Moe transformace ostrova Shikoku

Kultura 5 japonských prefektur byla obohacena o vlastní moe maskoty. Jmenovitě se jedná o prefektury Tokushima, Kouchi, Ehime, Kagawa a Okayama. První čtyři jsou prefektury, které dohromady tvoří ostrov Shikoku, a proto byly maskotky pojmenovány Shikoku Moetai, tedy něco jako Shikoku Moe Jednotka. Proč se mezi ně přimíchala ještě prefektura Okayama, která, byť s prefekturou Kagawa teoreticky sousedí, leží na ostrově Honshuu, je tak trochu záhadou a zdrojem diskuzí.

Maskot prefektury Tokushima se jmenuje Awa Awana. Jméno Awa je odvozeno od dialektu, kterým se v Tokushimě mluví a jedná se také o staré označení pro tento region. Název Awa nese i festival, který se ve městě Tokushima každoročně koná. Prefektura je známa výrobou indigových barviv, proto má zřejmě Awa modré vlasy.

Prefektura Kouchi má za maskota postavu jménem Tosa Ryou. Tosa je záliv, který se v prefektuře nachází, a také je to název pro starou územní jednotku v dnešní prefektuře Kouchi. Ryou je část jména vůdce hnutí, které bojovalo za sesazení Tokugawského šógunátu, Sakamoto Ryoumi.

Roztomilá, malá, oranžovlasá Iyo Ai patří prefektuře Ehime. Iyo je bývalá územní jednotka v tomto regionu a také jedno z přístavních měst, které v prefektuře leží, a Ai pochází z prvního kanji názvu Ehime (愛媛), který lze číst „ai“ a znamená „láska“. Prefektura je známá produkcí mikanů, druhu citrusu podobného mandarinkám, proto zřejmě oranžová barva vlasů.

Maskot prefektury Kagawa se jmenuje Sanuki Kaoru. Sanuki je opět název města a Kaoru je znovu odvozeno z prvního kanji v názvu prefektury Kagawa (香川), jež lze číst „kaoru“ či „kaori“ a znamená „vůně“.

Maskot prefektury Okayama má jméno Kibi Momo. Příjmení Kibi je odvozeno z názvu staré provincie Kibi. Kdo provincii Kibi nezná, může si přesto podle mapy jméno Kibi složit z dvou názvů. Prvním je řeka Yoshii (吉井), jejíž první znak má sinojaponské čtení „ki“, a druhým je město Bizen (備前), ležící kus na východ od řeky Yoshii. Jméno Momo je odvozeno z legendy o „broskvovém chlapci“, Momotarou, která je zasazena do Okayami, případně čistě od broskví (japonsky momo), jemiž je Okayama proslulá.

Lidé z různých japonských internetových fór již začali navrhovat, jaké by postavy měli mít seiyuu, přestože o žádném namlouvání nikde nepadla zatím ani zmínka. Minimálně dvě by ale v takovém případě měly být jasné, a to Mizuki Nana pro Kouchi a Toyosaki Aki pro Tokushimu, neboť jsou to jednoznačně nejznámější seiyuu z těchto prefektur. Za zmínku ještě stojí, že v seiyuu variety pořadu SAY!YOU!SAY!ME! je vysílán seriál 47todoufuken, jehož jedna epizoda má 30 sekund, v němž vystupují postavy představující jednotlivé prefektury a každá z nich je namluvena seiyuu, která/ý z dané prefektury pochází. Například prefekturu Nagano představuje postava wasabi, kterou namluvila Itou Kanae. Více o 47todoufuken případně zde (anglicky).