Otec a strýček, samuraj a ďáblík

V nejnovějším čísle týdeníku Manga Goraku, které na pultech japonských obchodů přistálo právě dnes, se vedle ostatních sérií jako Kyou kara Hitman a Tatakau Shitsuji objevil i kraťas s prostým názvem „Dororo a Enma“. Nagai Go se chopil tužky a v této jednorázovce propletl osudy dvou oblíbených postav, svého ďáblíka Enmy a Tezukova zlodějíčka Dorora. Učinil tak k památce Tezuky Osamua, jenž by zítra oslavil své 84. narozeniny, pokud by ovšem před 23 lety na křídlech fénixe neopustil náš svět. Kdyby se chtěl někdo podívat na původní náčrtky tohoto kraťasu i jiných mang od Nagaie či Tezuky, pak má do 19. února možnost navštívit výstavu v Tezukově muzeu mangy v Takarazuce.

Tezuka začal kreslit Dorora v roce 1967. Ve svém čtyřsvazkovém hororově laděném vyprávění sleduje putování šermíře Hyakkimara a zlodějíčka Dorora. Šermíř si klade za cíl porazit osmačtyřicet bytostí ďábelské podstaty, aby od nich nazpět získal části svého těla. Naopak Dororo dostal zálusk na Hyakkimarův meč, a tak čeká na vhodnou příležitost ke krádeži.

Dororon Enma-kun vznikl v roce 1973. Nagai se věnoval čtyřem vyslancům z pekla, jejichž úkolem byla likvidace „ještě zlovolnějších“ nestvůr. Ohnivý ďáblík Enma, mluvící klobouk Chapeauji, sněhová princezna Yukiko a vodní skřítek Kapaeru utvořili jednotku lovců démonů a prožívali dobrodružství hodných svého kontroverzního autora. O nevybíravé násilí, přisprostlé vtípky ani odhalené dívky nebyla nouze.

zdroj:   Natalie