Na co se těší redakce na podzim?

Před týdnem jsme se dočkali další rovnodennosti, která zvěstovala příchod podzimu. A s ním nepřichází nic menšího než nová anime sezóna na japonských televizních obrazovkách. První díly některých sérií nás čekají už během pár hodin, můžete si tak nachystat konvičku teplého čaje, sušenky, zachumlat se do deky a strávit chladné podzimní dny s vašimi oblíbenými hrdiny. Než vám představíme výběr sérií podle vkusu jednotlivých redaktorů, pojďme se podívat, na co se těší japonští otaku. Již tradičně si na pomoc přizveme průzkum ze serveru Charapedia. První místo obsadilo pokračovaní univerza Sword Art Online s podnázvem Alicization, které navazuje na film Sword Art Online the Movie: Ordinal Scale. Na druhém místě je také pokračování, a to Toaru Madžucu no Index III. Asi nikoho nepřekvapí, že na třetím místě je pokračování Tokyo Ghoul:re. Čtvrtou příčku obsadilo DžoDžo no Kimjó na Bóken: Ógon no Kaze a konečně, na pátém místě se umístila novinka: Tensei Šitara Slime Datta Ken.

A teď už tipy naší redakce.

You Say
Kaze ga Cujoku Fuite Iru

visual
Po volejbalovém Haikjú!! a tanečním Ballroom e Jókoso se animační tým producentky Macušity Keiko vrací s dalším sportovním seriálem. Tentokrát však bude středobodem běh na dlouhé tratě. Režie se ujal schopný Nomura Kazuja, návrhy postav nakreslil můj oblíbenec Čiba Takahiro. Hlavními animátory seriálu jsou Mukóda Takaši, který se jistě postará o spoustu dravých běžeckých scén, a Takahaši Hideki, jemuž akční animace rovněž není cizí. Nezbývá než doufat, že děj nebude za vizuální prezentací příliš zaostávat. Adaptace vychází ze stejnojmenného románu spisovatelky Miury Šion.
SSSS.GRIDMAN

visual
Již nyní víme, že GRIDMAN se zařadí k těm nejsolidněji produkovaným podzimním seriálům. Důvod je prostý – Mutaguči Hiroki, jeden z předních režisérů animace, se začátkem září zmínil, že v době premiéry první epizody bude již pomalu končit produkce epizody poslední. V čele projektu stojí animátor Amemija Akira, který zde bude moci dokázat, že obstojí i jako režisér běžného projektu a ne pouze seriálů se záměrně směšně omezenou animací. Vedle velice slušného produkčního managementu by mu s tím měli pomoci i animátoři jako Jošinari Jó, Jokoja Kenta, Kanno Ičigo, Handa Šúhei, Haruka Nagai a mnozí další, ať už jde o tvůrce přímo ze studia TRIGGER, či jedince na volné noze. Tradiční animaci doprovodí CGI, jehož produkci má v rukou společnost Graphinica. Pro některé diváky bude jistě lákadlem i přítomnost Sagisu Širóa jako skladatele hudebního doprovodu.
Curune -Kazemai Kókó Kjúdó Bu-

visual
KyoAni si i na podzim připravilo televizní seriál s houfem chlapců, tentokráte však nebudou plavat, nýbrž střílet z tradičních japonských luků. Režii studio svěřilo Jamamurovi Takujuovi, který v KyoAni začínal v druhé polovině nultých let. Mezi jeho největší snahu při převádění knih do seriálové podoby patřilo věrohodné vyobrazení přirozené elegance tohoto sportu stejně jako duševní rozpoložení chlapců v hlavních rolích. Podle vlastních slov chtěl především minimalizovat scény, jejichž primární úlohou je vysvětlování sportu a jeho zákonitostí divákům. Návrhy postav nakreslila Kadowaki Miku. Jako přední režisér animace na ně dohlédne Maruki Nobuaki. Hudební doprovod složila pianistka Fúki Harumi. Po produkčně netradiční Violet Evergarden by nám měl Curune poskytnout určitou indikaci, jak se bude studio do budoucna dále vyvíjet.
Anima Yell!

visual
Oslabené studio Dóga Kóbó se již nemůže spoléhat na skvělé animátory, které k sobě dokáže přitáhnout produkční asistent Umehara Šóta, avšak i přesto by měla být adaptace další mangy z rodiny časopisů Kirara v adekvátních rukou. Možným problémem i přesto může být seriál Uči no Maid ga Uzasugiru!, který studio souběžně produkuje a s nímž se bude muset dělit o část lidských zdrojů. Můžeme pouze doufat, že situace dopadne ještě relativně slušně. Produkci na úrovni Sanša Sanjó očekávat nemůžeme, je proto lepší držet naděje nízko a případně být mile překvapeni. Zkušená animátorka Sató Masako se ujala pozice režisérky. Návrhy postav nakreslil Amasaki Manamu, kterému s přední režií animace pomůže Soga Acuši. Na roztleskávací scény dohlédne animátor Kanó Masaši. Hudební doprovod společně složili manzo a Cucumi Hiroaki.
RErideD -Tokigoe no Derrida-

visual
Nyní k projektu, který nemá po animační stránce absolutně žádné ambice předvést velkou podívanou. Seriál produkuje studio Geek Toys, které v současné neskrývá žádný animační talent a předpremiéra napověděla, že očekávání bychom měli držet co nejvíce při zemi, alespoň s ohledem na animační stránku. Proč tedy projekt zmiňovat? Původně mělo jít o víceméně přímou adaptací sci-fi románu Dveře do léta autora Roberta A. Heinleina, ovšem úmysl byl změněn poté, co tvůrci k projektu přizvali ilustrátora ABe Jošitoši. Ten měl nejdříve pouze vytvořit původní návrhy postav, nicméně s jeho rostoucí přítomností byl projekt nakonec přepracován v originální počin. ABe se v rozhovoru zmínil, že pomohl s příběhem a sám zpracoval část scénáře. Dále tvrdí, že mezi jeho největší zásahy do jádra projektu patří rozšíření prostoru pro hlavní hrdinky a zintenzivnění utrpení, kterým si hlavní hrdina v průběhu děje projde. Vzhledem k mým sympatiím k tvorbě tohoto tvůrce si proto zapisuji i RErideD. Dalším drobným plusem budiž schopný Sató Takuja na pozici režiséra.
SiMiK
Toaru Madžucu no Index III

visual
Biribiri a většina tvůrců je zpět. Studio J.C.Staff zvládlo k projektu přivést zpátky celou řadu starých známých, takže bychom se neměli dočkat nějakých větších změn, alespoň co se týče tvůrčího stylu a úrovně. Předlohy k adaptování je také hodně. S celkovým počtem 43 doposud vydaných knížek by série mohla být ještě slušně dlouhá, takže nedostatek zdrojů inspirace rozhodně nehrozí. Nejdůležitější ovšem je, že se vrací Misaka Mikoto, osminásobná vítězka ankety Kono Light Novel ga Sugoi v kategorii nejlepší ženské postavy. Od roku 2010 byla sesazena pouze jednou, když ji v roce 2015 na druhé místo odsunula Jukinošita Jukino.
Shinobu
Sword Art Online: Alicization

visual
Sword Art Online (SAO) asi není třeba představovat. Stejně tak asi nemá cenu rozebírat, jestli bude třetí série horší, nebo lepší než ty předcházející, ale i odpůrci franšízy SAO uznávají, že se autor light novel Kawahara Reki zlepšil a úroveň předlohy výrazně stoupla. Pokud by se toto „zlepšení“ povedlo promítnout i do anime, čeká nás nejspíš nejlepší série SAO vůbec. Navíc by nadcházející třetí série SAO měla být čtyřsezónní (okolo 50 dílů), takže je zde zajímavý potenciál pro rozvoj osobností postav i dějové linie.
Golden Kamui 2

visual
I když mě první série ze začátku až tak moc nezaujala, s postupem času jsem děj vyhodnotil jako poměrně originální, prostředí anime zajímavé a chování postav pohodové (i když to asi zní divně u série, kde se krví a vraždami dvakrát nešetří). K tomu připočtěme nezvykle otevřený konec a bylo celkem jasné, že zanedlouho bude následovat druhá série. Doufejme, že bude alespoň tak dobrá jako první řada.
Akanesasu Šódžo

visual
Prvním z originálních anime (bez předlohy), které mě zaujalo, je Akanesasu Šódžo (v překladu Dívka za soumraku). Z upoutávek je patrné, že se bude jednat o sci-fi sérii ze současnosti, animace vypadá na příjemné úrovni a obsazení seijú taky není nejhorší. Uvidíme, jestli se nakonec dočkáme úspěšného anime, nebo zda se bude jednat jen o další z řady nevýrazných kousků, na které si po konci sezóny nikdo nevzpomene.
Seišun Buta Jaró wa Bunny Girl Senpai no Jume o Minai

visual
Pokud si přečtete anotaci a podíváte se na upoutávku k tomuto anime, asi z toho moc chytří nebudete. Měl jsem a mám to úplně stejně, předlohu jsem zatím nečetl, ale Sakurasó no Pet na Kanodžo patří k mým nejoblíbenějším dílům a pod oběma předlohami je podepsaná stejná dvojice tvůrců – Kamošida Hadžime (text) a Mizoguči Keidži (ilustrace). Někomu to nemusí stačit, ale pro mě je to dostatečná motivace, abych dal tomuto anime šanci.
Sora to Umi no Aida

visual
Toto anime je na motivy hry pro mobilní telefony a děj vypadá natolik přitažený za vlasy, že se tady pravděpodobně nedá očekávat nic víc než pohodová zábava. Pokud tedy máte (alespoň občas) rádi anime, kde „roztomilé dívky dělají roztomilé věci“, mohli byste být s tímto kouskem spokojení.
Irozuku Sekai no Ašita kara

visual
Další originální anime v mém výběru zaujalo hlavně úžasnou animací. Uznávám, že jen to samo o sobě nestačí (Violet Evergarden jsem i přes téměř dokonalou animaci nedokoukal kvůli pro mě slabému ději), ale rozhodně je to jedna z cest, jak může anime diváky zaujmout, a u děl bez předlohy to platí dvojnásob. V mém případě byla „propagace“ úspěšná a dávám anime šanci.
Ore ga Suki nano wa Imóto dakedo Imóto dža Nai

visual
A na závěr tu mám alespoň jedno anime, kde předlohou byla light novela. Ovšem když k tomu přidáme fakt, že děj se točí okolo středoškoláka, který má mladší sestru, a oba píší light novely… dost možná si vzpomenete na sérii Eromanga-sensei. Ne, nejedná se o volné pokračování a i autor původní novely je jiný. Každopádně upoutávka vypadá zajímavě a mohlo by jít o příjemnou romantickou komedii.
Ximara
Zombieland Saga

visual
Anime, o kterém zatím vůbec nic nevíme. Sice je zveřejněna upoutávka, ale nelze z ní poznat mnoho. A tato tajemnost včetně téměř nulové propagace mě lákají. Snad bude výsledek dobrý a anime nezklame.