Stav anime průmyslu za rok 2016

Asociace japonských animátorů (AJA) před pár dny vydala svou pravidelnou roční zprávu, v níž se pozastavuje nad stavem anime průmyslu v Japonsku. Za minulý rok bylo vyčísleno, že se hodnota celého anime trhu pohybovala na 387 miliardách korun. Pozitivní je, že si toto číslo během posledních třech let udržuje na vzestupný trend. Například za rok 2015 hodnota průmyslu odpovídala asi 356 miliardám korun. Asociace tento trend připisuje ráznému nárůstu obliby streamovacích služeb, jako je Crunchyroll, Funimation či čínský Bilibili. Čísla z této formy distribuce v současné době dokonce překonávají domácí trh.

Tržby mimo Japonsko se pohybovaly na přibližných 6,8 miliardách korun. Více než polovina pak pocházela z Číny. Zpráva asociace dále do budoucna vyjadřuje obavy z možného splasknutí trhu v Číně, a to hlavně pokud by se čínská vláda z důvodu potyček o ostrovy Senkaku či Severní Koreu rozhodla import anime omezit. AJA se ve zprávě dále pozastavila nad rostoucím množstvím odvozených projektů, jako jsou divadelní hry, anime kavárny a podobně, které přitáhly dalších asi 10 miliard korun, a to do tohoto čísla nebyly započítány prodeje figurek a ostatního zboží.

V neposlední řadě pak vyzdvihla film Kimi no Na wa, který jen v Japonsku utržil v kinech přes tři miliardy korun. Asociace však zároveň dodala, že úspěch tohoto filmu bude mít jen malý dopad na růst průmyslu jako celku.

zdroj:   Goboiano