Žebříček anime, která vás na podzim nejvíce zaujala

Podzimní sezóna je již za námi a my vám přinášíme, trochu později než obvykle, vyhlášení výsledků ankety o anime, které vás na podzim nejvíce zaujalo. Celkem se sešlo 458 hlasů, což je o něco více než v případě předchozí sezóny. Již od začátku bylo téměř rozhodnuto o prvních příčkách a k žádným dramatickým obratů nedošlo. Na prvním místě se umístila druhá řada anime Log Horizon se 78 hlasy. Mezi druhým a třetím místem byl nakonec rozdíl jen jednoho hlasu ve prospěch Fate/stay night [Unlimited Blade Works] od studia ufotable. Mezi první desítku se dostalo celkem jedenáct titulů, neboť o desáté místo se podělily nová komedie od Kyoto Animation, Amagi Brilliant Park, a fantasy anime Šingeki no Bahamut: Genesis.

V Japonsku jako obvykle dopadly výsledky anket o nejoblíbenější anime poněkud odlišně než zde. Na jednom z kanálů na serveru Nico Nico Douga, který se věnuje diváckému hodnocení anime před, během a po skončení sezóny bylo jako nejlepší anime podzimu zvoleno Kiseidžú: Sei no Kakuricu, které před zahájením sezóny bylo vybráno jako čtvrté nejžhavější a nejočekávanější. Na druhém místě se umístilo SHIROBAKO, které u nás mělo daleko do první desítky, třetí skončilo Fate/stay night [Unlimited Blade Works] následované Cross Ange a Amagi Brilliant Park na čtvrtém, respektive pátém místě. Anime, které nejvíce předčilo očekávání bylo podle výsledků bezpochyby Cross Ange. Naopak mezi největší propadáky podle hodnocení a procenta lidí, které anime nedokoukali, patří Terra Formars, Gundam G no Reconguista či také Girl Friend (Beta).

Anketa o nejoblíbenější podzimní anime na serveru Jusaani dopadlo trochu jinak. Na první místě se umístilo SHIROBAKO následované Amagi Brilliant Park, Sword Art Online II (technicky vzato letní anime), Fate/stay night [Unlimited Blade Works] a první pětku uzavřelo lehce apokalypticky laděné anime s prvky Madoky a Evangelionu, Júki Júna wa Júša de Aru. Jako nejoblíbenější postavu podzimní sezóny čtenáři na Jusaani zvolili Sento Isuzu z Amagi Brilliant Park. Mezi první desítku se dostala jedna postava starší dvaceti let, a to Mijamori Aoi z anime SHIROBAKO.

Miroku4tan: Anime Denki-gai no Honja-san získalo v anketě jeden jediný hlas, a to můj. U této adaptace komediální mangy o zaměstnancích parodie na můj nejoblíbenější akihabarský obchod jsem se skvěle bavil už od první epizody. Dále jsem si užíval novou adaptaci F/SN, a to jak díky dechberoucí vizuální stránce, tak méně retardovanému Širóovi a mnohem roztomilejší Rin. Zato u pokračování WIXOSSu jsem měl pocit, že přežvykuju otep slámy.
Matteas: Nejprve jsem chtěl jmenovat tři anime, které se mi nejvíce líbily, ale nakonec jsem nucen vyzdvihnout celkem čtyři tituly. Jako první bezpochyby SHIROBAKO, které nám zábavným způsobem přináší reálný pohled na tvorbu anime a každodenní útrapy všech lidí s tvorbou spojených. Kresba od P.A.Works je samozřejmě perfektní a děj člověka nejen baví, ale také jej nutí zamýšlet se sám nad sebou. Dále pak Fate/stay night, které poskytlo, co jsem čekal. Grisaia no Kadžicu se statečně popralo s obrovským množstvím zdrojového materiálu, který se musel nacpat do třinácti epizod. Výsledek byl místy velmi zábavný, místy napínavý, jindy zas velice smutný a dojemný. Velmi milým překvapením se pak pro mě stalo Cross Ange, které jsem po dvou epizodách málem zahodil, ale nakonec se ukázalo, že tvůrci v Sunrise si s námi od začátku hrají, zejména pak s našimi názory na jednotlivé postavy, a Cross Ange se dostalo mezi mé nejoblíbenější tituly podzimu (a není to jen Nanoha x Fate bias).
Ximara: Z téhle sezóny si mě nakonec nejvíce zaujala tři anime, a to Selektorky pro svůj temný příběh a hudbu na pozadí, pokračování Psycho-Passu, který si mě získal zajímavým zpracováním nových i starých postav a samozřejmě soundtrackem, a v neposlední řadě Parasyte, malý parazit Migi mi přirostl k srdci. Více jsem toho (kromě pár dílů LH2 a dokončení SAO2) bohužel nezvládla.
You Say: Parazit je zklamáním roku. Tvůrčí tým vytouženou aktualizaci (a vlastně celou adaptaci) příliš nezvládl, a proto výborná předloha z osmdesátých let působí paradoxně mnohem novodoběji, než jeho současná adaptace. Terra ForMars jsou ve své adaptaci bohužel příliš omezení, než aby poskytli zábavnou podívanou. Pseudo-intelektuální Psycho-pass se zase drží v zajetých kolejích a stále ani nedokáže udržet celistvý obraz svého světa. Ale našla by se i příjemná překvapení. Originality by se v Šingeki no Bahamut člověk nedohledal, ale jinak jde o velice nápaditě zrežírované dílo. G no Reconguista představuje v dnešní době zjevení, které se estetikou vyprávění vrací do sedmdesátých let, což jej činí velice zábavným. Mušiši pokračuje ve svých krásných uzavřených příbězích.
Aurielle: Podobně jako Ximaru mě z podzimní sezóny zaujaly Selektorky a Fate/Stay Night. Očekávání naplnila i Čaika, která se v naší anketě v první desítce neobjevila vůbec. Menším zklamáním byl druhý Psycho-Pass a Amagi Brilliant Park, naopak mě potěšilo anime Júna Júki wa Júša de Aru settingem podobným Madoce.
edison23: Druhé série WiXossu nezklamala, ba právě naopak, takže jsem celkem rád, že jsem překládal první sérii a na druhé pracuji. Vzhledem k tomu, že většinu mé pozornosti na podzim poutaly sebevražedné tendence a The Castle (západní seriál, fuj), tak jediná další série, kterou jsem zkouknul, bylo pokračování Psycho-Passu. Zklamalo mě snad jen tím, že bylo krátké, a tudíž jsem ho měl sjeté asi za 2 dny (+/- 10 dnů).
A SiMiK se nemohl koukat na nic.

podzim14