Stažení dódžinši SSSS.GRIDMAN z obchodů

Malooobchod s dódžinši, Melonbooks, v úterý oznámil, že ukončí prodej zboží spojeného s anime SSSS.GRIDMAN. Jako důvod uvedl přání majitelů autorských práv.

Mezi dódžin mangu často patří mimo jiné různé fanouškovké příběhy z již zavedených univerz. Technicky se jedná o porušení autorských práv, prakticky však proti nim vydavatelé zasahují jen zřídkakdy. Prodej dódžinši, ať už originálních, nebo navázaných na nějakou sérii, je v Japonsku velmi populární.

Oficiální stránky SSSS.GRIDMAN zveřejnily seznam pokynů pro takováto odvozená díla na začátku listopadu, pravděpodobně jako reakci na dotazy ohledně autorských práv. O pár dní dříve totiž umělec Pianiishimo na Twitteru uvedl, že v důsledku varování od majitelů autorských práv zesoukromní svůj komiks Gridman na Fantia and Fanbox.

Zveřejněné pokyny od majitelů autorských práv zakazují kopírování jakýchkoliv obrázků, videí, hudby či vytváření povídek z anime. Znemožňují také cokoli jdoucí proti dobrým mravům. Co se týče prodeje odvozených děl, jsou pokyny poměrně vágní. Říkají, že majitelé zasáhnou pouze v případech, kdy prodejci „překročí meze dódžin aktivity“. Závěrem oznamují, že k dotazům ohledně konkrétních odvozených děl se nebudou vyjadřovat.

zdroj:   ANN