Recenze manga série Crying Freeman – Plačící drak

freeman01Crying Freeman – Plačící drak je manga, kterou v osmdesátých letech napsal Koike Kazuo a nakreslil Ikegami Rjóiči. Dodnes je toto dílo považováno za legendu japonského komiksu, a dokonce se dočkalo anime zpracování a hrané filmové adaptace. Plačící drak se navíc díky nakladatelství Crew dostal na český trh. Váháte s koupí této mangy, abyste pak náhodou nad utracenými penězi neplakali jak drak? Třeba vám v rozhodování pomůže tato recenze.

Příběh začíná velice slibně. Nadaná japonská malířka se stane svědkem vraždy spáchané zabijákem známým pod jménem Plačící drak, které si vysloužil tím, že pláče nad každou svou obětí. Mladá malířka tedy smířlivě zabijáka očekává, až se přijde zbavit svědka svého činu. Plačící drak se samozřejmě dostaví, a to odstartuje velkou změnu v jejím doposud klidném životě.

První svazek je naprostým příběhovým skvostem na poli nejen japonských komiksů. Dojde na již zmíněné setkání s Plačícím drakem, na jeho počátky jakožto zabijáka a dostatek prostoru dostane i samotná malířka, která je možná trochu padlá na hlavu a souhlasí se vším, co jí je Plačícím drakem řečeno. Čtenář se dočká i grafického násilí, pořádně vykresleného (ač cenzurovaného) sexu a slušné dávky chytré a dynamické nápadité zápletky s promyšlenými zvraty.

Je ale potřeba říci, že zbylé čtyři svazky nejsou s tím prvním totožné. Od druhého svazku je více akčnějších pasáží a čtenář, kterému se první díl líbil, si určitě přijde na své a zároveň se ponoří více do vnitřních záležitostí čínské mafie. Poté začne ale být příběh značně cyklický. Objeví se nový protivník, po určitém příběhovém vývoji a spoustě sexu se s ním Plačící drak svlékne do naha a bojují spolu na život a na smrt. Náš hrdina samozřejmě vždy vyhraje. K tomu všemu nejenže přibývá na krvavém násilí a na nahotě, ale takový čtvrtý svazek je spíše kvalitní pornografií. Sex ovšem není do příběhu vyloženě vnucován. Pohlavní styk je samozřejmě rozkoší, ale často je prezentován jako rutina, která je občas ve zločineckém podsvětí jednoduše potřeba.

V příběhu nachází Plačící drak svou slabinu i sílu. Na jedné straně máte vychytralý scénář, zajímavé postavy, boží šílenosti, dobré souboje a dýchá na vás úžasná dobová atmosféra. Třeba příběh, ve kterém se Drakova manželka ve vládou zapomenuté chudinské čtvrti snaží ovládnout prokletý meč Muramasa, je něco, na co určitě jen tak nezapomenete. Na druhou stranu se příběh tak nějak stále opakuje, občas si zaťukáte na čelo a nemusí vám ani sednout přílišná sexualizace prakticky všeho. Co také trochu zamrzí je, že konec není moc úderný. Naštěstí se dočkáte alespoň krásné poslední symbolické dvojstránky. V každém případě se ale po příběhové stránce jedná o něco, na co čeští čtenáři nejsou zvyklí a Freeman vás tak může buď okouzlit, nebo to prostě nebude váš šálek čaje.

Po kresební stránce se ovšem není o čem dohadovat. Kresba je naprosto úchvatná, realistická, složitá, detailní – ve všech ohledech perfektní. Ikegami Rjóiči dal do každého okénka naprosto všechno. Obličeje jsou plné života, sex je nabitý vzrušením, z uřezaných částí těla a dalších smrtelných zranění jde mráz po zádech a městská panoramata jsou vykreslena do dokonalosti. Tohle se nedá ani popsat, to se musí vidět (1, 2, 3, 4, 5).

Série u nás vyšla v pěti 400 stránkových svazcích většího formátu, což je jednoznačným plusem. Není potřeba knihy moc rozevírat a navíc by menší formát snížil požitek z Ikegamiho kresby. Na rozdíl od zbytku mang od Crwe ve Freemanovi nejsou citoslovce nahrazená českým překladem, jelikož jsou autory považovány za součást kresby a do té zakázali zasahovat. Citoslovce jsou ovšem stylově přeložena v malých chlívečcích po okrajích rámečků.

Crying Freeman – Plačící drak je rozhodně unikátem na českém trhu. Jedná se o umělecký skvost, ale může se velmi snadno stát, že vám jednoduše svou jedinečností nesedne. Ale každý, kdo má rád starou školu, úžasnou kresbu, akci, násilí a sex si přijde na své. V každém případně tato manga rozhodně patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je na českých pultech v manga sekci k dispozici.

Za zaslání recenzních výtisků děkujeme nakladatelství Crew.