Haruhi po čtyřech letech znovu řádí

Fanouškům série nejspíše neuniklo, že 25.5. vyšlo po čtyřech letech čekání pokračování série light novel Suzumiya Haruhi, tentokrát konkrétně s názvem Suzumiya Haruhi no kyougaku. Pro svou tloušťku vyšel nový díl rozdělený do dvou svazků a prodává se společně s bonusovou knížečkou v sadě jako první limitovaná edice za 1 260 yenů. Samostatně prodejné části bez bonusu, kus po 580 yenech, se začnou prodávat až 15.6.

Limitovaná edice má tedy za sebou již týden na pultech a teď přichází to překvapení. Prodalo se jí za ten první týden 341 000 kusů. Při dvou knihách v sadě je to 682 000 výtisků za týden. Pro srovnání je to více než dvojnásobek toho, co doposud za první týden prodala kterákoliv jiná light novela. Na druhém místě je s velkým odstupem osmý díl Oreimo s 151 194 výtisky za první týden, dále To aru majutsu no index: new testament s 121 410 a dvacátý díl To aru majutsu no index s 111 435. V těsném závěsu je Hanamonogatari, která se cenou trochu vymyká klasickým light novelám se 109 643 výtisky (po 1365 yenech za kus, light novely se běžně drží kolem 600 yenů).

První vydání Suzumiya Haruhi no kyougaku už dříve vyvolalo menší pozdvižení ohlášenými 513 000 výtisky (počet sad, počet jednotlivých knih je dvojnásobný), což už sám o sobě byl ve světě light novel rekord. Kdo by si pomyslel, že se z tohoto rekordního vydání rozebere téměř 70% během prvního týdne, obzvláště u čtyři roky téměř mrtvé série. A to ani nemluvě o tom, že si na něj byli někteří fanoušci ochotni vystát frontu do půlnoci. Noční prodej nových herních mašinek není žádná zvláštnost, ale aby o půlnoci otevíraly knihkupectví kvůli nové knize, to se nevidí každý den. Je jasné, že ani osm let po vydání první knihy se popularita série nechystá začít klesat, ba naopak nejspíše stále roste.