Mangaka se rozpovídal o svém hrozném platu

Bý­ti za­čí­na­jí­cím man­ga­kou ne­ní pro­cház­kou v rů­žo­vém sa­du, ale spí­še to při­po­mí­ná po­dob­nou si­tu­a­ci, se kte­rou se se­tká­va­jí řa­do­ví ani­má­to­ři v ani­me prů­mys­lu. Stras­ti své­ho ži­vo­by­tí se na Twit­te­ru roz­ho­dl po­psat man­gaka s pseu­do­ny­mem Can­ned Beef, kte­rý mi­mo ji­né pů­so­bí i ja­ko au­tor dódžin­ši za­mě­ře­ných hlav­ně na do­spě­lé pu­b­li­kum. V ne­dáv­né sé­rii twee­tů kro­mě od­cho­du z prá­ce po­psal v pod­sta­tě ce­lou svou exis­tenč­ní kri­zi.

Can­ned Beef se roz­po­ví­dal, že mě­síč­ně do­stá­val asi 80 000 je­nů (při­bliž­ně 16 000 ko­run), což je hlu­bo­ko pod ja­pon­skou mi­ni­mál­ní mzdou, kte­rá se po­hy­bu­je ně­kde oko­lo 150 000 je­nů. Od­měňován byl na zá­kla­dě pu­b­li­ko­va­ných strá­nek, za jed­nu pak do­stá­val asi 7 000 je­nů. Re­dak­ce blí­že ne­u­r­če­né­ho plát­ku (prav­dě­po­dob­ně se však jed­ná o 18+ ča­so­pis Co­mic Kaira­ku­ten) pod­le je­ho slov za­mít­la asi 200 strá­nek nej­růz­něj­ších ná­vrhů a ni­kdy za ně ne­vi­děl ani ko­ru­nu. Je­ho ná­vrh, že by je mohl vy­dá­vat i v ji­ných ča­so­pi­sech u stej­né­ho vy­da­va­te­le, byl od­mít­nut s tím, že ne­ní ješ­tě do­sta­teč­ně slav­ný.

Po­sled­ním hře­bíč­kem do rakve pak byl prav­dě­po­dob­ně pří­stup re­dak­ce k je­ho účas­ti na Co­mi­ke­tu, kte­rá mu jis­tě vy­dě­la­la da­le­ko víc pe­něz než ofi­ci­ál­ní tvor­ba. Je­ho edi­tor byl prý vděč­ný za to, že ho dódžin­ši čin­nost dě­lá slav­něj­ším, ale zá­ro­veň do­dal, že by měl pře­stat být ta­ko­vou „dódžin pi­ja­vi­cí“. Po­slé­ze pak ješ­tě Can­ned Beef na Twit­ter umís­til jed­nu ze svých za­mít­nu­tých ilu­stra­cí, kte­rou si mů­že­te pro­hléd­nout pod člán­kem.

Can­ned Beef jis­tě ne­ní prv­ním a ani po­sled­ním man­ga­kou, kte­rý se oci­tl v po­dob­né si­tu­a­ci, a ne­ní ne­ob­vyk­lé, že si za­čí­na­jí­cí tvůr­ci po­má­ha­jí pro­de­jem svých dódžin­ši. V dneš­ní do­bě však ma­jí au­to­ři tro­chu štěs­tí v tom, že je mo­hou fa­nouš­ci pod­po­ro­vat pří­mo ať už ně­kde na Pa­t­re­o­nu, či na dal­ších služ­bách, ja­ko je Pi­xiv Fan­box.

Má­te ob­lí­be­né čes­ké či za­hra­nič­ní uměl­ce, kte­ré pod­po­ru­je­te? Ne­bo jste na­o­pak pro­ti? Na­piš­te nám do ko­men­tá­řů váš ná­zor.

zdroj:   SGCafe
Hy-phen-a-tion