Ratingové rozhřešení posledního Berserkra

Závěrečný film z trilogie „Zlatého věku“ to už má pomalu za pár, a tak není moc divu, že se o Berserkrovi zase hodně mluví. Asi největší rozruch nastal především kolem ratingového ohodnocení přístupnosti posledního filmu. Kdo zná předlohu, jistě ví, že v Berserkrovi se kromě silného násilí nešetří ani sexuální otevřeností. Nebylo se tak čemu divit, když v listopadu minulého roku vyšlo prohlášení, že film obdržel od japonské EIRIN (komise hodnotící přístupnost filmů v japonských kinech) to nejtvrdší možné ohodnocení – R 18+ (do 18 let nepřístupno). O čemž jsme vás informovali i my v našem starším článku. Producentský červíček však zahlodal i tentokrát a ani ne týden po tomto prohlášení vyšlo další oznámení o probíhajících snahách o přestříhání filmu do nižšího ratingu – R 15+ (do 15 let nepřístupno). Což se nakonec stalo i pravdou a film byl připraven do kinodistribuce v této verzi.

Oficiální twitter filmové série však včera odhalil, že film půjde do japonských kin nakonec v – obou verzích! Studio 4°C tak znovu dokazuje, že jim jde opravdu především o fanoušky. Původní nesestříhaná R 18+ verze se bude promítat v nočních hodinách v Tokijském kině WALD9 sídlícím v Shinjuku a v Ósackém kině Burg 7 sídlícím v Umedě. Přístupnější R 15+ verze pak ve zbytku Japonska. Pro zajímavost můžem snad jen doplnit, že předcházející Berserk filmy obdržely od EIRIN hodnocení G (mládeži přístupný) v případě prvního a PG-12 (do 12 let v doprovodu rodičů) v případě druhého. A prozatím poslední výraznější anime film s ohodnocením R 18+, který prošel japonskými kiny, byl v roce 2011 Mardock Scramble: The First Compression, který si svou premiéru také odbyl nejdřív v přístupnější verzi o rok dříve.

Závěrem snad můžem jen dodat, že před páteční premiérou se poslední Berserk snaží zaujmout ještě dvojicí TV spotů, které skrze youtube začaly streamovat oficiální stránky filmu. V prvním můžete slyšet ústřední song celé trilogie „Aria“ od Hirasawy Susumui a v druhém poprvé zazní nový závěrečný song „breakthrough“, jenž pro poslední film sólově nazpíval Kawabata Kaname ze skupiny Chemistry.