Přehled historie Anime Saimoe turnaje

Výsledky z předchozích ročníků Saimoe

30. června začala nominační fáze letošního Anime Saimoe Tournament, hlasování o nejvíce moe postavu, pořádanou japonským internetovým fórem 2channel. První ročník se konal v roce 2002, tudíž letošní ročník je již jubilejní desátý. Každý rok mohou být nominovány jen ty postavy, které se v období od července předchozího, do června aktuálního roku objevily v nějakém anime, ať už je to televizní série, OVA či film. Za oněch deset let se v turnaji vystřídaly stovky, či spíše tisíce postav, a některé z nich se předvedly v dobrém světle více než jednou. Osm se jich dokonce dvakrát dostalo do závěrečné Top 8, jmenovitě Naegino Sora (Kaleido Star), Shinku (Rozen Maiden), Takamachi Nanoha (Mahou Shoujo Lyrical Nanoha), Hiiragi Tsukasa (Lucky Star), Louise (Zero no Tsukaima), Sanzenin Nagi (Hayate no Gotoku), Haramura Nodoka a Amae Koromo (obě Saki).

V letošním ročníku bude scházet mnoho postav z anime, které se řadí k těm nejúspěšnějším v Anime Saimoe turnaji. Postavy z Mahou Shoujo Lyrical Nanoha, Hayate no Gotoku, Rozen Maiden, Saki, Higurashi no Naku Koro ni, Lucky Star a Clannad si připsaly nejvíce vítězství v hlavní části turnaje, ale žádné z nich se letos neobjeví. To znamená velkou příležitost pro nové postavy, které tak budou mít jednodušší cestu vzhůru.

Na grafu můžete vidět Top 8 od prvního po loňský ročník, anime s největším počtem vítězství, postavy s největším počtem vítězství, nejdrtivější vítězství, nejtěsnější souboje a souboje s největším počtem hlasujících. Zajímavé je, že nejvíce lidí v Anime Saimoe hlasovalo v roce 2006 a 2007 a od té doby čísla klesly. V roce 2008 se ale zrodil nový, tentokrát mezinárodní turnaj, který vedou lidé z různých koutů světa, International Saimoe League, zkráceně ISML. Jedním z impulsů pro jeho vznik bylo blokování nejaponských IP adres na 2ch, které bránilo lidem mimo Japonsko v hlasování. V prvním roce se počty hlasů pohybovaly mezi 1000-2000, ale dnes již dosahují až 7000, čímž vysoce překonávají maxima dosažená v japonském Anime Saimoe turnaji. První ročník vyhrála Fate Testarossa, druhý Katsura Hinagiku a třetí, loňský, Akiyama Mio. Letošní ročník je v plném proudu a tabulku zatím vede Tachibana Kanade, pravděpodobně nejžhavější kandidátka na celkové vítězství.

Hlavní fáze AST funguje jako vyřazovací turnaj (pavouk), kdežto ISML má klasickou ligovou tabulku a každá postava se utká se všemi ostatními a až ve Play-off se uplatňuje pavouk v podobě Double Elimination. Kromě AST a ISML existuje ještě KBM, Korea Best Moe Tournament, kterého se stejně jako ISML mohou zúčastnit lidé z celého světa. KBM je specifické v tom, že se rozděluje na ženskou část a mužskou část. Lidé, ve skrze zřejmě ženy a dívky, tedy mohou hlasovat i pro své nejoblíbenější mužské postavy.