Velká výstava mangy v Londýně

Brit­ské mu­ze­um zve­řej­ni­lo po­drob­nos­ti o při­pra­vo­va­né vý­sta­vě man­gy v Lon­dýně. Ko­nat se bu­de od 25. květ­na do 26. srp­na le­toš­ní­ho roku v Sa­in­sbu­ry Exhi­bi­ti­on Galle­ries a údaj­ně by se mě­lo jed­nat o nej­vět­ší ex­po­zi­ci man­gy mi­mo Ja­pon­sko.

Webo­vé strán­ky brit­ské­ho mu­zea vý­sta­vu po­pi­su­jí ná­sle­dov­ně:
Vstup­te do ob­ra­zo­vé­ho svě­ta, ve kte­rém se pro­lí­ná umě­ní a vy­pra­věč­ství na nej­vět­ší vý­sta­vě man­gy mi­mo úze­mí Ja­pon­ska. Man­ga je vi­zu­ál­ní vy­prá­vě­cí for­ma umě­ní, kte­rá se sta­la glo­bál­ním mul­ti­me­di­ál­ním fe­no­mé­nem. Za­hr­nu­je pří­běhy s te­ma­ti­kou od gen­de­ru po dob­ro­druž­ství ode­hrá­va­jí­cí se v re­ál­ných i ima­gi­nár­ních svě­tech. Hlu­bo­ká i hra­vá ex­po­zi­ce pro­zkou­má glo­bál­ní vý­zvy a kul­tur­ní pro­lí­ná­ní man­gy. Před­ve­de ori­gi­nál­ní ja­pon­skou man­gu a je­jí vliv po ce­lém svě­tě od ani­me po cosplay ob­lé­ká­ní. Ta­to vliv­ná for­ma umě­ní ba­ví, in­spi­ru­je a vy­zý­vá. A na té­to prů­lo­mo­vé vý­sta­vě oží­vá ja­ko ni­kdy před­tím.

Ex­po­zi­ce bu­de roz­dě­le­na do šes­ti te­ma­tic­kých čás­tí. Prv­ní má ná­zev „Po­ro­zu­mě­ní man­ze“ a za­mě­řu­je se na kresbu, pro­duk­ci, to, jak man­gu číst, a ja­zy­ko­vé pro­střed­ky v ní po­u­ži­té. Dá­le zde na­jde­me po­pis ro­lí edi­to­rů a pro­du­cen­tů. Dru­há část vý­sta­vy, „Sí­la vy­prá­vě­ní“, ná­vštěv­ní­kům uká­že, jak man­ga tvo­ří děj po­mo­cí ob­ra­zů a jak pra­cu­je s je­jich roz­lo­že­ním na pro­sto­ru, kte­rý je k dis­po­zi­ci. Bu­de zde k vi­dě­ní i vir­tu­ál­ní ver­ze jed­no­ho z nej­star­ších ja­pon­ských man­ga ob­cho­dů Co­mic Takao­ka. Tře­tí část ex­po­zi­ce s ná­zvem „Vi­dě­né a ne­vi­dě­né svě­ty“ ro­ze­bí­rá žán­ry ob­je­vu­jí­cí se v man­ze. Ve čtvr­té čás­ti se ná­vštěv­ní­ci bu­dou mo­ci se­zná­mit s ro­lí man­gy ve spo­leč­nos­ti a fa­nouš­kov­skou ko­mu­ni­tou. Na­jde­me zde pro­to i Co­mi­ket a cospla­ye. V pá­té čás­ti na nás bu­de če­kat se­dm­de­sá­ti­me­t­ro­vá zeď s ori­gi­nál­ní­mi kresba­mi nej­slav­něj­ších au­to­rů a zvět­še­ný­mi ver­ze­mi je­jich nej­zná­měj­ších po­stav. Mi­mo ji­né zde na­jde­me man­ga­ky Ta­ke­mi­ju Ke­i­ko a je­jí Ter­ra e… a Óto­moa Ka­cu­hi­roa s je­ho Aki­rou. Za­jí­ma­vos­tí je se­dm­nác­ti­me­t­ro­vý ka­buki zá­věs z roku 1880. Zá­vě­reč­ná část ex­po­zi­ce se za­bý­vá smě­řo­vá­ním man­gy, růz­ný­mi je­jí­mi mo­di­fi­ka­ce­mi, prů­ni­ky do dal­ších sty­lů a ta­ké je zde zmí­něn vliv to­ho­to mé­dia ve svě­tě.

Kro­mě již zmí­ně­ných Ta­ke­mi­ji Ke­i­ko a Óto­moa Ka­cu­hi­roa se na vý­sta­vě před­sta­ví dí­la ná­sle­du­jí­cích au­to­rů: Ho­kusai, Kjósai, Te­zu­ka Osa­mu, Aka­cu­ka Fudžio, To­ri­ja­ma Aki­ra, Inóe Ta­kehi­ko, Oda Eii­či­ro, Hagio Mo­to a Hi­ga­ši­mu­ra Aki­ko. Dá­le se v rám­ci vý­sta­vy bě­hem červ­na a čer­ven­ce usku­teč­ní ně­ko­lik před­ná­šek a je­den workshop o kres­le­ní man­gy.

Pl­né vstup­né na vý­sta­vu bu­de stát 19,50 li­ber, dě­ti a mlá­dež do šest­nác­ti let v do­pro­vo­du do­spě­lé oso­by ma­jí vstup zdar­ma. V pá­tek si bu­dou stu­den­ti mo­ci kou­pit lís­tek „dva za ce­nu jed­no­ho“.

Hy-phen-a-tion