Výsledky soutěže o nejlepší 4komu 2012

Včerejškem skončilo hlasování čtenářů a přišel čas druhý ročník soutěže o nejlepší 4komu nějak uzavřít a vyhlásit vítěze. Vybírat tento rok rozhodně bylo z čeho, ale ani zvýšený počet soutěžících zřejmě nepřilákal o moc víc zájemců o hlasování. Celkem jsme nasbírali 581 hlasů, což je jen o fous víc než 555 z minulého roku. Komentářů pod hlasováním je dokonce jen 14, včetně gratulací vítězům, což už se spamem o 53 komentářích z minulého roku ani nelze srovnávat. Co ale příjemně překvapilo, a psal jsem to už při příležitosti zahájení hlasování, byl větší počet a celkově vyšší kvalita soutěžních příspěvků. Snad se tento trend udrží i do dalšího roku.

Jelikož anketa čtenářů je veřejně viditelná, všichni už nejspíše vítěze znají a není třeba v této kategorii nijak napínat. Vítězem ceny čtenářů se pro rok 2012 stává tým Yuffie & Hintzu, což je vzhledem k výběru cen myslím skvělá ironie osudu. Doufám, že se Hintzovi bude manga v českém překladu líbit. Yuffie & Hintzu zvítězili v těsném boji nakonec o pouhé dva hlasy nad Agaro!, který často i hlasování vedl. Agaro! nakonec skončil na druhém místě s celkovými 120 hlasy, Yuffie & Hintzu měli 122. Kdybych měl vybrat z komentářů redakce několik krátkých úryvků o vítězi, tak jsou to například: „Znázorněno humorně, ale když se nad tím zamyslíte víc, je to vlastně docela smutné.“, „Yonkoma pobavila celou redakci, celý IRC kanál Konaty a jak je z výsledků hlasování vidět, tak kupodivu i mnohé další lidi nezasvěcené do příběhu, který se za ní skrývá.“ nebo „Needs incest spin-off.“

A teď už k hlasování redakce. To probíhalo opět skrytě, a jelikož se tři členové redakce zapomněli zúčastnit, tak možná až moc skrytě. Nakonec se sešlo 9 hlasujících, z nichž každý vybral jednu 4komu jako svou hlavní volbu a druhou jako záložníka. Pokud by se první volba shodovala s vítězem hlasování čtenářů, bude automaticky vyškrtnuta a zastoupí ji druhá, náhradní. Tento systém se osvědčil, neboť kdyby ho nebylo, tak s drtivou převahou zvítězí opět Yuffie & Hintzu (7 hlasů z 9). Když jsem ale u těch šesti místo hlavní volby započítal náhradníky, hned to zajímavě zamíchalo s kartami a překvapivě z hlasování redakce vyšel jako vítěz Average Hanzo, který jinak v anketě čtenářů skončil na posledním místě. Z 9 hlasů měl celkem 4, 2 hlasy potom měla Yooon a po jednom hlase měli Kairi, MaoOokaneko a Arisu & DanQ. Kdybych měl opět vybrat pár komentářů z redakce: „…yandere at its best.“, „nice boat“ nebo „holka má dokonalý výraz a celkově je to krásně nakreslené, jen tak dál! But still lolis > yanderes“.

Komentářů od redakce bylo tentokrát hodně, takže s nimi zde nebudu spamovat. Pokud máte zájem přečíst si, co o vaší 4komě který redaktor napsal, najdete je všechny shrnuté v jednoduchém texťáku zde.

A jak to bude tento rok se speciální cenou Doc. Odina? Uvažoval jsem, že ji neudělím vůbec. Můj první favorit Yuffie & Hintzu dostal cenu čtenářů, můj druhý favorit Average Hanzo má zase cenu redakce, takže by měli být spokojení. Yooon, vítěz speciální ceny z minulého ročníku, tentokrát měla myslím slabší 4komu než minule. Onigiri od „Oreri“ Kairi jsou děsně roztomilé, ale jen roztomilost nestačí. Stačí možná v nových anime, ale ne v naší soutěži. Snad. Doufám. Nakonec jsem ale po přihlédnutí k náhodě, s jakou se sešla cena čtenářů a její výherce, rozhodl, že speciální cenu přece jen dostane team Yuffie & Hintzu. Gratuluji.