Web Jump Rookie dává začínajícím autorům mangy 100 % příjmů z reklamy

Od ná­stu­pu in­ter­ne­tu se trh s man­gou po­tý­ká s po­kle­sem pří­jmů. Nej­ú­spěš­něj­ší sé­rie ja­ko One Pie­ce ne­bo Šin­geki no Kj­odžin si­ce vy­chá­ze­jí ve vel­kých ná­kla­dech, ale man­ga prů­my­sl ja­ko ce­lek ne­ní pří­liš sta­bil­ní. S po­stu­pem di­gi­ta­li­za­ce kle­sa­jí ob­je­my tiš­tě­ných mang a pro­de­je po sí­ti pro­za­tím nejsou schop­ny ten­to pro­pad v pří­jmech do­sta­teč­ně kom­pen­zo­vat. Ja­pon­ská vlá­da se sna­ží au­to­rům a na­kla­da­te­lům po­mo­ci a ne­le­gál­ní strán­ky blo­ko­vat, ale vy­da­va­tel­ství Shu­e­isha (man­ga ča­so­pis Šúkan Šónen Jump) spus­ti­lo ex­pe­ri­ment s od­liš­ným pří­stu­pem.
 
No­vě spuš­tě­ná apli­ka­ce a webo­vá strán­ka Jump Ro­o­kie se v mno­ha ohle­dech cho­vá ja­ko fa­nouš­kov­ské pře­kla­da­tel­ské we­by. Pří­stup k ob­sa­hu je zdar­ma a veš­ke­ré pří­jmy jsou pou­ze ze zob­ra­zo­va­ných re­klam. Au­to­ři mo­hou svo­ji tvor­bu na strán­ky jed­no­du­še na­hrát a pu­b­li­ko­vat. S po­mo­cí kla­sic­kých ná­stro­jů ja­ko „li­ke“, „follow“ ne­bo „po­čet ko­men­tá­řů“ se vy­hod­no­cu­je úspěš­nost jed­not­li­vých sé­rií, a ty jsou pak dá­le pro­pa­go­vá­ny na úvod­ní strán­ce webu. I když se vy­da­va­tel­ství za­mě­řu­je na šónen, je strán­ka Jump Ro­o­kie ote­vře­ná pro všech­ny žán­ry.
 
Klí­čo­vé ovšem je, že au­to­ři do­stá­va­jí zpět 100 % pří­jmů z při­po­je­ných re­klam, a tu­díž ma­jí šan­ci být za svou prá­ci ale­spoň čás­teč­ně pla­ce­ni už v té­to fá­zi ka­ri­é­ry. Pro vy­da­va­tel­ství Shu­e­isha je to mož­nost zkou­mat no­vé tren­dy v di­gi­tál­ním pro­stře­dí a ob­je­vit no­vé ta­len­ty me­zi tvůr­ci, kte­rým pak mů­že na­bíd­nout mís­to i ve svých tiš­tě­ných ča­so­pi­sech.
 
Bez­po­chy­by se jed­ná o za­jí­ma­vý ex­pe­ri­ment, ale až čas uká­že, jak úspěš­ný ten­to pro­jekt na­ko­nec bu­de.

Hy-phen-a-tion