Kono sekai no katasumi ni vychází na BD

71FB0aqaMUL._SL1000_Snímek Kono sekai no katasumi ni (přeloženo „V koutě našeho světa“) již zakončil svou nadmíru úspěšnou pouť japonskými kinosály, pročež nadešel čas, aby nám distributor Bandai Visual odhalil plány pro vydání na pevných médiích. Není tedy od věci si vedle informací o BD vydání také připomenout, jak probíhala z produkčního hlediska fascinující cesta tohoto filmu, která byla zakončena tím nejlepším možným způsobem, ač to mnohokrát vypadalo, že k filmu nakonec ani nedojde.

Na počátku stojí třísvazková předloha kreslířky Kouno Fumiyo, která vstoupila do povědomí čtenářstva i kritiky jednosvazkovou mangou Yunagi no Machi Sakura no Kuni („Město večerního klidu, země třešňových květů“), jež vyšla v roce 2004. Kono Sekai no Katasumi ni přišlo v roce 2007 a dostalo se totožně vřelého přijetí.

Po dokončení svého filmu Mai Mai Shinko to Sennen no Mahou se režisér Katabuchi Sunao v roce 2010 formou dopisu vyjádřil producentům, že by rád zpracoval mangu Kono Sekai no Katasumi do filmové podoby. Od května tohoto roku začal cíleně navštěvovat Hiroshimu, aby získal podkladové materiály pro film. V srpnu 2012 byla produkce filmu oficiálně oznámena skrze twitterový účet studia MAPPA. Ředitel studia Maruyama Masao se ujal pozice kreativního producenta a Maki Tarou role hlavního producenta. Ačkoliv preprodukce neustále probíhala, Makiho společnost Genco zaštiťující projekt nedokázala zajistit finance pro rozjetí hlavního produkčního cyklu.

V březnu roku 2015 proto jako poslední možnost, jak do finančně skomírajícího projektu vdechnout nový život, zahájily MAPPA a Genco kampaň veřejného financování skrze službu Makuake. Cílem bylo vybrat dvacet milionů yenů. Přispěvatelé nakonec poskytli bezmála dvakrát tolik. MAPPA vytvořila nový krátký pilotní film, který měl sloužit k přilákání dalších investorů. Neboť vybraná částka ukázala, že o film je ze strany diváků zájem, byly již investoři méně ostýchaví a Genco získalo většinu potřebných financí. Režisér Katabuchi se však přesto musel přizpůsobit situaci, jelikož původně film plánoval dlouhý přes 140 minut. Nakonec se jej rozhodl zkrátit na přibližně 120 minut a s rozpočtem 250 milionů yenů se konečně mohlo vstoupit do produkční fáze dne 3. června 2015.

Katabuchi vedle režie sepsal i scénář. Uratani Chie mu byla pravou rukou a vedle toho i zpracovala scénové rozvržení. Návrhy postav i animační režii zajistil Matsubara Hidenori. Výpravu měl na starosti Hayashi Kousuke. Do hlavní role byla obsazena herečka Nounen Rena užívající pseudonym Non, která se proslavila asadorou „Amachan“ z roku 2013. Hudební doprovod složila pianistka a zpěvačka kotringo.

Po předpremiéře na Tokijském mezinárodním filmovém festivalu vstoupil film do kin 12. listopadu 2016. Distributor Tokyo Theatres uvedl snímek v třiašedesáti kinosálech. První víkend film zaznamenal spíše vlažný divácký zájem. Z projekcí tržeb se usuzovalo, že film ve výsledku spíše propadne. Avšak diváci i kritika hned po odchodu z kina pěli na dílo ódy. K tomu se přidala doporučení a prosby značné části anime průmyslu, aby lidé na film zašli. Díky extrémně pozitivním ohlasům se tak navzdory očekáváním film udržel a jeho tržby po dvaceti týdnech promítání v kinech překonaly fantastické 2,5 miliardy yenů. Vedle toho si snímek, případně lidé s ním spojení, odnesli či byli nominováni na spoustu cen filmové kritiky (nominováni byli většinou film, režisér Katabuchi Sunao, představitelka hlavní role Non a hudební skladatelka kotringo).

Vydřený a zasloužený úspěch filmu, který v jednu chvíli nemusel vůbec být, však dost možná ještě nekončí (nyní zcela pomíjím mezinárodní distribuci). Producent Maki se krátce po premiéře vyjádřil, že pokud snímek v kinech vydělá přes miliardu jenů, pak zajistí finance pro to, aby mohl Katabuchi vytvořit „režisérský sestřih“ s dvaceti minutami, které režisér musel ze svého obrazového scénáře původně vyškrtnout.

Nyní k pevným médiím. Oficiální webová prezentace projektu odhalila, že film na discích máme očekávat letos 15. září. Film bude možno pořídit ve třech verzích. Prostá DVD edice, prostá BD edice a limitována BD edice. Základní DVD i BD nabídnou samotný film a přibližně deset minut bonusového materiálu, mezi nějž patří reklamy, upoutávky, pilotní film, dva audio komentáře a osmistránková brožura. První audio komentář namluvili režisér Katabuchi Sunao, spisovatel Hikawa Ryuusuke a kritik Fujitsu Ryouta. Druhý komentář namluvili režisér Katabuchi Sunao a seiyuu Omi Minori, Han Megumi a Shintani Mayumi. DVD bude stát 3 800 yenů, zatímco BD 4 800 yenů.

Limitovaná BD edice nabídne vše, co edice regulérní, k čemuž přidá ještě druhý disk se čtyřmi hodinami bonusového obsahu. Mezi ten patří dokument o tvorbě snímku, rozhovor s Non, záznam z koncertu hudebního doprovodu k filmu, záznam besedy z Anime karnevalu 2015 konaného v Nerimě, záznam besedy z městského muzea v Kure, záznam z předpremiéry a záznam z premiéry. Přebal BD krabice bude mít novou ilustraci, kterou nakreslí Uratani Chie, vnitřní strana BD bude také obsahovat novou ilustraci. A nakonec bude k BD přibalena brožura čítající sto stran. Celý set vyjde kupujícího na 9 800 yenů.

Zanechte komentář