Blíží se konec animátorů?

Roz­voj umě­lé in­te­li­gen­ce je čas­to dis­ku­to­va­ným té­ma­tem ve spo­leč­nos­ti. Na jed­nu stra­nu při­ná­ší au­to­ma­ti­za­ci a s ní sní­že­ní ná­kla­dů, na dru­hou stra­nu mů­že vést ke kon­ci ně­kte­rých pro­fe­sí a ztrá­tě pra­cov­ních míst. A jak se zdá, ta­to te­ma­ti­ka se ne­vy­hne ani ani­me prů­mys­lu, v němž se umě­lá in­te­li­gen­ce za­čí­ná tak­též po­ma­lu pro­sa­zo­vat.

Ja­pon­ské ani­mač­ní pro­dukč­ní spo­leč­nos­ti Ima­gi­ca Group a OLM Di­gi­tal spo­ji­ly své sí­ly s In­sti­tu­tem pro vě­du a tech­no­lo­gii v Na­ře, aby vy­vi­nu­ly tech­ni­ku pro au­to­ma­tic­ké bar­ve­ní v rám­ci pro­duk­ce ani­me. Ima­gi­ca Group je spo­leč­nost za­bý­va­jí­cí se vi­deo pro­duk­cí, od na­tá­če­ní přes po­st­pro­duk­ci až po dis­tri­buci. A ta­to spo­leč­nost vlast­ní i OLM Di­gi­tal, kte­rá sto­jí za pro­duk­cí ani­me Po­ké­mon.

Tech­ni­ka bar­ve­ní vy­vi­nu­tá vý­zkum­ný­mi pra­cov­ní­ky je za­lo­že­na na ne­dáv­ném po­kro­ku v ob­las­ti hlu­bo­ké­ho uče­ní. Vý­zkum­ní­ci vy­vi­nu­li ba­rev­ný skript, kte­rý od­po­ví­dá růz­ným seg­men­tům ob­ra­zu a kte­rý je ná­sled­ně apli­ko­ván al­go­rit­mem schop­ným stro­jo­vé­ho uče­ní. Ty­to tech­ni­ky jsou již po­u­ží­vá­ny v růz­ných ob­las­tech, na­pří­klad k bar­ve­ní čer­no­bí­lých fo­to­gra­fií. Vý­zkum­ní­ci však tvr­dí, že jsou prv­ní, kte­ří vy­vi­nu­li ​​au­to­ma­tic­ké bar­ve­ní pro ja­pon­skou ani­me pro­duk­ci.

Ač­ko­li je ta­to tech­ni­ka stá­le ve fá­zi před­běž­né­ho vý­zku­mu, věd­ci vy­já­d­ři­li svůj zá­měr zlep­šit přes­nost pro ko­merč­ní vy­u­ži­tí. Tým před­po­ví­dá, že vý­sled­ky bu­dou při­pra­ve­ny od roku 2020. Vý­zkum bu­de pre­zen­to­ván na kon­fe­ren­ci SI­G­GRA­PH Asia 2018, me­zi­ná­rod­ní kon­fe­ren­ci o po­čí­ta­čo­vé gra­fi­ce. Kon­fe­ren­ce se bu­de ko­nat v To­kiu od 4. do 7. pro­sin­ce 2018, již br­zy se te­dy do­ví­me po­drob­něj­ší in­for­ma­ce.

Po­kro­ky v prů­mys­lu ved­ly ně­kte­rá ani­me stu­dia (na­pří­klad Po­ly­gon Pictu­res) k vy­u­ži­tí tech­no­lo­gic­kých a dal­ších fo­rem k po­kro­ku. Nicmé­ně ně­kte­ří čle­no­vé ani­me prů­mys­lu zů­stá­va­jí skep­tič­tí k to­mu, že by umě­lá in­te­li­gen­ce a CGI (efek­ty tvo­ře­né po­čí­ta­čo­vou úpra­vou ob­ra­zu) po­moh­ly za­chrá­nit prů­my­sl. Po­ten­ci­ál­ně totiž mů­že při­pra­vit ani­má­to­ry o prá­ci a ce­lý prů­my­sl tak ne­ná­vrat­ně změ­nit.

zdroj:   ANN
Hy-phen-a-tion