že změ­ny v au­tor­ském zá­ko­ně se pří­mo do­tknou In­ter­ne­tu ve třech pří­pa­dech, z nichž dva jsou pro nás dů­le­ži­té. Jed­ná se o tak­zva­nou ta­xu na od­ka­zech pro zpra­vo­daj­ské we­by a fil­tru­jí­cí skrip­ty, jež bu­dou au­to­ma­tic­ky cen­zu­ro­vat au­tor­sky chrá­ně­ná dí­la. Sko­ro 68strán­ko­vý ná­vrh nám na­štěs­tí pře­louska­la po­slan­ky­ně za ně­mec­ké pi­rá­ty Ju­lia Re­da a z je­jí ana­lý­zy bu­de­me vy­chá­zet v tom­to člán­ku. Měj­te však na pa­mě­ti, že bu­de­me re­for­mu ro­ze­bí­rat pou­ze z jed­no­ho po­hle­du a ne­bu­de­me si zde klást mno­ho pro­ti­ar­gu­men­tů.

O co jde v pří­pa­dě od­ka­zů? Za pou­hý ná­hled člán­ku, ja­kých ví­dá­te na Fa­ce­boo­ku mra­ky, by se mu­se­lo pla­tit pů­vod­ním au­to­rům ve for­mě ja­kési li­cen­ce. Člán­ky by by­ly chrá­ně­ny tím­to způ­so­bem na dva­cet let po pu­b­li­ka­ci. Vtip­né na té­to si­tu­a­ci je, že by se to moh­lo tý­kat i nás, Ko­na­ty. V mi­nu­lých ná­vr­zích totiž stá­lo, že si vy­da­va­te­lé bu­dou muset účto­vat ta­xu, i když ji ne­chtě­jí. Ce­lá si­tu­a­ce se ke dneš­ní­mu dni ješ­tě ví­ce za­mo­ta­la, pro­to­že bu­de prav­dě­po­dob­ně umož­ně­no jed­not­li­vým stá­tům na­sta­vit si svo­je vlast­ní pra­vi­dla. Na­štěs­tí pro nás to vy­pa­dá, že se Čes­ko k si­tu­a­ci sta­ví lehce skep­tic­ky a nej­spíš nám ne­hro­zí, že by se bu­dou­cí le­gisla­ti­va pře­li­la i mi­mo zpra­vo­daj­ské we­by.

O co jde v pří­pa­dě fil­tru­jí­cích skrip­tů? Ta­dy už je pro na­ši ko­mu­ni­tu tro­chu hor­ší zprá­va. Aby se za­brá­ni­lo stře­tům se sou­čas­ný­mi ev­rop­ský­mi zá­ko­ny, ob­je­vi­la se v po­sled­ním ná­vr­hu dost kon­tro­verz­ní věc. Ma­ji­te­lé webů bu­dou pří­mo stí­ha­tel­ní za au­tor­sky chrá­ně­ný ob­sah na svých webech, i když ho tam na­hrá­li uži­va­te­lé. Je­di­ným způ­so­bem, jak se vy­hnout soud­ním ta­ha­ni­cím, je za­vést fil­try. Tím­to způ­so­bem strán­ka uká­že, že udě­la­la vše pro­to, aby au­tor­sky chrá­ně­ná dí­la na­šla a sma­za­la.

Po kte­rých strán­kách se pů­jde? V ná­vr­hu ny­ní sto­jí, že se bu­de jed­nat o strán­ky, kte­ré za úče­lem zis­ku po­sky­tu­jí pří­stup k na­hra­ným sou­bo­rům od svých uži­va­te­lů a kte­ré dá­le s tím­to ob­sa­hem na­klá­da­jí. Pod po­jmem na­klá­dá­ní se pak scho­vá­vá ce­lá řa­da nej­růz­něj­ší­ho za­chá­ze­ní se sou­bo­ry. Pat­ří me­zi ně i je­jich zob­ra­zo­vá­ní, kte­ré by tak by­lo trest­ně stí­ha­tel­né. V re­for­mě si­ce sto­jí, že se bu­de brát v po­taz, o jak vel­kou spo­leč­nost se jed­ná, ale žád­né kon­krét­ní pří­kla­dy v ní uve­de­ny nejsou. Je pou­ze zmí­ně­no, že se ke kaž­dé­mu pro­blé­mu bu­de při­stu­po­vat jed­not­li­vě. Čes­ko s tím­to ná­vrhem sou­hla­sí.

Je na ča­se mít strach? Zdá se, že snad ne. No­ve­la ni­jak ne­ře­ší sta­ho­vá­ní a za­mě­řu­je se jen na ve­li­ce spe­ci­fic­kou část tr­hu. Po­kud te­dy bu­de­te na­pří­klad pou­ze vklá­dat vi­dea na své strán­ky, ne­vy­pa­dá to, že by vám ně­co hro­zi­lo. Ji­nak už to­mu bu­de v pří­pa­dě hos­to­vá­ní vi­deí a ti­tul­ko­vých da­ta­bá­zí. Do ja­ké mí­ry a na ko­ho přes­ně bu­de zá­kon apli­ko­va­tel­ný, je v sou­čas­nos­ti ne­jis­té. To se do­zví­me až pod­le do­dat­ků k zá­ko­nu či v hor­ším pří­pa­dě roz­sud­ků sou­dů.

Stej­ně se vám ta­to re­for­ma ne­lí­bí a chce­te ně­co udě­lat? V tom pří­pa­dě se mů­že­te vy­já­d­řit pří­mo čle­nům par­la­men­tu. Spo­leč­nost Mo­zil­la, tvůr­ce pro­hlí­že­če Fi­re­fox, na­chys­ta­la strán­ku, přes kte­rou se mů­že­te spo­jit s kan­ce­lá­ří po­slan­ců Ev­rop­ské­ho par­la­men­tu. Sta­čí vy­pl­nit své te­le­fon­ní čís­lo a zmáčk­nout „call now“. Je na ní na­víc ta­ké pří­mo na­chys­tán text, kte­rý mů­že­te od­ří­kat, abys­te da­li na­je­vo svůj ne­sou­hlas s re­for­mou. Sa­mo­zřej­mě si text ta­ké mů­že­te po­změ­nit a vy­já­d­řit chys­ta­ným změ­nám pod­po­ru, to už je pou­ze na va­šem úsud­ku.

Roz­hod­ně se ne­jed­ná o po­sled­ní re­for­mu a v pří­pa­dě, že bu­de ta­to sme­te­na ze sto­lu, při­jde br­zy ur­či­tě dal­ší. Nám, ob­ča­nům EU, ne­zbý­vá nic ji­né­ho než sle­do­vat si­tu­a­ci a re­a­go­vat, když se na­skyt­ne pří­le­ži­tost.

Hy-phen-a-tion