Recenze jedenáctého svazku Útoku titánů

Šokující odhalení a zodpovězení několika otázek, které nám nedávaly spát už od začátku příběhu. Desatý svazek byl nečekaný skvost. Vynořila se ale otázka nová. Jak si s čerstvě odhalenými informacemi poradí svazek následující?

Kniha pokračuje přesně v momentě, ve kterém jsme příběh posledně opustili. Bertolt a Reiner se v důsledku prozrazení své pravé identity proměnili v obřího a obrněného titána s cílem pokusit se unést Erena. Polovinu první knihy tak zabírá dobře vypointovaný souboj titánů plný odhodlání, podpásovek a nečekaných schopností. Jen škoda té zmatené, rozmazané a celkově docela líné kresby. Autor už dokázal, že když chce, dokáže ze sebe dostat alespoň průměrně vypadající obrazy. Tentokrát si ovšem řekl, že čím více čar, rozmazávání a nepřehlednosti, tím lépe se mu podaří zakrýt své nedostatky. Pokud se dokážete přenést přes kresbu, která souboji dělá medvědí službu, objevíte ale celkem dobře vystavěnou akci.

Příběhově kniha neodhaluje nic zásadního. Spíše jen nastiňuje to, že se nových informací dočkáme co nevidět, možná už v příští knize. Probírá nicméně poměrně zajímavé téma. Řeší se Anniino, Bertoltovo a Reinerovo místo ve světě, vnitřní boj s jejich identitou. Na jednu stranu bezpochyby masoví vrazi, bestie, nepřátelé lidstva skrývající se v jeho společnosti a armádě. Co ovšem neznáme, je jejich motivace, a stejně tak nevíme, jestli jsou skutečně oni tím pravým nepřítelem. Kdo ví, třeba působí zvěrstva ve jménu nějakého vyššího dobra. Jejich svědomí to ovšem nenese lehko nejen proto, že vraždí nevinné, ale také protože se začlenili do společnosti svých nepřátel a navázali v ní kamarádské vztahy. Vnitřní rozkol mezi tím, jestli se tyto postavy cítí být bojovníky ničícími lidstvo, nebo spíše jeho ochránci, kterým na jejich „nepřátelích“ záleží, dodává knize zajímavý podtón pochybnosti, možná i lítosti.

Jedenáctý svazek nám dal to, co bylo po tom předchozím očekáváno. Titáni předvedli zajímavý souboj s nečekanými schopnostmi a to bylo přesně to, co jsme chtěli. Opatrné pitvání se ve složitém psychickém rozpoložení, morální nejistoty a pochybování nad vlastní identitou dávají navíc antagonistům větší hloubku. Škoda jen té kresby, kterou si po delší době opět nemůžu dovolit nezmínit.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Crew.