Ohlášeny dva nové počiny od Miyazakiho a Takahaty

Studio Ghibli ohlásilo společně s filmovým distributorem TOHO dva nové filmy, kteréžto v létě příštího roku zamíří na plátna japonských kin. Filmy se pyšní názvy Kaze Tachinu (Zvedá se vítr) a Kaguya-hime no Monogatari (Příběh princezny Kaguyi). Na jejich tvorbě se podíleli režiséři a spoluzakladatelé studia Ghibli Miyazaki Hayao, který je znám kupříkladu díky svým filmům Cesta do fantazie, Zámek v oblacích, Můj soused Totoro nebo Princezna Mononoke, a Takahata Isao, mezi jehož tvorbu patří například Vzpomínky jako kapky deště či Hrob světlušek.

Již v únoru roku 2009 zapracoval Miyazaki na adaptaci novely Kaze Tachinu autora Hori Tatsua do stejnojmenné dvoudílné minisérie mang, která se točí okolo Horikoshiho Jiroua, konstruktéra letadel Mitsubishi A6M za druhé světové války. Tento typ letadel využívali ke konci války piloti kamikaze (což doslova znamená „božský vítr“), z čehož velice pravděpodobně název všech těchto děl vzešel.

Slogan Miyazakiho filmu odkazuje jak na skutečné události, tak na Horiho knihu a hlásá: „Prokažte úctu Horikoshimu Jirouovi a Hori Tatsuovi. Musíme se snažit žít.“ Druhá věta je citací básně Paula Valéryho, Hřbitov u moře, kterých hojně využíval v samotné knižní předloze i Hori.

Nejen, že Miyazaki bude film režírovat, ale on sám k němu i napsal scénář. Je to jeho první film od Ponyo z útesu nad mořem, který spatřil světlo světa před skoro pěti lety. O hudbu ve filmu se pak postará Joe Hisaishi, který s Miyazakim často spolupracuje.

A teď k filmu Takahaty Isaa. Ten se inspiroval slavným japonským lidovým příběhem Taketori Monogatari (Příběh o sběrači bambusu), který vypráví příběh o muži, jenž našel malou princeznu Kaguyu uvnitř zářícího bambusu. Tímto příběhem se již inspiroval nespočet mang a anime titulů jako například Kaguya-hime (Princezna Kaguya) od Shimizu Reiko nebo Sakura-hime Kaden (Legenda o princezně Sakuře) od Tanemury Ariny.

Takahata už v roce 2009 prozradil, že jeho další film bude založen na lidovém příběhu. Sám poté napsal scénář k filmu ve spolupráci se scénaristkou Sakaguchi Riko. Pro Takahatu to bude první film po čtrnácti letech. O hudební složku se postará Ikebe Shinichirou. Slogan filmu jest: „Princeznin zločin a trest“.

Distributor TOHO měl už nějakou dobu registrovány domény pro oba filmy, ale stránky spustil až tento čtvrtek.

Oba filmy budou mít premiéru ve stejný den, ale odděleně. Naposledy měly jejich filmy premiéru ve stejný den před čtvrtstoletím, 16. dubna 1988, kdy byly uvedeny filmy Můj soused Totoro a Hrob světlušek.

Vlevo Miyazaki Hayao, vpravo Takahata Isao

zdroj:   ANN