Animelo Summer Live 2011 den 1 – report

První z doufejme série reportů z mé cesty do Japonska je zde. Pravděpodobně také jeden z dvou nejdelších. O posledním srpnovém víkendu jsem šel na největší anison (anime songs – anime písničky) koncert na světě zvaný Animelo Summer Live, nebo zkráceně Anisama. Jedná se o dvoudenní akci se sedmiletou historií, na které vystupují ty nejznámější a nejžhavější postavy anison scény. Původně jsem měl lístek pouze na druhý den, ale díky svému bedlivému sledování aukcí na Yahoo se mi nakonec podařilo sehnat lístek i na den první s velmi slušným poměrem cena/místo.

Co je nejdůležitější věc, když jdete na koncert? Co nesmíte zapomenout doma? Říkáte lístek? Špatně! K čemu vám bude lístek, když se vydáte na bojiště neozbrojeni? Nejdůležitější jsou tzv. cyalumes, plastové tyčky naplněné difenyloxalátem, fluorescentním barvivem a peroxidem vodíku, které při prolomení vnitřní ampulky a smíchání sloučenin svítí. Prodávají se v různých barvách a zpěváci a zpěvačky, ale i některé jednotlivé písničky, mají svoji barvu, které byste se měli při koncertě držet. Proto potřebujete cyalumes různých barev. Klasické vydrží svítit několik hodin, ale ultra verze, intenzivněji svítící, vám vydrží jen 5-15 minut. Nejkratší dobu vydrží tzv. ultraoranžová a vězte, že těch budete potřebovat dost. A pokud si je budete chtít koupit v předvečer takového velkého koncertu jako je Anisama, tak pravděpodobně najdete akorát prázdné stojany.

Anisama se od roku 2008, kdy se stala dvoudenní akcí, koná v jedné z největších hal v Japonsku, v Saitama Super Arena, což je asi půl hodiny cesty vlakem z Akihabary. Někteří lidé tam vyráží už velmi brzy ráno, aby se nestalo, že jim nějaké zboží, na které měli zálusk, vyprodají, ale zas tolik spěchat podle mě člověk nemusí. První den jsem přijel asi až v 1 hodinu odpoledne a koupil jsem si oficiální modré tričko, modrou ručníkošálu a oficiální Anisama 2011 brožuru. Je pravda, že dost věcí již bylo vyprodaných. Ve dvě se začalo vpouštět do haly a pokud nejste s nějakou skupinkou přátel či nechcete obcházet lokální obchody, je příjemnější čekat vevnitř. Navíc si tam můžete pořádně připravit vaše zbraně (čti cyalumes) a na velkých obrazovkách pouští různé reklamy, upoutávky a tak podobně. Při vstupu řeknete, že u sebe nemáte digitální fotoaparát, a otevřete tu kapsu batohu, v které opravdu není XD Vevnitř je samozřejmě zakázáno pořizovat jakýkoliv záznam a jste na to upozorňováni dostatečně na to, aby vám to zůstalo v paměti. Mimochodem, všem vřele doporučuji Wafuu Chicken Katsu Sandwich z japonského KFC. Kéž by se něco takového prodávalo i u nás.

Ve čtyři hodiny odpoledne koncert odstartoval a hala začala vřít.

Tamura Yukari & Chihara Minori – (medley) Freedom Dreamer ~ Wakusei no Rendezvous
Zahájení jak se dalo čekat v podání Yukarin a Minorin. Bezvadný duet na začátek, který pořádně rozproudil atmosféru haly a zahalil ji v růžové a modré barvě. Obě na sobě měly šaty své barvy, tzn. Yukarin růžové a Minorin modré.

May’n – Kindan no Elixir
May’n – Moshimo Kimi ga Negau no Nara
May’n – Scarlet Ballet

May’n jsem považoval za průměrnou zpěvačku, ale už jsem párkrát slyšel, že naživo je mnohem lepší než na nahrávkách. Teď jsem měl možnost si potvrdit, že je to pravda a naživo je May’n skvělá. Její hlas je čistý, jasný a má správnou, potřebnou intenzitu, takže se neztratí v hudbě ani vám nerve bubínky. Hlavně Scarlet Ballet, opening z anime Hidan no Aria, jsem si jejím živým vystoupením zamiloval. Bohužel, na CD tomu k dokonalosti něco chybí.

ULTRA-PRISM – Shinryaku no Susume☆
Hala se po červené barvě zalila modrou a Saitama Super Arena se stala terčem invaze v podání dua ULTRA-PRISM a jejich openingu z anime Shinryaku! Ika Musume. Netřeba zmiňovat, že celá hala vřela de geso.

Nanamorichuu Gorakubu – Yuriyurarararayuruyuri Daijiken
„Akkari~n! Yuru Yuri začíná!“ Jedna energická písnička za druhou. Ač zpěvu čtyř seiyuu představujících postavy z Klubu zábavy na Nanamori střední by se dalo pár věcí vytknout, všichni si tuhle písničku znamenitě užili, což se dalo dobře posoudit množstvím oranžového světla v hale. Po vystoupení nám řekli, ať na raz dva tři všichni zakřičí „Akkari~n!“ a tak se stalo. „Akkari~n!“ v podání nějakých 26500 lidí se dozajista zapsalo do historie jako zatím a možná navždy nejhlasitějším „Akkari~n!“, co kdy kdo mohl slyšet. Málem bych zapomněl, všechny čtyři na sobě samozřejmě měly uniformu z Nanamori nižší střední.

Idolm@ster – GO MY WAY!!
Idolm@ster – READY!!

Haruka, Chihaya, MIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII a Takane, nebo-li Nakamura Eriko, Imai Asami, Hasegawa Akiko a Hara Yumi, představitelky čtyř ze třinácti idolů z hry/mangy/anime/drama CD/hudebních CD THE iDOLM@STER. Přišel čas vytáhnout zelenou barvu (barva Miki). Velice populární skladba GO MY WAY!! následována openingem z anime READY!! Druhou písničku mám opravdu rád a kvůli konspiraci v Tower Records jsem si single READY!! dokonce koupil ^^‘ (plakát Miki, plakát Miki, yay!!!) Vystoupení bylo příjemné a všechny čtyři na sobě měly hezkou sukni duhových barev, stejnou kterou měly i na nedávném Idolmaster koncertu.

Asou Natsuko – Eureka Baby
Asou Natsuko – (medley) Diamond Star☆ ~ More-More LOVERS!! ~ Perfect Area Complete

Zpěv Asou Natsuko zas tak moc nemusím. Písničky, složené Hyadainem, jsou to ale pěkné a melodické. Hlavně Perfect Area Complete se mi líbí.

Hyadain feat. Sasaka Sayaki – (medley) Hyadain no Kakakata☆Kataomoi-C ~ Hyadain no Joujouyuujou
Hyadain bez své Hyadaruko. Pokud náhodou žijete v domnění, že openingy z Nichijou zpívají dvě osoby, tak vás Hyadain už dlouho tahá za nos. Hyadaruko, ženský hlas, který v písničkách slyšíte, je pouze audio technikou upravený Hyadainův hlas tak, aby zněl jako hlas ženský. To na živém vystoupení samozřejmě nebylo možné, proto se o ženský hlas tentokrát postarala Sasaka Sayaki, jež zpívá první ending Nichijou. Parádní vystoupení plné života.

Sasaka Sayaki – Zzz!
Nichijou ED. Hodně lidí opravdu zzz během této písničky. Já sice pořádně poslouchal a vím, že se mi to docela líbilo, ale moc stop to na mně nenechalo, protože si z toho nedokážu nic vybavit.

Faylan – Last vision for last
Faylan – Rasen, Arui wa Sei naru Yokubou

První písnička byl parádní opening z anime Hyakka Ryouran, ve kterém Faylan ukazuje, čím její hlas vyniká, a to je síla a energie projevu. Ultraoranžové cyalumes byly povinností. Faylan na sobě měla žlutý sexy oblek. Druhá písnička už nepatří k mým oblíbeným, hlavně proto, že se v ní přednosti Faylan tolik neuplatní. Chybí jí „síla“ a to Faylan tolik nesedí.

ELISA – God Only Knows ~ Shuuseki Kairo no Yume Tabibito
Nejéteričtější ze všech vystupujících se objevila na pódiu. ELISA v červených, arabsky vyhlížejících šatech odhalující břišní partie. God Only Knows, jejíž druhý akt je openingem k anime Kami Nomi zo Shiru Sekai, je asi osmiminutová, velmi zajímavá skladba o pěti částech, navazující na Shuuseki Kairo no Yume Tabibito. Bylo to krásné, pohodové desetiminutové vystoupení.

Okui Masami & Faylan & Asou Natsuko – Netteiya Girls
Tuhle písničku vůbec neznám a vůbec si ji ani nepamatuju.

BREAKERZ – CLIMBERxCLIMBER
BREAKERZ – Everlasting Luv

Kapela, kterou jsem poprvé slyšel až na Anisamě. Nevěděl jsem proto vůbec, co můžu čekat, takže pro mě jejich vystoupení a schopnost rozproudit celé publikum bylo příjemným překvapením. Hlavně lídr kapely, zpěvák Daigo je pořádný týpek. Po první písničce začal svoje MC tím, že pro nás má důležité oznámení, jímž bylo to, že nám poděkoval, že jsme se nesebrali všichni při jejich vystoupení a nešli na záchod. Pak přišlo něco nečekaného, zahráli první sloku ze Zankoku na Tenshi no Thesis a závěrečná slova („shinwa ni nare“) zpívalo všech 26500 lidí společně. ZnTnT v podání BREAKERZ byla naprosto epická záležitost a je škoda, že to byla jen jedna sloka. Myslím, že naprostá většina přítomných by si přála celou písničku.

Dvacetiminutová pauza. Naštěstí jsem nepotřeboval jít na záchod, tam musela být fronta jako se tvoří na Comiketu na nejžhavější věci, tak jsem zůstal na místě a sledoval Shiraishi Minoruho a Milky Holmes seiyuu na obrazovce, kde ukazovali Nico Nico speciální Anisama pořad.

Na konci přestávky se na předním pódiu objevila černá brašna. Počkat, to mi něco říká. Mám pocit, že bych měl vědět, co to znamená… Aha!!

fripSide – (medley) LEVEL5-judgelight- ~ only my railgun
ktkr! Saitama Super Arena se proměnila v moře oranžové barvy za zvuku velmi dobře známých počátečních taktů openingu z To Aru Kagaku no Railgun, LEVEL5-judgelight-. Brašna se otevřela a z ní vylezl ne její majitel, ale Magi Shinji z PV only my railgun. Předvedl několik ze svých triků, a když pak začala druhá skladba only my railgun, vystřídal jej na pódiu majitel brašny, Esper Itou. Ten mimo jiné předvedl svoje známé praskání gumové rukavice na vlastní hlavě pomocí nafukování nosem. Nejlepší na všem bylo ovšem to, že NanjoIno (vokalistka Nanjou Yoshino) se nedokázala udržet a během zpívání se několikrát docela hlasitě zasmála. To je tak roztomilé~ Nesmím zapomenout, že stejně jako minulý rok byly na pódiu tanečnice v cosplayích Misaky a Kuroko z Railgun.
NanjoIno si nechala narůst vlasy a moc jí to slušelo. Všichni jí to během MC potvrdili. NanjoIno se pak zeptala, jestli víme, co je dnes za den. Sat (člověk pro všechno kromě zpívání ve fripSide) zkusil odpovědět: „Anisama?“ Jo, to taky. Ale 27.srpna byl den premiéry filmu Hayate no Gotoku, jehož OP je od fripSide. NanjoIno se zeptala, jestli to už někdo viděl, a opravdu, docela dost lidí se hlásilo, že ano. Kdy to stihli? Každopádně, to, že přišla řeč na Hayateho mohlo znamenat jen jednu věc…
fripSide – Heaven is a Place on Earth
Pěkná písnička, ale zdaleka ne tolik jako openingy z Railgunu. Nemá takovou šťávu, což bylo patrné i z toho, že většina lidí sahla po modrých cyalumes, včetně mě. Ultraoranžových už jsem během první části vystoupení fripSide spotřeboval dost ^^‘

Sasaki Isao – Uchuu Senkan Yamato
Sasaki Isao – Ginga Tetsudou 999

Tajný host přichází na scénu. Cože? Slyším dobře? Je to to, co si myslím, že to je? Písnička, kterou člověk se zájmem o anison určitě zná, i když ji neposlouchá. Yamato, a to dokonce v originálním podání legendy anison scény Sasaki Isaa. Musím říct, že jsem se během této písničky, která je určitým symbolem naděje pro Japonce, cítil trochu nepatřičně ^^‘

Mizuki Ichirou – Mazinger Z
Mizuki Ichirou – Combattler V no Theme

Další legenda, Mizuki Ichirou alias Aniki. Zpívá anime songy již 40 let.

Momoiro Clover Z – Z Densetsu Owarinaki Kakumei
Mužné legendy vystřídalo trochu mladého dívčího jekotu. Z první písničky mě bolely uši, protože všechny do mikrofonů řvaly, jak to šlo. Jediné slovo jim nebylo rozumět. Na závěrečných pár sekund se k nim přidal Aniki. Že by kvůli tomu „Z“?
Momoiro Clover Z – (medley) Mirai Houru ~ Pinky Jones
To už bylo lepší. Hlavně druhá část, ending z anime Yosuga no Sora, který se mi dost zamlouval při sledování tohoto anime o tom, jak má vypadat správný sourozenecký vztah. Hlavní plus bylo, že už neřvaly do mikrofonů jako na začátku.

Kageyama Hironobu & May’n – Butter-Fly
Tuhle písničku jsem neznal, ale May’n opět zpívala pěkně.

Chihara Minori – Defection
Chihara Minori – Planet Patrol
Chihara Minori – TERMINATED

Zpěv Minorin, s výjimkou dvou písniček, mi prostě nějak nesedne. Nic to se mnou nedělá. Nevím proč a nevím, jestli se to dá nějak léčit. Hlas má pěkný a čistý, toť pravda. Teď už je ale čas připravit si své ultrarůžové, protože…

Tamura Yukari – Beautiful Amulet
…Hime je tady! Ending z Nanohy StrikerS, stejně jako všechny ostatní písničky z Nanohy pro mě srdcová záležitost. Yukarin na sobě měla rozkošný světle modrý obleček. Při MC se Yukarin zmínila, že když šla na pódium, málem si zapomněla vzít mikrofon. Reakce publika byla více než pozitivní ^^ Také mluvila o tom, že při jejích písničkách je celá hala vždy zahalena v růžové barvě, zatímco při vystoupeních jiných umělců krásně hraje nejrůznějšími barvami, skoro jako duha. Potom řekla, jak těžko se vymýšlí MC na Rainbow (duhu) XD
Další byl opening z nadcházejícího podzimního anime C3. Yukarin řekla, že singl bude stát asi 1300 jenů (ano, to víme, stejně jako většina singlů bez bonusového DVD), tak ať si ho nezapomeneme koupit. Yukarin je skvělá ^^
Tamura Yukari – Endless Story
Docela pěkná písnička. Těším se, až ji uslyším v anime. Stejně jako se těším na Yukarin v hlavní roli.
Tamura Yukari – LOVE ME NOW!
Jedna z řady extrémně veselých písniček Yukarin. Perfektní.

JAM PROJECT – MAXON
JAM PROJECT – VICTORY
JAM PROJECT – Rocks

JAM PROJECT, tady silně zaostávám. Všichni u toho propadají v extázi a já ty písničky kloudně neznám. Měl bych s tím něco udělat. JAM PROJECT umí pořádně rozproudit publikum. Při MC mluvili o tom, že pořádali malý koncert v jednom z měst postižených březnovou katastrofou, protože jeden z členů JAM PROJECT, Endou, z jednoho z postižených měst pochází. Někteří z místních jim prý řekli, „Půjdeme na Anisamu, tak na nás počkejte.“ A opravdu jsem slyšel někoho kus za mnou volat, že přišel (odtamtud).
JAM PROJECT feat. Mizuki Nana – (medley) GONG ~ SKILL
První polovina byl společný sborový zpěv. Při začátku druhé písničky oznámili příchod speciálního hosta a tím nebyl nikdo jiný než… No to mi ho teda vyndej!!! Ne! Ještě ne! Na to ještě nejsem připravený! NANAAAAAAAAAA!!!! Moc toho nenazpívala a spíš jen skákala a křičela jako všichni ostatní, „I can fly! You can fly! We can fly! Motto motto!“ Každopádně byla v tu ránu tahle písnička mnohem víc sexy ^^

Čekání na přídavek, Anisama 2011 theme song v podání všech účinkujících. Neobjevili se všichni. Tajní hosté (Nana, Aniki, Sasaki) a mám pocit, že i někteří další, chyběli.

Anisama 2011 Theme Song 「rainbow」
Tenhle theme song tedy vážně nemusím. Není špatný, ale nic se mi na něm extra nelíbí. Ze závěrečného MC stojí za zmínku Endouův údajný pot dojetí a také to, že hned několik lidí se nechalo ovlivnit přítomností ULTRA-PRISM a na závěr věty přidali catchprase Ika Musume, „de geso“. Jmenovitě například sat a ELISA.

Pět hodin hudby, s dvacetiminutovou přestávkou, bylo u konce. Kdybych měl vybrat tři vystoupení, které se mi nejvíce líbily, tak to budou Yukarin, fripSide a May’n.

Na cestě ven z haly směrem na nádraží jsem se rozhodl zastavit se v Good Smile Company stánku na ledovou tříšť White Rock Shooter. Ale když jsem se zařadil do fronty, tak mi byl nějaký led najednou ukradený, protože jsem u stánku zpozoroval známou tvář šéfa GSC, Aki Takanoriho. Poprosil jsem ho o podpis a nechal jsem se s ním vyfotit u kartónové Madoky v životní velikosti. Podpis jsem ulovil také od Nendorona, tvůrce figurek, který se trochu divil, že po něm někdo chce podpis XD Ještě, že jsem měl tu oficiální Anisama brožuru, protože nevím, kam jinam bych si nechal ty podpisy dát. Měl jsem možnost si s panem Akim chviličku popovídat a můžu potvrdit, že je to velmi sympatický člověk, který dělá, co ho baví, a baví ho, co dělá, a to je přinášet lidem „good smile“. Jinými slovy, vnést lidem radost do života.

To je pro první den vše a následovat bude, snad brzy, den druhý.