Rande, polibky a sex mezi mladými Japonci ve statistikách

Ne­ní žád­né ta­jem­ství, že jsou Ja­pon­ci kon­zer­va­tiv­ní, trá­ví v prá­ci spous­tu ča­su a ma­jí jed­nu z nej­niž­ších po­rod­nos­tí na svě­tě. Jak si v tom­to smě­ru ale sto­jí no­vá ge­ne­ra­ce li­dí, kte­rá prá­vě stu­du­je ne­bo vy­chá­zí ze škol? Je zde pa­tr­ný po­sun a uvol­ně­ní, ne­bo si Ja­pon­sko bu­de muset na změ­nu ješ­tě ně­ja­ký čas po­čkat?

Pojď­me se po­dí­vat na sta­tis­ti­ku, kte­rou na zá­kla­dě prů­zku­mů opa­ko­va­ných kaž­dých šest let ve­de Ja­pon­ská aso­ci­a­ce pro se­xu­ál­ní vzdě­lá­vá­ní. Prv­ní še­t­ře­ní se usku­teč­ni­lo v ro­ce 1974 me­zi stu­den­ty vy­so­kých a vyš­ších střed­ních škol a od roku 1987 jsou oslo­vo­vá­ni i žá­ci niž­ších střed­ních škol. Otáz­ky jsou na­pros­to jed­no­du­ché:
1) By­li jste ně­kdy na ran­de?
2) Po­lí­bi­li jste ně­kdy ně­ko­ho?
3) Mě­li jste ně­kdy sex?

Loňské­ho (pro­za­tím po­sled­ní­ho) prů­zku­mu, je­hož vý­sled­ky by­ly před pár dny zve­řej­ně­ny, se zú­čast­ni­lo 13 000 stu­den­tů, což je i v rám­ci Ze­mě vy­chá­ze­jí­cí­ho slun­ce so­lid­ní vzo­rek.

Nej­pr­ve se po­dí­vej­me na vy­so­ko­ško­lá­ky, te­dy stu­den­ty ve vě­ku 19-22 let. Ve všech třech ka­te­go­ri­ích je jas­ný ná­růst až do roku 2005. Nej­dra­ma­tič­těj­ší změ­na je v ob­las­ti se­xu, kde mě­lo v ro­ce 1974 se­xu­ál­ní zku­še­nost pou­hých 11 % žen opro­ti 62,2 % v ro­ce 2005. Ješ­tě pře­kva­pi­věj­ší je ale po­kles na 36,7 % v loňském ro­ce, čímž se do­stá­vá­me ně­kam na úro­veň po­čát­ku 90. let. A vý­raz­ně lé­pe na tom nejsou ani muži. Křiv­ky po­lib­ků a schůzek ma­jí prů­běh po­dob­ný, i když ne tak dra­ma­tic­ký. V sou­hr­nu lze te­dy říct, že i když se dří­ve mla­dí spo­lu schá­ze­li, k ná­sled­né­mu po­lib­ku, ne­bo do­kon­ce se­xu, ved­la vý­raz­ně del­ší ces­ta než dnes. Sta­tis­ti­ka bo­hu­žel ne­zo­hledňuje jed­not­li­vé vzta­hy (te­dy ran­de-po­li­bek-sex se stej­ným part­ne­rem) a ne­mů­že­me tak tvr­dit ně­co o 78% šan­ci na sex po schůz­ce v pří­pa­dě mužů v ro­ce 2005 (80,2 % ran­de; 63 % sex -> (63 ÷ 80,2) × 100 = 78,6 %). Ješ­tě zmiňme, že ve všech třech ka­te­go­ri­ích ma­jí pro­cen­tu­ál­ně na­vrch muži (ví­ce schůzek, po­lib­ků i se­xu).

U stu­den­tů vyš­ších střed­ních škol, te­dy kom­plet­ně ne­zle­ti­lých (pl­no­le­tost je v Ja­pon­sku od 20 let, ale s hra­ni­cí se­xu je to slo­ži­těj­ší), to s po­lib­ky a sexem vy­pa­dá po­dob­ně ja­ko u je­jich star­ších vrs­tev­ní­ků, i když pro­cen­ta jsou cel­ko­vě niž­ší. Ran­dě­ní za­zna­me­na­lo na pře­lo­mu 90. let men­ší pro­pad v po­pu­la­ri­tě, ale rok 2005 byl i v té­to sku­pi­ně ma­xi­mem pro všech­no. Z hle­dis­ka bu­dou­cí­ho vý­vo­je po­rod­nos­ti by se da­la po­zi­tiv­ně chá­pat vyš­ší ak­ti­vi­ta dí­vek ve všech ka­te­go­ri­ích (zde ma­jí ví­ce schůzek, po­lib­ků i se­xu že­ny), což je ale bo­hu­žel ne­pří­liš prů­kaz­né vzhle­dem k to­mu, že po šes­ti le­tech už mí­va­jí na­vrch muži (fak­tic­ky stu­den­ti vyš­ších střed­ních škol v ro­ce 2011 od­po­ví­da­jí vy­so­ko­ško­lá­kům v ro­ce 2017).
Stu­den­ty niž­ších střed­ních škol asi ne­má pří­liš ce­nu ro­ze­bí­rat, i když ta­bul­ku a graf při­klá­dá­me.

Co ří­ci zá­vě­rem? Svět i spo­leč­nost se mě­ní, da­lo by se říct, že po­mě­ry se uvolňují. V Ja­pon­sku se to ale za­tím bo­hu­žel moc ne­pro­je­vu­je, spí­še na­o­pak. Snad s tím rych­le ně­co udě­la­jí, ne­bo bu­dou pro na­še vnou­ča­ta ani­me a man­gy už jen his­to­ric­kou zá­le­ži­tos­tí.

zdroje:   SoraNews24,  JASE
Hy-phen-a-tion